Etyczna moda i gwiazdy z Instagrama

Etyczna moda i gwiazdy z Instagrama

Zjawisko „slow fashion” robi się coraz popularniejsze, również wśród celebrytów i marek odzieżowych. Wzrost zainteresowania dbałością o stan naszej planety można śledzić na Instagramie, gdzie hasztagi związane z etyczną modą są coraz częściej w użyciu.

Zrównoważona moda – skąd się wzięła

Świat mody otworzył się na idee zrównoważonego rozwoju w ostatnich latach. Jednym z głównych impulsów stała się katastrofa w Bangladeszu w 2013 roku. Ponad 1000 pracowników zginęło w ruinach zawalonego, ośmiopiętrowego budynku w Dhace, mieszczącego fabryki odzieży. Od tamtej pory branża modowa coraz bardziej stara się przestrzegać etycznych zasad działania. Kolejne marki, w tym potentaci, starają się minimalizować negatywny wpływ produkcji odzieży na świat. Rośnie liczba działań pro-ekologicznych, nastawionych na eliminację zanieczyszczenia środowiska, wyzysku pracowników, wycinania lasów tropikalnych i zatrudniania dzieci.

„Slow fashion” coraz bardziej widoczna na Instagramie

Wzrost zainteresowania etyczną modą dotyczy również celebrytów. Na Instagramie rośnie popularność takich hasztagów, jak #sustainablefashion z ponad 8 milionami postów oraz #slowfashion ze zbliżoną liczbą stosowań. Trend roztacza coraz szersze kręgi i to nie tylko w światowych centrach mody. Również w Polsce coraz więcej osób ma świadomość istnienia etycznej mody. „Slow fashion” często pojawia się w polskiej wersji Google – aż 1300 zapytań miesięcznie. Dogłębny raport na temat zrównoważonej mody na Instagramie możecie przeczytać tutaj. Rośnie liczba influencerów zaangażowanych w promocję bardziej świadomych wyborów konsumenckich.

Etyczna moda: gwiazdy

Leonardo di Caprio, Natalie Portman, Emma Watson, Serena Williams – to tylko niektóre z gwiazd, które promują zrównoważony rozwój. Troskę o losy naszej planety przejawiają nie tylko wielkie nazwiska, ale również nieco mniej znane postaci. Wśród nich dominują dietetycy, trenerzy personalni, artyści, modelki i aktorzy. W Polsce to m.in. influencerka Daria Dąbrowska. Działania na rzecz odejścia od konsumpcjonizmu prowadzi także popularna blogerka Joanna Glogaza, autorka własnej linii piżam Lunaby. Zuza Tokarska i jej projekt Od Podszewki udowadnia, że stare ubrania też mogą otrzymać drugie życie. Ilustratorka umieszcza swoje prace na odzieży z drugiego obiegu.

Zrównoważona produkcja

Wśród światowych marek modowych odwołujących się do zrównoważonego rozwoju są tacy potentaci, jak Patagonia czy doskonale znane marki Sézane i KOKOWorld. W tym gronie nie brakuje także polskich producentów. To m.in. warszawskie marki Biaway oraz Nago. Odzież tej pierwszej powstaje metodą upcyclingu, a drugiej w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju i sprawiedliwego handlu. Warto wspierać marki, które troszczą się o przyszłość Ziemi.

Przeczytaj: Etyczna moda, slow fashion i zrównoważony rozwój: pożądany trend wśród gwiazd i gwiazdek?

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry