Strona główna » EKOstyl życia » Jak oszczędzać wodę? Poznaj 7 najskuteczniejszych sposobów!
Jak oszczędzać wodę? Poznaj 7 najskuteczniejszych sposobów!
Czy wiesz, że Polska należy do krajów, którym grozi deficyt wody? Trudno sobie wyobrazić co się stanie, jeśli zacznie brakować tego życiodajnego płynu. Stały dostęp do czystej wody to prawdziwy luksus, którego nie doświadcza duży procent ludności na świecie. Jest nam niezbędna do picia, zapewnienia odpowiedniej higieny, a także do produkcji żywności. Potrzebujemy jej bardzo dużo, a zużywamy… zdecydowanie zbyt dużo. Poznaj 7 sposobów jak oszczędzać wodę!
Woda – źródło życia
Woda wydaje się nam czymś, co w oczywisty sposób mamy zawsze pod ręką, dlatego nie troszczymy się wystarczająco o jej zasoby. Na co dzień nie myślimy o tym, że wielu ludzi na całym świecie musi się bardzo starać, żeby ją zdobyć, a i u nas mogą się wyczerpać jej zasoby. Specjaliści biją na alarm, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia. Tymczasem żadna żyjąca istotna nie może przeżyć bez wody, ludzie również. Mając to stale w pamięci, dbajmy o nasz skarb i oszczędzajmy wodę!
7 sposobów jak oszczędzać wodę
1. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą
Najbardziej higieniczne wydaje Ci się mycie naczyń pod bieżącą wodą, która stale spłukuje wszelkie nieczystości? To błąd. Żeby naczynia były naprawdę dobrze umyte, trzeba spędzić nad nimi trochę czasu, zmywając tłuszcz, a często również zaschnięte resztki, dlatego kiedy to robisz, koniecznie zakręcaj wodę. Możesz spokojnie umyć kilka talerzy lub innych naczyń, odkładając je do zlewu, a później opłukać je wszystkie pod czystą wodą. Jeśli wprowadzisz takie rozwiązanie, możesz naprawdę zdziwić się jaki będzie miało wpływ na rachunki. Świetnym sposobem na ułatwienie sobie zmywania jest odkładanie naczyń do zlewu, w którym odpływ zatkasz korkiem. Kiedy będziesz musiał umyć ręce, przy okazji wlejesz do niego wodę, która namoczy naczynia. Jeśli masz możliwość, w ogóle zrezygnuj z ręcznego mycia na rzecz zmywarki.
2. Nastawiaj zawsze pełną pralkę i zmywarkę, korzystając z programów ekologicznych
Zarówno zmywarka, jak i pralka są prawdziwym wybawieniem. Dawniej pranie było najbardziej wymagającą pracą domową. Dziś wystarczy, że nastawimy odpowiedni program i po pewnym czasie możemy wyciągnąć czyste, pachnące ubrania. Ręczne zmywanie nie odeszło jeszcze do lamusa, ale zmywarka coraz częściej staje się oczywistym sprzętem w nowoczesnej kuchni. Jednak żebyśmy odnosili prawdziwe korzyści z posiadania w domu tych sprzętów, powinniśmy nauczyć się ich właściwie używać. Najważniejszą zasadą jest nastawianie zawsze pełnej zmywarki oraz pralki. Być może zdarzają Ci się sytuacje podbramkowe, gdy musisz to zrobić wcześniej, ale zawsze gdy to możliwe, czekaj cierpliwie aż je napełnisz. Dzięki temu będziesz musiał nastawiać je zdecydowanie rzadziej, oszczędzając wodę oraz energię elektryczną. Na szczęście nowoczesne sprzęty dają wiele możliwości, jeśli chodzi o ochronę planety. Pamiętaj, żeby zawsze nastawiać program „eko”. Zajmuje on więcej czasu, ale warto tak rozplanować dzień, by móc korzystać z tej opcji.
3. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów i rąk
Obecnie rzadko można spotkać kogoś, kto nie zakręca wody w czasie mycia zębów. Warto uczyć tego dzieci od najmłodszych lat i przypominać o tym wszystkim, którzy jeszcze nie zapamiętali tej prostej zasady, która pozwala oszczędzić nawet kilkanaście litrów wody dziennie.
Mycie rąk wydaje się czynnością dużo prostszą i szybszą, jednak pamiętaj, że żeby zmyć z rąk drobnoustroje i wszelkie zabrudzenia powinno ono trwać minimum 30 sekund. W czasie namydlania, jeśli posiadasz baterię jednouchwytową, możesz “zakręcić” wodę łokciem. Wydaje Ci się to niepotrzebne i problematyczne? Spróbuj, a sam zobaczysz, że szybko wejdzie Ci to w nawyk. Ręce myjemy zdecydowanie częściej, niż zęby, więc „uciekającej” wody może zebrać się naprawdę dużo.
4. Zrezygnuj z wanny
Kochasz długie kąpiele? Trudno się dziwić, są naprawdę relaksujące. Mimo to warto z nich zrezygnować lub znacznie je ograniczyć. Najlepszą opcją dla Ciebie może okazać się wanna ze szklanym parawanem. To wygodna propozycja, która pozwoli Ci oszczędzać wodę na co dzień, a od czasu do czasu urządzić sobie kąpiel. Spróbuj policzyć ile litrów wody codziennie spuszczasz do kanalizacji, żeby spędzić w wannie kilkanaście minut czy pół godziny.
5. Używaj „niepotrzebnej wody”
Jeśli starasz się oszczędzać wodę, ale jednak czasami zażywasz kąpieli, dobrą wiadomością jest to, że możesz wody użyć ponownie. Tak zwana szara woda jest coraz częściej wykorzystywana, żeby zwiększyć oszczędności i zmniejszyć straty dla środowiska naturalnego. Możesz zainstalować w domu specjalny system, który będzie zbierał wodę po kąpieli lub myciu naczyń i rąk, a następnie ją oczyszczał. Taka woda może być użyta do sprzątania, spłukiwania toalety, mycia samochodu czy podlewania roślin.
Możesz także magazynować deszczówkę. Wystarczy, że umieścisz w ogrodzie duży pojemnik, w którym będzie się zbierała, a kiedy nastaną suche dni i ogród będzie wymagał podlania, woda będzie jak znalazł.
Ciekawym sposobem na oszczędzanie wody jest również zbieranie jej podczas oczekiwania na moment, gdy z kranu poleci ciepła woda, na przykład przy myciu. W wielu blokach mieszkalnych potrafi to trwać nawet 2-3 minuty, a w tym czasie woda bezpowrotnie ucieka. Chyba, że coś z tym zrobisz. Podstaw pojemnik, zbierz czystą wodę, a następnie użyj jej do podlania roślinek lub wszędzie, gdzie potrzebujesz.
6. Nie ignoruj cieknącego kranu lub spłuczki
Jak się okazuje, stan techniczny Twojego domu ma duże znaczenie również dla przyrody. Wymień uszczelkę, napraw spłuczkę, zrób wszystko, żeby woda w Twoim domu się nie marnowała. Te drobne krople, które kapią z kranu po całym dniu zebrałyby się w pokaźną ilość. A po tygodniu czy miesiącu?
7. Patrz globalnie
Większość wody jest zużywana nie przez gospodarstwa domowe, ale przez przemysł. Nie oznacza to jednak, że nie masz wpływu na to zużycie, przeciwnie, codzienne wybory wielu ludzi przekładają się na konkretne efekty. Każdy produkt, którego używasz i każde opakowanie wymaga udziału wielu litrów wody. Co możesz zrobić, żeby zużywano jej mniej?
- jedz mniej mięsa, a więcej warzyw
- kupuj tylko tyle ile potrzebujesz, nie wyrzucaj żywności
- jedz jak najmniej przetworzonych, zapakowanych produktów
- świadomie kupuj ubrania dobrej jakości, a niepotrzebne oddawaj
- kupuj produkty z drugiej ręki
- jeśli to możliwe, naprawiaj, zamiast kupować nowe
Przeczytaj również: Ekologiczny styl życia, czyli jaki?