Strona główna » EKOstyl życia » Ekologiczne środki transportu – jak przemieszczać się w stylu eko
Ekologiczne środki transportu – jak przemieszczać się w stylu eko
Godziny spędzane w korkach, zszargane nerwy i… miliony zanieczyszczeń trafiające do atmosfery – tak często wyglądają codzienne podróże. Transport samochodowy stanowi jedno z głównych zagrożeń dla środowiska. A gdyby tak z samochodu przesiąść się na rower, już w drodze do pracy zaczerpnąć świeżego powietrza i z nową energią rozpocząć kolejny dzień?
Ekotransport to nie tylko sposób na ograniczenie zanieczyszczeń, ale również na relaks, poprawę kondycji fizycznej czy uzyskanie benefitów pracowniczych. Dowiedz się, jak przemieszczać się na co dzień, by nie szkodzić środowisku.
Rower, hulajnoga, samochód elektryczny – ekologiczne środki transportu
Szacuje się, że samochody osobowe odpowiadają za ponad 60% CO2 pochodzącego z transportu drogowego. Sposób przemieszczenia się ma więc niebagatelny wpływ na stan środowiska. Odpowiedzią na rosnącą degradację przyrody jest ekotransport. Jego idea jest prosta – należy podróżować w taki sposób, by generować jak najmniej szkodliwych zanieczyszczeń. Wbrew pozorom sposobów na ekologiczny dojazd do pracy czy na zakupy nie brakuje. Wśród ekologicznych środków transportu każdy może znaleźć coś dla siebie.
Jeśli chcesz przemieszczać się po mieście szybko, wygodnie i ekologicznie, podróżuj rowerem. Coraz więcej miast dysponuje rozwiniętą infrastrukturą rowerową, która umożliwia komfortowe przemieszczanie się jednośladem. Podróże rowerem pozwalają uniknąć stania w korkach, oszczędzić czas i pieniądze. Mają też wymiar krajoznawczy i prozdrowotny. W trakcie jazdy rowerem można dostrzec dotąd niewidziane walory otoczenia, dotlenić mózg i rozruszać mięśnie. Wszystko to przekłada się na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Jazda rowerem wydaje Ci się nudna i monotonna? Wybierz hulajnogę. Jeszcze nie tak dawno widok osoby przemieszczającej się po mieście na hulajnodze budził zdziwienie, dziś ten środek transportu docenia coraz więcej osób. Standardowa hulajnoga jest lekka, tania i zapewnia dużą swobodę. Można łatwo ją zabrać do metra czy autobusu i w razie potrzeby połączyć różne formy podróżowania. Przemieszczanie się hulajnogą to także świetna recepta na urozmaicenie swojej drogi do pracy.
Chciałbyś podróżować hulajnogą lub rowerem, ale obawiasz się, że dotrzesz do pracy zmęczony? Zamiast środków transportu napędzanych siłą własnych mięśni, możesz wykorzystać modele elektryczne. Rowerem i hulajnogą z napędem elektrycznym w ekspresowym tempie i bez wysiłku pokonasz nawet długie trasy.
Nie musisz inwestować we własny środek transportu, by podróżować w stylu eko. W dużych i dobrze skomunikowanych miastach bez problemu dotrzesz w większość miejsc komunikacją publiczną. Podróż autobusem, tramwajem lub metrem często jest krótsza niż samochodem. Transport publiczny z roku na rok staje się też coraz bardziej przyjazny dla środowiska – w polskich miastach rośnie liczba nowoczesnych autobusów elektrycznych.
Wydaje Ci się, że aby podróżować w ekologiczny sposób, powinieneś na dobre rozstać się z autem? Nic bardziej mylnego – ekologiczne trendy przenikają także do transportu samochodowego. Jeśli mieszkasz z dala od wielkomiejskiej aglomeracji i musisz podróżować na dalekie odległości, wymień samochód spalinowy na elektryczny. Dzięki temu będziesz mógł wygodnie podróżować własnym autem bez szkody dla środowiska.
Przeczytaj: Samochody elektryczne – co trzeba o nich wiedzieć
Sposoby na ekologiczne podróżowanie
Ekotransport to nie tylko przemieszczanie się hulajnogą, rowerem czy samochodem elektrycznym. To również odpowiedzialny i przemyślany sposób podróżowania. Nawet jeśli nie możesz korzystać z ekologicznych środków transportu, możesz ograniczyć ilość zanieczyszczeń generowanych przez transport osobowy. Wystarczy, że wprowadzisz niewielkie zmiany do swoich codziennych podróży.
Postaraj się unikać samotnego podróżowania i wypełnij puste miejsce w samochodzie. Jeśli wraz z innymi pracownikami zaczynasz pracę o tej same porze, umawiaj się na wspólny dojazd do pracy jednym autem. Przed każdą podróżą dokładnie określ jej cel, poszukaj najkrótszej i najmniej zatłoczonej trasy przejazdu. Dzięki temu nie będziesz musiał wykonywać dodatkowych okrążeń ani godzinami stać w korkach.
Jak najczęściej korzystaj ze sklepów i punktów usługowych zlokalizowanych w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania lub pracy, do których możesz dotrzeć pieszo. Nie bój się zmienić swoich przyzwyczajeń i szukaj nowych rozwiązań. Jeśli jazda autobusem trwa zbyt długo, możesz spróbować dotrzeć do najbliższej stacji metra rowerem. Korzystaj z możliwości, jakie stwarza Twoje miasto (np. systemu rowerów miejskich). Naucz się zasad eco-drivingu. Specjalna technika jazdy samochodem pomoże Ci ograniczyć zużycie paliwa i emisję zanieczyszczeń do atmosfery.
Jak pracodawcy wspierają ideę ekotransportu?
W propagowaniu idei ekotransportu bardzo ważną rolę odgrywają działania pracodawców. Obecnie nie brakuje inicjatyw, które mają zachęcać pracowników do wyboru ekologicznych środków transportu. Przykładem dobrych praktyk w zakresie promowania proekologicznych postaw są dodatki do wynagrodzenia wypłacane za każdy kilometr przejechany rowerem w drodze do pracy. Taki system premii ma zmotywować pracowników do rezygnacji z samochodu i zmiany nawyków transportowych.
Działania firm na rzecz rozwoju ekologicznego transportu nie ograniczają się jedynie do bonusów pracowniczych. Równie istotne jest stwarzanie warunków umożliwiających pracownikom komfortowe korzystanie z ekologicznych środków transportu. Strzeżone parkingi rowerowe, łatwo dostępne stojaki na rowery, prysznice, firmowe samochody elektryczne sprawiają, że każdy może przemieszczać się w ekologiczny sposób, bez obaw o bezpieczeństwo swojego pojazdu czy własny komfort. Wprowadzanie ekologicznych standardów do firmy odbywa się także poprzez organizowanie akcji edukacyjnych i promocyjnych dla pracowników. Dzięki nim pracownicy mają okazję zapoznać się z ideą ekotransportu i jego zaletami.
Ekotransport przynosi korzyści jednak nie tylko pracownikom, ale również pracodawcom. Dostrzegają oni, że pracownicy mniej czasu spędzają na zwolnieniach lekarskich, lepiej radzą sobie ze stresem, a przez to ich praca jest wydajniejsza.
Codzienne podróże nie muszą odbywać się ze szkodą dla środowiska. Nie spędzaj więc kolejnych godzin w samochodzie, lecz zainwestuj w ekologiczny środek transportu i zmień swoje podróżnicze przyzwyczajenia. W ten sposób nie tylko ograniczysz ilość spalin emitowanych codziennie do atmosfery, ale także odkryjesz, jak przyjemny może być dojazd do pracy.