Czy pompy ciepła są dobrą alternatywą dla tradycyjnego ogrzewania?

Czy pompa ciepła jest dobra dla środowiska? Przekonaj się!

Zainteresowanie pompami ciepła rośnie z roku na rok, co wynika nie tylko z ustalanych norm, ale również chęci generowania oszczędności. Pompę można wykorzystać zarówno do ogrzewania domu, jak i wody. Czy stanowi ona dobrą alternatywę dla tradycyjnych pieców? Odpowiadamy!

Ile energii pobiera pompa ciepła?

Poszukując alternatywnych metod ogrzewania domu, skupiamy się przede wszystkim na kosztach. Jest to w pełni zrozumiałe, zważywszy rosnące ceny opału, gazu i prądu. To, ile finalnie pompa ciepła zużyje prądu, zależy od wielu czynników, w tym od:

  • powierzchni domu,
  • izolacji termicznej budynku,
  • dodatkowego wykorzystania pompy do grzania wody,
  • połączenia z instalacją fotowoltaiczną.

Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: https://heatergo.pl/blog/pompa-ciepla-zuzycie-pradu/. A jak zużycie przekłada się na koszty? Jeśli chodzi o ogrzewanie tradycyjnymi piecami węglowymi czy na pellet, to musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 6-7 tysięcy złotych rocznie. Mowa o domach o powierzchni około 100-120 metrów kwadratowych. Tymczasem w przypadku pompy ciepła koszty oscylują w okolicach 4 tysięcy złotych rocznie, co daje znaczące oszczędności.

Zużycie prądu może być tym niższe, jeśli pompę ciepła połączymy z instalacją fotowoltaiczną. Choć o takiej hybrydzie mówi się sporo, niektórzy rezygnują z niej ze względu na duże nakłady inwestycyjne. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o dotacjach, o jakie można się ubiegać, a które wspierają właścicieli gospodarstw domowych w transformacji energetycznej.

Dowiedz się, ile wyniesie średnie zużycie prądu przez pompę ciepła!

Pompa ciepła a tradycyjne piece – co jest lepsze dla środowiska naturalnego?

Jeśli chodzi o opłacalność ekonomiczną, to pompa ciepła wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw domowych. Niemniej jednak warto też zwrócić uwagę na inne aspekty, np. te, które są związane z ekologią i troską o środowisko naturalne. Nie ulega wątpliwości, że paląc w piecach, przyczyniamy się do jego degradacji. Niestety, nawet wysokiej klasy urządzenia nie są w stanie zatrzymać pyłów, które przedostają się do atmosfery. Ich obecność odczuwa nie tylko przyroda, ale również my sami. Smog może powodować choroby układu oddechowego, nowotwory, a nawet alergię. Dlatego też o wiele korzystniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła. W tym przypadku nie mamy do czynienia z emisją szkodliwych substancji, przez co zadbamy o zdrowie swoje i sąsiadów, a także o przyrodę.

Pompa ciepła a piec gazowy – co wybrać?

Pompa ciepła już na pierwszy rzut oka jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych pieców węglowych. Pozostaje jednak pytanie, jak wypada w odniesieniu do pieców gazowych, których popularność w ostatnich latach zaczyna spadać? Ogrzewanie domu gazem w teorii nie jest tak bardzo szkodliwe, jak ogrzewanie węglem. Z drugiej strony, mając na uwadze rosnące ceny, jest ono bardzo kosztowne. W przypadku pieców gazowych nie możemy skorzystać z naturalnego dostawcy, jakim jest fotowoltaika, gdyż ta forma ogrzewania nie jest zasilana energią elektryczną. Z tego też powodu coraz więcej osób rezygnuje z gazu na rzecz pompy ciepła. Takie rozwiązanie jest też bezpieczniejsze, gdyż obecność pieca gazowego w domu zawsze generuje pewne ryzyko.

Inaczej jest z pompą ciepła, która nie korzysta z paliwa. Warto też pamiętać o normach, które są coraz mocniej akcentowane. W praktyce okazuje się, że ogrzewanie domu gazem za kilka lat będzie już całkowicie nieopłacalne ze względu na dodatkowe opłaty, jakie zostaną nałożone na emitentów. Nie wiadomo jeszcze, jaki kształt przybiorą konkretne rozwiązania, ale pewne jest, że Unia będzie dążyć do ograniczenia emisji, do której przyczyniają się również piece gazowe. Osoby posiadające je w swoich domach powoli planują wymianę, natomiast ci, którzy wciąż palą w piecach, nie powinni się zastanawiać, co wybrać – gaz czy pompa ciepła? Zdecydowanie korzystniejsze i praktyczniejsze jest drugie z prezentowanych rozwiązań.

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry