O serwisie

Historia

Pomysł na serwis Eko360.pl zrodził się w głowach grupki przyjaciół, którzy z niepokojem zastanawiali się, jaka przyszłość czeka ich dzieci wobec postępujących zmian klimatycznych – i co można zrobić, aby ponure prognozy naukowców mimo wszystko się nie sprawdziły. W naszych codziennych rozmowach często przewijał się temat ekologii. Stanęliśmy przed dylematem: co zrobić, by ekologia nie była tylko modnym hasłem, ale stała się sposobem na życie?

Staraliśmy się wspólnie szukać ekologicznych rozwiązań, które moglibyśmy wprowadzić do swojego życia. Podobnie jak coraz więcej osób na całym świecie za jedno z kluczowych działań w tym obszarze uznaliśmy rezygnację z paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Szybko zauważyliśmy jednak, że to dopiero wierzchołek góry lodowej, a zmiany w jednej sferze życia muszą pociągać za sobą zmiany w pozostałych. Dostrzegliśmy, że samo pozbycie się pieca węglowego i założenie instalacji fotowoltaicznej nie wystarczy, by nasza planeta odetchnęła z prawdziwą ulgą. Do tematu ekologii postanowiliśmy podejść w sposób kompleksowy – uwzględniając wszystkie aspekty życia.

Zaczęliśmy wertować dostępne źródła. Często natrafialiśmy jednak na problemy. Informacje dostępne w internecie okazywały się niekompletne i chaotyczne. Gromadząc i porządkując wiedzę na własny użytek, zrozumieliśmy, jak wiele osób zmaga się z podobnymi trudnościami. W gąszczu sprzecznych doniesień łatwo się zagubić. Nawet najbardziej szlachetną ideę trudno realizować, gdy nie można liczyć na pomoc osób, które podzielą się wiedzą i własnymi doświadczeniami. Informacje przestawione przez producentów zwykle są dla laików zupełnie niezrozumiałe i niewystarczające. Mają charakter marketingowy, a nie edukacyjny.

Nie chcieliśmy zachowywać zgromadzonych informacji tylko dla siebie. Pomyśleliśmy, że osób poszukujących sprawdzonych porad jest znacznie więcej. Postanowiliśmy podzielić się swoją wiedzą, zachęcając w ten sposób innych do przejścia na „zieloną stronę mocy”.

O czym piszemy

Skupiamy się na wszystkich kluczowych aspektach ekologicznego życia. Staramy się pisać o wszystkim, co ważne. Chcemy, aby nasze artykuły inspirowały do zmian i ułatwiały ich wdrożenie w życie. Jeśli chcesz dokonywać bardziej świadomych wyborów i uniknąć niepotrzebnych wydatków, dobrze trafiłeś.

Znajdziesz u nas sprawdzone informacje na temat ekologicznych rozwiązań w życiu codziennym. Podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.

U nas dowiesz się, jak kupować, podróżować, gotować i sprzątać w stylu eko. Pomożemy Ci wyeliminować ze swojego otoczenia plastikowe i jednorazowe przedmioty. Nauczymy Cię rozpoznawać żywność ekologiczną. Przybliżymy Ci temat ekologicznego budownictwa i fotowoltaiki. Znajdziesz u nas odpowiedzi na różne pytania. Czym jest instalacja fotowoltaiczna, rekuperator i pompa ciepła, jak je zainstalować i z nich korzystać? Jak wybudować dom energooszczędny lub zeroemisyjny? Jak gromadzić deszczówkę, wykorzystywać odpadki kuchenne czy oczyszczać ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego?

Podejście do tematu

Wierzymy, że każdy z nas ma wpływ na przyszłość planety, a nasze codzienne wybory decydują o tym, jak będzie wyglądał świat za kilkadziesiąt lat. Serwis Eko360.pl to nasz niewielki wkład w budowanie ekologicznego świata.

Nie chcemy czekać na to, co może stać się za chwilę, ani biernie przyglądać się postępującej degradacji środowiska. Chcemy już dziś kroczyć ścieżką ekologicznego stylu życia. Wiemy, że nie jesteśmy na tej drodze sami.

Jeśli szukasz sprawdzonych informacji, inspirujących rozwiązań i praktycznych porad, zapraszamy do lektury naszych artykułów. Nieważne, czy właśnie poczułeś potrzebę zmian i nie wiesz, od czego zacząć swoją przygodę z ekologią, czy raczej chcesz pogłębić swoją wiedzę i być na bieżąco z wszystkimi ekonowinkami. U nas każdy ekomaniak znajdzie coś dla siebie.

Staramy się unikać zawiłego technicznego języka – by przedstawione w artykułach informacje były zrozumiałe dla każdego. Chcemy, aby nasze wpisy były wyczerpujące, uporządkowane i obiektywne. Weryfikujemy informacje zarówno na stronach producentów, jak i niezależnych ekspertów, którymi sami powoli się stajemy. Pomagają nam w tym nie tylko nasze prywatne i zawodowe doświadczenia, ale też pasja i głębokie poczucie misji (piszemy o niej niżej).

Wiemy, że rynek ekologiczny dynamicznie się rozwija. Nie poprzestajemy więc na już zgromadzonych informacjach, ale stale poszerzamy swoje horyzonty, wychodząc naprzeciw potrzebom zmieniającego się świata. Starannie selekcjonujemy wszystkie informacje, dbając o ich wysoki poziom merytoryczny. Dokładamy starań, aby wiedza, którą się dzielimy, pochodziła z wiarygodnych, sprawdzonych źródeł i była aktualna, zwłaszcza gdy chodzi o nowinki technologiczne i zmiany w obowiązujących przepisach.

Nasza misja

Serwis Eko360.pl jest tworzony przez zespół pasjonatów. Działamy w poczuciu misji, dla wspólnego dobra planety. Stawiamy na edukację, ciągły rozwój i wymianę doświadczeń. Zależy nam na dotarciu do jak największego grona odbiorców. Chcemy, aby serwis Eko360.pl stał się prawdziwą skarbnicą wiedzy, do której będziesz mógł sięgnąć zawsze, gdy poczujesz taką potrzebę.

Nasz serwis jest otwarty dla każdego. Także dzięki Tobie może stać się jeszcze lepszy. Masz jakieś wątpliwości lub uwagi? Chcesz, żebyśmy poruszyli ważny temat? Masz pomysł, jak wzbogacić nasze treści? Napisz do nas – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i uwzględnimy Twoje uwagi.

Dołącz do naszej zielonej społeczności i czuj się tu jak u siebie. Życzymy miłej lektury i… wielu pogodnych dni!