Jak zadbać o efektywność energetyczną w bloku mieszkalnym?

Sprawdź, jak zadbać o efektywność energetyczną w bloku mieszkalnym!

Efektywność energetyczna to hasło, które w ostatnim czasie odmieniane jest przez niemal wszystkie przypadki. Niemniej jednak mówi się o nim głównie w kontekście domów jednorodzinnych, ewentualnie także firm, natomiast znacznie rzadziej, jeśli chodzi o bloki mieszkalne. Te natomiast również mają niemały potencjał, na który warto zwrócić uwagę. Jak podnieść efektywność energetyczną w blokach? Przychodzimy z odpowiedzią!

Fotowoltaika w bloku – czy to się opłaca?

Panele fotowoltaiczne to jeden z prostszych sposobów na podniesienie efektywności energetycznej, jednak jest on dedykowany głównie domom jednorodzinnym i firmom. Tymczasem okazuje się, że z fotowoltaiki mogą korzystać także mieszkańcy bloków, choć w tym przypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim najlepszym rozwiązaniem będzie montaż paneli na dachu budynku, co pozwoli zwiększyć ich efektywność. Inwestycja powinna być zrealizowana nie przez mieszkańca, a przez spółdzielnię albo zarządcę. Dzięki temu łatwiej będzie zamontować panele w takim miejscu, aby pracowały wydajnie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest montaż fotowoltaiki na balkonie, ale tutaj konieczne jest przede wszystkim przeanalizowanie dostępnych opcji pod kątem nachylenia. Więcej na temat rozwiązań, jakie oferuje fotowoltaika w bloku, można przeczytać w artykule https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-w-bloku/. Zakup i profesjonalny montaż instalacji pozwala zmniejszyć rachunki za prąd, a jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ochrony środowiska naturalnego. Zalety fotowoltaiki w bloku są więc takie same, jak w przypadku inwestorów prywatnych oraz przedsiębiorców.

Czy fotowoltaika w bloku okaże się opłacalna? Zobacz!

Ocieplenie budynku – sprawdzony sposób na mniejsze rachunki

Podstawowym zadaniem, jakie należy zrealizować, aby budynek stał się efektywny energetycznie, jest jego ocieplenie. Obecnie zdecydowana większość bloków mieszkalnych przeszła już pod tym względem dużą modernizację, ale wciąż są jeszcze takie, które należałoby docieplić. Warto również skupić się na zastosowanych technologiach oraz sprawdzić, czy stare docieplenie wciąż jeszcze działa. Nowoczesne rozwiązania pozwalają do minimum ograniczyć straty ciepła, co jest niezwykle istotne w sezonie grzewczym. Ocieplenie budynku to także zadanie dla zarządcy albo spółdzielni, jednak doborem odpowiednich technologii powinni zająć się specjaliści.

Efektywność energetyczna – cel wszystkich mieszkańców bloku

Na efektywność energetyczną bloku mieszkalnego w pewnym stopniu wpływają również przyzwyczajenia mieszkańców oraz sposób użytkowania energii elektrycznej. Głównym wyzwaniem jest wymiana całej instalacji na taką, która jest mniej awaryjna. Dobrą praktyką jest także używanie energooszczędnych sprzętów gospodarstwa domowego, które generują spore oszczędności w skali roku.

Efektywność energetyczna bloku mieszkalnego zależy od nawyków, takich jak:

  • wyłączanie światła w pokojach, w których nikt nie przebywa,
  • podłączanie do prądu tylko tych urządzeń, które aktualnie są w użytku,
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniach,
  • korzystanie z naturalnego źródła światła i ciepła.

Oczywiście, powyższe działania to jedynie drobne kroczki w walce o efektywność energetyczną, ale nie ulega wątpliwości, że bez nich trudno ruszyć z miejsca. Mają ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku bloków z dużą ilością mieszkań, w których zużywa się mnóstwo prądu. Warto pamiętać, że kluczową rolę w kontekście dbania o efektywność energetyczną odgrywa edukacja.

Mieszkańcy bloków powinni mieć świadomość konsekwencji, jakie przyniosą podejmowane przez nich działania. Dobrze więc zainwestować w różnego typu ulotki czy plakaty, które będą przypominać o prostych nawykach dnia codziennego wspomagających redukcję zużycia prądu. Połączenie wszystkich powyższych czynników sprawi, że mieszkańcy zaczną oszczędzać, a blok stanie się efektywny pod kątem energetycznym. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy marzą o niskim zużyciu i odnawialnych źródłach, a nie mają do dyspozycji własnego, wolnostojącego domu.

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry