Pieczywo na diecie bezglutenowej – jakie można jeść?

Pieczywo na diecie bezglutenowej - jakie można jeść?

Nietolerancja na gluten to coraz częstszy problem. U sporej liczby ilości osób diagnozuje się celiakię, czyli autoimmunologiczną chorobę o podłożu genetycznym, wiele osób cierpi również na alergię lub nadwrażliwość na gluten. Zjedzenie produktów glutenowych powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W takim wypadku konieczna jest zmiana diety i rezygnacja z produktów zbożowych m.in. pieczywa. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów i oferują pieczywo bezglutenowe. Czym się wyróżnia?

Co to jest gluten?

Gluten to białko roślinne, składające się z gluteniny i gliadyny, które występuje w wielu produktach spożywczych m.in. ziarnach pszenicy, orkiszu, żyta i jęczmienia. Składnik ten zapewnia dobrą elastyczność, zwięzłość i pulchność ciasta, nadaje kleistości, zapobiega również wysychaniu. To powoduje, że pieczywo z glutenem jest bardzo lubiane, gości codziennie na naszych stołach.

Producenci dodają gluten nie tylko do pieczywa, ale również do innych produktów jako środek spulchniający np. wędlin, gotowych deserów czy sosów. Niestety, coraz więcej osób jest uczulonych na gluten, co objawia się problemami trawiennymi, ciągłym zmęczeniem, bólami głowy, bólami kostnymi, wahaniami nastroju czy zmianami na skórze. Aby pozbyć się dokuczliwych objawów, należy wyeliminować z diety wyroby z glutenem. Niewskazane są przede wszystkim produkty z mąki z pszenicy, żyta i jęczmienia, czyli tradycyjne pieczywo. Czym je zastąpić?

Chleb i bułki bezglutenowe

Bułki bezglutenowe

Rezygnacja z produktów zbożowych nie oznacza, że trzeba całkowicie odstawić pieczywo. Na rynku dostępne jest pieczywo bezglutenowe, oznaczone ogólnoeuropejskim znakiem Przekreślonego Kłosa, które mogą z powodzeniem jeść osoby cierpiące na celiakię lub uczulone na ten rodzaj białka. Pieczywo, m.in. bułki bez glutenu, może być produkowane z m.in. takich mąk jak:

  • mąka ryżowa,
  • mąka gryczana,
  • mąka kukurydziana,
  • mąka migdałowa,
  • mąka kokosowa,
  • mąka sojowa,
  • mąka jaglana.

Do produkcji stosuje się najczęściej mieszanki mąk. Do pieczywa można dodawać różnego typu dodatki, poprawiające smak i wartości odżywcze. Bułeczki bezglutenowe świetnie smakują z takimi dodatkami jak: nasiona słonecznika, siemię lniane, płatki jaglane, łupiny babki jajowatej, otręby ryżowe. Na wierzch bułek można posypać nasiona dyni lub chia.

Bardzo ważne, aby do pieczywa nie dostały się śladowe ilości glutenu. Produkcja musi odbywać w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach, na osobnej linii, chleb i bułki bezglutenowe muszą być również osobno przechowywane. Oczywiście bezglutenowe bułeczki można również upiec samodzielnie. W sklepach można kupić różnego rodzaju mąki bezglutenowe do wyrabiania ciasta, bez trudu można również znaleźć przepis na bułki. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę – bułki bezglutenowe przepis, a pojawi się wiele propozycji do wyboru. Nie trzeba obawiać się, że bułki wyjdą twarde i bez smaku. Dzięki odpowiednim składnikom i dodatkom pieczywo z mąki gryczanej czy mąki ryżowej będzie miało idealną konsystencję i rewelacyjny smak.

Pieczywo bez glutenu – zróżnicowana oferta

W piekarni można kupić różnego typu pieczywo bez glutenu m.in. bułki o różnych kształtach, bezglutenowe bułki do hamburgerów, mini pizzy, pyszne chleby pełnoziarniste, dla łasuchów są smaczne drożdżówki, pączki, bezglutenowe ciasta, ciasteczka, a nawet świąteczne wypieki. Można wybrać tradycyjne jasne pieczywo lub chleby produkowane na zakwasie, bez dodatku droższy, które mają bardziej wyrazisty smak.

Dlaczego warto sięgać po pieczywo bezglutenowe?

Pieczywo bezglutenowe występuje w wielu wariantach, dlatego każdy może znaleźć swój ulubiony smak. Ma doskonałe walory smakowe, dlatego wiele osób nie chce już wrócić do tradycyjnych wyrobów. Chleby i bułki bez glutenu mogą spożywać osoby zupełnie zdrowe, ponieważ są smaczne i lekkostrawne. Dieta bezglutenowa pozwala zmniejszyć spożycie węglowodanów, ułatwia zrzucenie zbędnych kilogramów, jest przyjazna dla układu trawiennego. Pieczywo bezglutenowe zawiera niewielkie ilości tłuszczu, jest bogate w witaminy i błonnik, dlatego syci na długi czas. Pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzyce i choroby serca.

Dieta bezglutenowa nie musi być nudna i monotonna. W sklepach są różnego rodzaju bułeczki i chleby, które dorównują smakiem tradycyjnym wyrobom. Warto je spróbować i cieszyć pysznym smakiem oraz walorami zdrowotnymi.
 

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry