Strona główna » EKOstyl życia » Slow fashion – jak świadomie kupować ubrania
Slow fashion – jak świadomie kupować ubrania
Przywiązujemy coraz większą wagę do tego, co jemy i jakich kosmetyków używamy. Ekologia i powrót do natury są odmieniane przez wszystkie przypadki. To bardzo dobry trend, korzystny dla nas wszystkich. Jednak czy zdajesz sobie sprawę, jak wielki wpływ na środowisko ma również przemysł odzieżowy? Dobra wiadomość jest taka, że dzięki wyborom, jakich dokonujemy każdego dnia wszyscy możemy mieć wpływ na stopniową zmianę myślenia producentów odzieży. Zacznij przygodę ze slow fashion już dziś!
Skąd wziął się ruch slow fashion?
Ruch slow fashion powstał w opozycji do zjawiska nieustannego zalewania sklepów (i naszej planety) wciąż nowymi produktami coraz gorszej jakości. Choć w Polsce nastąpiło to później, fast fashion na świecie funkcjonuje od lat 80. To wtedy zaczął się na dobre kult bardzo taniej odzieży dostępnej dla każdego, której niezwykle łatwo się pozbyć, wymieniając na nową. Dopiero po pewnym czasie do publicznej świadomości dotarła przykra prawda o prawdziwej cenie takiej mody – nieetycznych warunkach pracy, niskich zarobkach i kosztach środowiskowych. Obecnie uważa się, że branża modowa jest odpowiedzialna za około 10% globalnej emisji dwutlenku węgla, przyczynia się również do powstawania ogromnej ilości wciąż nowych odpadów, które bardzo trudno zutylizować. Warunki pracy w wielu fabrykach również pozostawiają wiele do życzenia.
Termin slow fashion powstał w 2007 roku. Oznacza świadome zakupy, podejmowanie decyzji po wcześniejszym przemyśleniu, wybieranie odzieży wykonanej z dobrych, trwałych materiałów, w etycznych warunkach oraz minimalizm. Podobnie jak fast food, szybka moda również powoli zaczyna kojarzyć się z czymś bardzo dla nas niekorzystnym. Jeśli zależy Ci na przyszłości planety – wybieraj ubrania mądrze i… powoli.
Dla ludzi, zwierząt i całej planety
Lista zalet zakupów w stylu slow jest bardzo długa. To gwarancja lepszych warunków pracy w fabrykach i otrzymywania godziwej zapłaty przez ich pracowników, unikanie cierpienia zwierząt i dużo mniejsze obciążenie dla planety. Wyobraź sobie ile odpadów powstanie, jeśli w pogoni za modą będziesz co sezon wymieniać niemal całą garderobę. Do tego właśnie zachęcają producenci i sprzedawcy odzieży, ogłaszając wciąż nowe kolekcje, rzucające się w oczy przeceny i tworząc ubrania mało trwałe. Tymczasem możesz kupować inaczej – mniej, lepiej i bardziej świadomie. Wybór należy do Ciebie.
Po pierwsze jakość
Jedną z kluczowych kwestii w czasie zakupów odzieżowych jest zwracanie uwagi na jakość. Na pewno zauważyłeś, że w Twojej szafie są rzeczy, które wytrzymują całe lata, a są też takie, które już po kilku praniach wyglądają źle. Jeśli chcesz podążać za ruchem slow fashion, musisz zwracać uwagę na renomę firmy i jakość materiału, którą często wyczuć można już po dotyku. Ubrania najlepszej jakości często są stosunkowo drogie, jednak ich zakup w dłuższej perspektywie się opłaca. Zamiast kupować kilka przeciętnych bluzek możesz mieć jedną, która będzie służyła kilka lat, przez cały ten czas wyglądając olśniewająco. Słaba jakość często jest widoczna gołym okiem.
Mniej znaczy więcej
Zdarzyło Ci się stać przed wypełnioną po brzegi szafą i dojść do wniosku, że nie masz się w co ubrać? Psychologowie są zgodni co do tego, że zbyt wiele możliwości bardzo utrudnia odpowiedni wybór, pochłania energię i jest źródłem stresu. To jeden z powodów, dla których coraz popularniejsze stają się szafy kapsułowe. Powinny się w niej znaleźć wszystkie niezbędne rzeczy, jednak w ograniczonej liczbie i dobrane w ten sposób, by do siebie wzajemnie pasowały. Ubrania powinny być ponadczasowe i klasyczne, zarówno jeśli chodzi o krój, jak i kolory oraz nadruki. Tak zaplanowana szafa będzie odporna na zmieniające się trendy modowe. Jeśli uda Ci się wprowadzić takie zmiany, łatwiej zapanujesz nad garderobą, a pokusa kupowania nowych rzeczy, które są akurat modne lub przecenione, znacznie zmaleje. Co ważne, jeśli będziesz kupować rzadziej, dzięki zaoszczędzonym pieniądzom będziesz mógł pozwolić sobie na rzeczy z najwyższej półki, które wytrzymają próbę czasu.
Dobry skład
Materiały, z których wykonane są ubrania, to niezwykle istotna sprawa nie tylko z powodu osobistego komfortu, ale także z punktu widzenia troski o planetę. Na co dzień wybieraj odzież naturalną – z bawełny ekologicznej, lnu, konopi czy bambusa. O ile to możliwe, unikaj mieszanek, wystarczy mały procent elastanu czy poliestru, żeby znacznie wydłużyć okres rozkładania się ubrania po wyrzuceniu. Jeśli uprawiasz sport, być może bardziej będą odpowiadać Ci ubrania syntetyczne, na szczęście coraz częściej wykonane są one z materiałów z recyklingu lub ich bazą są surowce naturalne (mowa tu o materiałach takich jak lyocell czy modal).
Drugie życie ubrań
Kupując ubrania na lata, masz pewność, że nie znajdą się szybko w śmietniku. Nawet gdyby Ci się znudziły, możesz je oddać potrzebującym, sprzedać lub wymienić. Co jednak, jeśli spodnie lub bluzka się zniszczą? Możesz je z powodzeniem przerobić na stylowe dodatki, na przykład torbę DIY albo ubranka dla lalek, które zachwycą Twoje dziecko. Nawet jeśli ubrania zupełnie nie nadają się już do noszenia, zawsze możesz wykorzystać je robiąc z nich szmatki.
Świetnym pomysłem na unikanie kupowania nowych rzeczy jest zaglądanie do second handów, gdzie wyłowić można prawdziwe perełki, niekiedy za bezcen. To ulga dla planety i portfela. Idealnym miejscem dla łowców okazji są również swap party, gdzie w fantastycznej atmosferze można wymienić się ubraniami.
Główne zasady stylu slow fashion
- kupuj nowe ubrania tylko, kiedy ich naprawdę potrzebujesz
- wybieraj wytrzymałą odzież najlepszej jakości
- stwórz minimalistyczną, ponadczasową szafę
- szukaj naturalnych tkanin lub materiałów z recyklingu
- unikaj kupowania nowych ubrań, wybieraj second handy i korzystaj z wymiany
- nie kupuj ubrań w popularnych sieciówkach, wybieraj małe firmy
- zwracaj uwagę na kraj, w którym zostały wyprodukowane ubrania, najlepiej jeśli będzie to Polska lub inny kraj europejski
- nie kupuj pod wpływem impulsu
Sposobów na ograniczenie negatywnego wpływu branży modowej na środowisko jest mnóstwo, a wszystkie decyzje poszczególnych osób przekładają się na uświadomienie producentom, że przyszłością jest slow fashion.
Przeczytaj również: Ekologiczna moda – zajrzyj do swojej szafy i zacznij działać!