Strona główna » EKOdom » Brykiet drzewny jako ekologiczne paliwo
Brykiet drzewny jako ekologiczne paliwo
W obecnych czasach ludzie szukają sposobu ogrzewania domu, który byłby nie tylko wydajny, lecz również ekologiczny. Jednym z nich jest palenie brykietem drzewnym. Dzięki temu artykułowi poznasz ten nowoczesny i ekologiczny opał. Dowiesz się, czym jest brykiet drzewny, jakie są jego zalety oraz jak nim palić. Zapraszamy do lektury!
Czym jest brykiet drzewny?
Brykiet drzewny występuje w postaci wałków lub kostek. Powstaje z produktów ubocznych obróbki drewna, czyli trocin. Aby nie marnować żadnego fragmentu tego surowca, poddaje się je procesowi mielenia, a następnie prasowania pod wysokim ciśnieniem i formuje w określone kształty. Dzięki temu nie ma potrzeby używania żadnych klejów ani innych substancji wiążących.
Surowcem do produkcji brykietu drzewnego mogą być trociny z różnorodnego drewna np. liściastego (dąb, buk, jesion) lub iglastego (sosna, świerk, modrzew). W niektórych brykietach znaleźć można także zmielone gałęzie lub korę, lecz zazwyczaj są to produkty gorszej jakości, które mogą skutkować wytwarzaniem większej ilości dymu i sadzy. Co więcej, do produkcji dobrej jakości brykietu drzewnego nie stosuje się żadnych dodatków chemicznych ani spoiwa, co sprawia, że jest to bardzo ekologiczne ogrzewanie.
Wartość opałowa brykietu drzewnego, czyli wydajność tego rodzaju opału, jest dużo wyższa niż wartość opałowa klasycznego drewna. Oznacza to, że potrzeba mniej brykietu, w porównaniu do drewna, aby uzyskać taką samą ilość ciepła. Dzięki temu brykiet drzewny jest bardzo wydajnym sposobem ogrzewania.
Ten rodzaj opału stosuje się przede wszystkim jako paliwo do ogrzewania domów, kominków, pieców i innych palenisk. Jest wygodny w użyciu, nie brudzi, a ponadto nie ma problemu z otrzymaniem go w sklepach.
Zalety brykietu drzewnego
Gdy wiemy już, czym charakteryzuje się brykiet drzewny, przyjrzyjmy się, jakie zalety wyróżniają ten rodzaj opału.
- Wysoka wartość opałowa – brykiet drzewny powstaje na skutek prasowania fragmentów drewna, przez co jego gęstość jest znacznie większa niż tradycyjnego drewna. Pozwala to na dłuższe spalanie oraz uzyskanie większych ilości ciepła w porównaniu z klasycznymi polanami drewna.
- Stała jakość i wilgotność – opał ten produkowany jest w kontrolowanych warunkach, co pozwala utrzymać stałą jakość i wilgotność. W przeciwieństwie do drewna, które może mieć zróżnicowaną wilgotność i jakość, brykiet jest jednorodny i gotowy do użycia bez konieczności długotrwałego suszenia.
- Czystość spalania – brykiet zazwyczaj jest czystszy w spalaniu niż drewno. W przeciwieństwie do drewna brykiet nie zawiera żadnych zanieczyszczeń i nie wytwarza wiele dymu czy sadzy. W ten sposób brykiet drzewny może przyczynić się do poprawy jakości powietrza wokół domu.
- Dostępność i wygoda – brykiet drzewny jest powszechnie dostępny w sklepach, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Można go łatwo kupić i przechowywać, nie wymaga też dodatkowego czasu na suszenie czy przygotowanie. Warto jednak wybierać wyłącznie certyfikowany opał, gdyż wtedy można mieć pewność, że do jego produkcji wykorzystano wyłącznie czyste odpady drzewne, a także, że jego wartość opałowa jest wysoka.
Jak palić brykietem drzewnym?
Brykietem drzewnym można palić w piecach i kotłach, a także w kominkach czy mniejszych paleniskach. Jak palić brykietem drzewnym w najwydajniejszy sposób? Oto krótka instrukcja!
- Przygotowanie paleniska: Upewnij się, że palenisko jest czyste i pozbawione popiołu i resztek z poprzedniego palenia. Sprawdź, czy przewody dymowe są drożne i nie znajdują się w nich żadne przeszkody.
- Układanie brykietów: Układaj brykiet drzewny w palenisku w sposób, który zapewni swobodny przepływ powietrza. Możesz ułożyć brykiet w stos, pozostawiając przestrzenie pomiędzy kostkami, aby powietrze mogło swobodnie krążyć.
- Rozpalenie: Wybierz odpowiedni sposób rozpalenia brykietu. Aby podpalić brykiet, możesz użyć drewna rozpałkowego lub kawałka kartonu albo też skorzystać z podpałki do grilla.
- Dawkowanie powietrza: Ważne jest, żeby dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do paleniska celem wsparcia procesu spalania. Dlatego przez pierwsze kilka minut powinno się pozostawić drzwi pieca czy kominka lekko uchylone.
- Monitorowanie spalania: Obserwuj proces spalania brykietu i upewnij się, że płomień jest stabilny i równomierny.
- Utrzymywanie odpowiedniej temperatury: Podczas spalania brykietu drzewnego możesz dostosować temperaturę przez kontrolę ilości dostarczanego paliwa. Dodając brykietów, zwiększysz temperaturę, a zmniejszając ich liczbę, obniżysz temperaturę.
Aby mieć pewność, że palenie brykietu drzewnego przebiega w bezpieczny i najefektywniejszy sposób, warto przestrzegać instrukcji producenta paleniska oraz wskazówek producenta opału.
Co wybrać – brykiet drzewny czy drewno?
Drewno jest jednym z najpopularniejszych rodzajów opału, znanym i wykorzystywanym od wieków. Nie oznacza to jednak, że to najlepsze rozwiązanie. Zdecydowanie większą wartość opałową ma bowiem brykiet drzewny, dzięki czemu z tej samej ilości paliwa można uzyskać więcej ciepła. Co więcej, brykiet drzewny jest zdecydowanie czystszy od drewna, co pomaga zarówno w przechowywaniu opału, jak i utrzymaniu paleniska w czystości. Jeśli więc chcesz mieć ekologiczne ogrzewanie, koniecznie weź pod uwagę brykiet drzewny!