Strona główna » EKOdom » Kolektory słoneczne – czy taka forma ogrzewania wody użytkowej się opłaca?
Kolektory słoneczne – czy taka forma ogrzewania wody użytkowej się opłaca?
Podgrzewanie wody użytkowej ma duże znaczenie w kontekście kosztów związanych z ogrzewaniem całego budynku. Jednym z rozwiązań mających na celu ograniczenie ponoszonych wydatków w tym zakresie są kolektory słoneczne. Czy jednak ich zastosowanie jest opłacalne? Po jakim czasie można spodziewać się zwrotu poniesionych kosztów inwestycyjnych?
Opłacalność kolektorów dla gospodarstw domowych
Kolektory słoneczne wykorzystują promieniowanie słoneczne w celu podgrzania ciepłej wody użytkowej (CWU). Ze względu na to, że są w pełni ekologiczne, nie wytwarzają żadnych związków toksycznych i mogą pracować przez dekady także przy ograniczonym naświetleniu. Technologia kolektorów w ostatnich latach uległa znacznemu rozwojowi, na skutek czego wiele urządzeń jest dziś znacznie łatwiej dostępnych dla użytkowników domowych.
Opłacalność kolektorów jest tym większa, im wyższe jest zapotrzebowanie na CWU. Nakłady inwestycyjne dla potrzeb czteroosobowej rodziny wynoszą około 15-20 tysięcy złotych. Wzrost oszczędności dla gospodarstwa domowego związany jest z mniejszym zużyciem alternatywnych źródeł ogrzewania, np. energii elektrycznej lub gazu, w celu podgrzania wody. Kolektory słoneczne są idealnym sposobem na generowanie oszczędności zarówno dla osób, które cenią sobie rozwiązania ekologiczne, jak i dla tych, którzy obawiają się kolejnych wzrostów cen energii elektrycznej i surowców konwencjonalnych.
Ekologiczne podgrzewanie CWU. Kiedy się zwróci?
Aby dokładnie sprawdzić, jaki może być zwrot z inwestycji w kolektory, należy zestawić ze sobą szczegółowe dane. Największe znaczenie ma moc i wydajność systemu, ale także poziom zużycia ciepłej wody użytkowej w ciągu roku i cena za podgrzanie wody dotychczasowym bądź alternatywnym sposobem. Kolejne parametry to całokształt kosztów inwestycyjnych, łącznie z montażem, a także żywotność kolektorów, która dla dobrej klasy produktów powinna wynieść co najmniej 20 – 25 lat. Znaczenie ma także rodzaj wybranych kolektorów (np. płaskie lub próżniowe rurowe).
Średni czas zwrotu z inwestycji w kolektory słoneczne powinien wynieść od 5 do 10 lat. Jest to zależne od kosztów podgrzewania wody przez podstawowe źródło ciepła. Kolektory bardzo dobrze współpracują zarówno z odnawialnymi, jak i konwencjonalnymi źródłami energii, np. gazem, olejem opałowym i węglem. Zwrot z inwestycji może nastąpić znacznie szybciej, jeśli jest się uprawnionym do odebrania dofinansowania z programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiG).