Czy fotowoltaika się jeszcze opłaca?

Czy fotowoltaika się jeszcze opłaca?

Koszty eksploatacji energii elektrycznej rosną w zastraszająco szybkim tempie. Firmy zgłaszają upadłość, a osoby prywatne wciąż zastanawiają się nad tym, jak obniżyć zużycie do absolutnego minimum (lecz w taki sposób, by nie wpłynęło to na komfort ich życia). Odpowiedź niemal zawsze jest podobna – fotowoltaika w połączeniu z magazynami energii.

Ale jak szybko taka instalacja się zwróci i czy to naprawdę wciąż się opłaca przy stale rosnących cenach? Oczywiście, że tak – zwłaszcza że obecne dofinansowania pozwalają zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy na inwestycji w systemy Odnawialnych Źródeł Energii (w skrócie OZE). Poznaj szczegóły i zobacz, jak uzyskać nawet 26 tys. zł z pomocą programu Mój Prąd 4.0.

Ile możesz zaoszczędzić?

Wszystko zależy od tego, jakie panele fotowoltaiczne wybierzesz i jak będziesz z nich korzystać. Większość z nas najmniej korzysta z prądu w ciągu dnia, dlatego sama instalacja PV niekoniecznie będzie spełniać ich oczekiwania energetyczne i nie wpłynie aż tak znacząco na spadek rachunków za prąd. Niemniej jednak w połączeniu z magazynem energii, sytuacja będzie wyglądać już o wiele lepiej.

Nadwyżki wyprodukowanego prądu będą przechowywane w magazynie i mogą zostać spożytkowane w okresie wieczornym lub nocnym – co ma szczególnie duże znaczenie w sezonie zimowym, gdy tej energii zużywamy najwięcej. Odpowiednio dobrany system energetyczny jest więc w stanie uniezależnić Cię od dostaw z sieci energetycznej.

Dofinansowania – Ile obecnie możesz otrzymać?

Dofinansowania do systemów OZE przestały być atrakcyjne przy obecnej sytuacji gospodarczej. 5-6 tys. złotych niewiele zmienia przy inwestycji o wartości kilkudziesięciu tys zł. Co, jeśli powiemy Ci, że od 15 grudnia 2022 możesz zaoszczędzić nawet 26 tys. zł? Trzeba przyznać, że taka propozycja brzmi już naprawdę atrakcyjnie. Jest to maksymalna kwota, którą konsumenci mogą uzyskać w ramach programu Mój Prąd 4.0 – i dotyczy ona instalacji PV, w połączeniu z magazynem energii z systemem HEMS.

Nowa edycja programu wsparcia inwestorów w Odnawialne Źródła energii zakłada jednak jeszcze dwa warianty. Są to:

  • do 6.000 zł do mikroinstalacji PV (obecnie 4000 zł),
  • do 7.000 zł dla instalacji fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (obecnie 5000 zł),
  • do 16.000 zł na magazyn ciepła,
  • do 3.000 zł Na system zarządzania energią (EMS) i systemów zarządzania energią w domu (HEMS).

Pamiętaj! Wysokość dofinansowania nie może jednak przekroczyć kwoty 50% kosztów kwalifikowanych.

Vosti – sprawdź aktualna ofertę fotowoltaiki dla domu

Współpracuj z najlepszymi i ciesz się spokojem

Postaw na Vosti. Jest to firma, która od 2017 roku zrealizowała ponad 10 tysięcy inwestycji w całym kraju. Vosti wychodząc naprzeciw wyższej kwocie dofinansowania, przygotowało również atrakcyjny pakiet produktów. Dzięki niemu można otrzymasz nawet 26 000 zł dofinansowania z ramach Programu Mój Prąd. Wszystko dzięki połączeniu paneli marki Jinko Solar z serii Tiger, z falownikiem Huawei, magazynem energii Huawei z serii Luna oraz wsparciu systemu zarządzania energią (HEMS).

W ofercie specjalnej Vosti klient może dobrać również backup box, czyli moduł zasilania awaryjnego. Jako klient możesz również liczyć na szereg różnych benefitów, do których należy m.in. fachowe doradztwo poparte ekspercką analizą, dobór markowych urządzeń dostosowanych idealnie do Twoich indywidualnych potrzeb oraz wsparcie – zarówno przed, jak i po zakupowe. Dzięki temu wszystko jest o wiele prostsze – o czym może świadczyć m.in. ilość pozytywnych opinii. Już dziś możesz zacząć uniezależniać się od kosztów eksploatacji energii elektrycznej z ogólnej sieci energetycznej – co w połączeniu z dofinansowaniem odciąży Twój budżet. Warto się pospieszyć – Mój Prąd 4.0 trwa tylko do 31 marca 2023 r.!

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry