Jaka mieszanka traw na pastwisko będzie najlepsza?

Trawa pastewna - jaka mieszanka traw na pastwisko będzie najlepsza?

Odpowiednia trawa pastewna zapewni bydłu paszę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Czym kierować się przy wyborze mieszanki traw, jakie główne składniki powinien zawierać wysokiej jakości materiał siewny? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie gatunki traw pastewnych będą najlepsze!

Trawy pastewne – dlaczego warto obsiać nimi pastwisko?

Jeśli tylko dysponujemy odpowiednią przestrzenią, obsianie pastwiska to najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Wysokiej jakości trawy pastewne nie tylko zadbają o odpowiedni dobrostan zwierząt, ale znacznie zmniejszą koszta ich hodowli. Ich wypas stanie się wygodniejszy, bardziej owocny, zwierzęta będą lepiej odżywione – co oczywiście przełoży się na późniejsze zyski.

Mieszanki traw pastewnych są specjalnie skomponowane tak, aby dobrze znosiły trudne warunki atmosferyczne – od obfitych opadów deszczu po dłuższe okresy suszy. Wyróżnia je brak dużych wymagań środowiskowych – są wysoko odporne na szkodniki oraz choroby. Mieszanki sprawdzą się więc świetnie jako trawy pastewne na słabe gleby, czyli takie, które nie wyróżniają się najlepszą żyznością i są trudne w uprawie. Niżej wyjaśniamy, jakie trawy pastewne powinny wchodzić w skład wysoko gatunkowej mieszanki.

Rodzaje traw pastewnych

Dobrej jakości trawy pastewne składają się z takich gatunków roślin, które wyróżnia bogata zawartość białka i węglowodanów, czyli kluczowych wartości odżywczych w diecie zwierząt hodowlanych. Jaka trawa pastewna zadba o odpowiedni dobrostan zwierząt?

  • Kostrzewa, czyli roślina o niedużych wymaganiach co do jakości gleby i wody. Ma mocno rozwinięty system korzeniowy, przez co bardzo dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne. Warto wybierać mieszanki traw pastewnych, w których skład wchodzi kostrzewa czerwona, łąkowa oraz trzcinowa.
  • Życica trwała to roślina, którą wyróżnia bardzo dobry skład mineralny. Jest źródłem białka, węglowodanów, soli mineralnych czy kwasów tłuszczowych. Jest uboga w ligninę czy celulozę, czyli wszelkie ciężkostrawne substancje, a przy tym smaczna i lekkostrawna. Życica jest odporna na udeptywanie i bardzo szybko odrasta po skoszeniu lub spasaniu, ponieważ korzysta z azotu, który pochodzi z odchodów zwierząt.
  • Koniczyna szwedzka jest odporna nawet na skrajne warunki atmosferyczne, takie jak mróz czy bardzo wysokie opady. Sprawdzi się więc na wilgotnych terenach i ciężkich glebach. Pasza bazująca na koniczynie jest źródłem wapnia, fosforu, białka oraz magnezu. Dostarcza zwierzętom wszystkich niezbędnych minerałów, a przy tym jest bardzo smaczna. Warto zadbać, aby mieszanka miała w swoim składzie odmianę polną czy białą.

Na jakie gatunki traw pastewnych powinniśmy się zdecydować?

Trawy pastewne należy dostosować do preferencji żywieniowych zwierząt hodowlanych. Wybór odpowiedniego produktu zależy również od warunków klimatycznych, wilgotności gleby czy sposobu zarządzania pastwiskiem. Dobrym i korzystnym rozwiązaniem może być wieloletnia trawa pastewna. Jak sama nazwa wskazuje, może ona rosnąć na jednym polu przez kilka lat. To minimalizuje potrzebę częstego wysiewu, co jest zarówno ekonomicznie korzystne, jak i mniej pracochłonne.

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry