Ekologiczna moda – zajrzyj do swojej szafy i zacznij działać!

Ekologiczna moda - zajrzyj do swojej szafy i zacznij działać!

Zachwyt nad tym, co proste i naturalne, nie przemija – i bardzo dobrze! Dzięki temu, że dajemy się ponieść ekologicznym trendom, czujemy się lepiej i żyjemy bardziej świadomie. Jeżeli jeszcze nie do końca wiesz czym jest slow fashion albo co tak naprawdę oznacza pojęcie ekomody, koniecznie przeczytaj poniższy tekst i zdecyduj, czy to jest dla Ciebie. Jeśli tak, dowiedz się, co zrobić, aby wprowadzić do swojej codzienności trochę więcej ekologii, a później zajrzyj do swojej szafy i zacznij działać!

Ekologia jest w modzie

Gdyby trzeba było zadać sobie pytanie, czy chcesz dbać o środowisko naturalne, czy raczej szkodzić planecie, z pewnością odpowiesz, że wolisz pierwsze rozwiązanie. Najwyraźniej w człowieku jest zapisane wewnętrzne dążenie do harmonii z przyrodą czy w ogóle światem. Chcesz oddychać świeżym, a nie zatrutym powietrzem, słuchać śpiewu ptaków i cieszyć się widokiem zielonych drzew czy wyskoczyć latem na weekend nad wodę z przyjaciółmi. Męczy Cię widok rozrzuconych po ulicach lub pływających w jeziorze śmieci, a serce podchodzi do gardła, gdy ktoś udostępnia w mediach społecznościowych zdjęcie zaplątanego w reklamówkę żółwia.

Od jakiegoś czasu obserwuje się wzrost zainteresowania tematem ekologii i działania na rzecz przyrody. Ograniczamy używanie plastiku, w sklepach zamiast foliowych torebek pojawiają się papierowe, a nawet jeśli nie są dostępne, musimy zapłacić za reklamówkę wykonaną przynajmniej w jakiejś części z materiałów pochodzących z recyklingu. Faktura za prąd, telefon czy gaz? Najlepiej wysłana elektronicznie – nie dość, że płacisz mniej, to jeszcze przeciwdziałasz – choćby w małym stopniu – wycince drzew, które dają schronienie zwierzętom i tak potrzebny ludziom tlen. Stawianie małych kroków ku ekologii nie dotyczy jednak tylko wielkich firm, marketów, ale przede wszystkim pojedynczego człowieka. Skoro więc jest to aż tak ważne, kolejnym Twoim posunięciem powinno być zwrócenie uwagi na swój ubiór. On również może być ekologiczny!

W rytmie slow

Obcojęzyczne nazwy nierzadko przyjmują się z trudem w polskim społeczeństwie, choć termin fast food, jest chyba znany większości z nas. Jedzenie na szybko – zamawiasz, czekasz tylko parę minut i już po chwili konsumujesz. Podobnie jest z ubraniami – wpadasz do sklepu, najczęściej sieciówki, Twoją uwagę przyciągają wykrzykniki i procenty, hasła z obniżkami i promocjami. Nie zastanawiając się długo, chwytasz kilka ubrań w niskiej cenie, bo takiej okazji nie możesz przegapić i… No właśnie. Wpadasz w szał zakupów – kierujesz się impulsem nie czytając metek. Dlatego właśnie dziś często mówi się o slow fashion. Słówko „slow” z języka angielskiego oznacza „powoli”, natomiast „fashion” to „moda”. Powolna moda? Brzmi może trochę dziwnie, jednak zwraca naszą uwagę na przemyślane dokonywanie wyborów w kwestii zakupu ubrań.

Przeczytaj: Slow fashion – jak świadomie kupować ubrania

Ekologiczne ubrania, czyli jakie?

Ekologiczne ubrania - materiały

Tak naprawdę ekologia zaczyna się w głowie. Punkt wyjścia to przemiana myślenia – zmiana przyzwyczajeń, również tych modowych. Gdy już zastanowisz się nad swoimi zakupowymi nawykami – być może dotyczy Cię kupowanie wielu ubrań niskiego gatunku lub gromadzenie rzeczy, których później nie nosisz – weź na cel postanowienie wprowadzenia zmian. Jak się do tego zabrać? Zrezygnuj z ilości na rzecz przyjaznych dla siebie i otoczenia jakościowych wyrobów. Kupuj w sposób przemyślany, biorąc pod uwagę swój styl i to, czy będziesz daną rzecz faktycznie nosić. Bierz pod uwagę marki, które dbają o ekologiczne gusta swoich klientów. Przede wszystkim czytaj składy, wybieraj ubrania z naturalnych tkanin, między innymi z bawełny organicznej, jedwabiu czy lnu. Jeśli chcesz, sięgaj także po syntetyki, jednak dowiedz się, które podlegają ponownemu przetworzeniu. Wywrócenie szafy do góry nogami może być kosztowne, ale nie zniechęcaj się – istnieją sposoby, które niekoniecznie drenują budżet.

Z drugiej ręki – eko i tanio!

Ceny owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych potrafią czasem odstraszyć, jednak w przypadku ubrań, Twój portfel może odetchnąć z niemałą ulgą. Oczywista sprawa, że jeśli wybierzesz ubrania nowe, wysokogatunkowe, to będą one swoje kosztować, ale ich jakość przełoży się na dłuższy czas użytkowania. Nie musisz jednak decydować się na ciuchy z metkami – od kilku lat na polskim rynku tryumfy święcą second-handy. W wielu z nich znajdziesz niezniszczone, nieznoszone bluzki, sweterki, spodnie czy sukienki, a nawet kurtki, które posłużą Ci jeszcze długo. Często pochodzą one z zagranicznych kolekcji, przez co urozmaicenie garderoby o unikatowe wzory będzie łatwiejsze. Nie kupuj jednak wszystkiego, co Ci wpadnie w ręce! Dokładnie czytaj skład i pochodzenie, a jeśli brakuje tych informacji, odpuść, chyba, że masz już wprawę w rozpoznaniu lepszych jakościowo materiałów.

Buduj ekoświadomość stylu

Przed wyprawą na podbój lumpeksów, najpierw zajrzyj do swojej szafy. Zobacz, po które ubrania sięgasz najchętniej, w jakich krojach czujesz się dobrze i pewnie, jakie kolory najbardziej do Ciebie pasują – dzięki temu dokonasz w sklepie wstępnej selekcji. Podczas zakupu możesz zadawać sobie pytania typu:

  • czy w obecnym sezonie tego potrzebuję, może nie warto kupować kolejnego swetra?;
  • czy do tego żakietu w nietypowym kolorze skompletuję jakąś stylizację, a może i tak nigdy nie będę mieć okazji by go włożyć?

Przyjrzyj się także, czy ubrania są zadbane, czyste, nie posiadają przetarć lub nadmiernych zmechaceń, które będzie trudno usunąć. Jeśli tylko jest taka możliwość, koniecznie przymierz wszystkie ciuchy – postaraj się sobie wmawiać, że podejście „wezmę na oko – ta bluzka kosztuje przecież tylko dwa złote, najwyżej ją komuś sprezentuję” nie ma sensu. Nie czarujmy się, zwykle i tak nigdy do tego nie dochodzi, nie mamy komu podarować czegoś co nie jest w jego stylu, a bluzka ostatecznie ląduje w szafie i zajmuje tylko miejsce. W takiej sytuacji dobrze jest poszukać miejsca, w którym można oddać rzeczy na cel charytatywny, ewentualnie odsprzedać za niewielką kwotę lub wymienić na coś innego właściwie za koszt przesyłki, na przykład w grupach tematycznych w mediach społecznościowych czy poprzez zyskujące na popularności portale sprzedażowe.

Przeczytaj: Kontenery na odzież używaną – czy wiesz o nich wszystko?

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry