Świece sojowe – jak powstają i jakie są ich zalety?

Świece sojowe - jak powstają, jakie są ich zalety?

Świece mają magiczną moc. Przyjemny aromat wypełniający dom tworzy romantyczny nastrój, koi nerwy i relaksuje po stresującym dniu pracy. Wraz ze zniewalającym zapachem w powietrzu unoszą się jednak szkodliwe substancje powstające w procesie spalania świec parafinowych. Jeśli chcesz napawać się ulubionym aromatem bez szkody dla zdrowia i środowiska, zamiast klasycznych świec wybierz ekologiczne świece sojowe. Sprawdź, w jaki sposób powstają i jakie są ich zalety.

Jak powstaje wosk sojowy?

Świece sojowe to produkty tworzone z naturalnych składników roślinnych. Wosk sojowy wytwarzany jest z nasion soi. Po zbiorze zostają one oczyszczone, a następnie rozgniecione. Wyciśnięty z nich olej jest utwardzany. Najważniejszych etapem wytwarzania wosku sojowego jest proces uwodorowienia. Po dodaniu wodoru dochodzi do krzepnięcia oleju i powstawania wosku.

Świece sojowe vs świece parafinowe – różnice

Świece sojowe to ekologiczna propozycja od branży świecarskiej. Główną różnicą między klasycznymi świeczkami a sojowymi jest rodzaj surowca wykorzystywanego do produkcji. Tradycyjne świece wytwarzane są z parafiny, czyli pochodnej ropy naftowej. Powstaje ona w procesie destylacji ropy naftowej, jako jeden z produktów ubocznych. W przypadku świec sojowych wykorzystuje się natomiast surowiec roślinny – czyli soję pozyskaną z plantacji.

Materiał, z którego wykonane zostały świeczki, wpływa na długość ich użytkowania, czas spalania i emisję różnych związków do atmosfery. Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż parafina (45-50℃ w porównaniu do 60-70℃). Obszar jego spalania jest znacznie większy niż w przypadku świec parafinowych. Parafina jest za to materiałem bardziej plastycznym i jednorodnym, dającym się łatwo formować.

Świece sojowe – zalety

Zależy Ci na przyjemnym aromacie w mieszkaniu? Chcesz wieczorami rozświetlić swój dom blaskiem świec? Szukasz oryginalnego ekologicznego prezentu dla bliskiej osoby? Świece sojowe to doskonała propozycja nie tylko dla wielbicieli ekologii, ale również wyszukanych dekoracji i dodatków. Poznaj ich najważniejsze zalety.

• Przyjazność dla środowiska

Świece sojowe pozwalają ograniczyć emisję CO2 do atmosfery – podczas ich spalania wytwarza się go nawet 50% mniej niż w przypadku standardowych świec. Świece produkowane z wosku sojowego są wegańskie i w pełni biodegradowalne – ich używanie nie wiąże się więc ze szkodami dla natury. Również sam proces pozyskiwania soi jest dużej bardziej przyjazny dla środowiska niż wydobywanie ropy naftowej. Ropa naftowa jest surowcem nieodnawialnym, a jej pokłady nieuchronnie się wyczerpują. Soja jest zasobem łatwo odnawialnym.

Wysokiej jakości ekologiczne świece sojowe pochodzą z soi z certyfikowanych upraw, gdzie nie stosuje się pestycydów i szkodliwych chemicznych środków ochrony roślin. Firmy produkujące świece sojowe zwykle dbają również o to, żeby pozostałe elementy ich wyrobów (np. słoiczki) nadawały się do recyklingu lub wykorzystania w innym celu.

• Nietoksyczność

Podczas spalania świec parafinowych do atmosfery wydostają się toksyczne związki m.in. formaldehyd, toluen, benzen. Substancje te mają działanie rakotwórcze. U wrażliwych osób wdychanie oparów świec parafinowych często wywołuje mdłości, bóle głowy, podrażnienia dróg oddechowych. Naturalne świece sojowe mogą być używane bez ryzyka nieprzyjemnych dolegliwości. Nie zawierają szkodliwych substancji ani sztucznych dodatków. Są bezpieczne nawet dla alergików, kobiet w ciąży, seniorów, dzieci czy zwierząt domowych.

• Długi czas spalania

Świece sojowe spalają się przy niższych temperaturach niż parafinowe, dlatego pozwalają dłużej cieszyć się pięknym zapachem. Czas ich palenia jest nawet o 30-50% razy dłuższy. Świece sojowe palą się około 40-50 godzin.

• Naturalny zapach

Przy spalaniu klasycznych świec zapach parafiny często wysuwa się na pierwszy plan, zaburzając doznania zapachowe. Wosk sojowy nie wydziela podczas spalania swoistego zapachu, dzięki czemu jest idealnym nośnikiem innych aromatów. Pozwala wydobyć głębię aromatów.

Ekologiczne świece sojowe zawierają kompozycję naturalnych olejków eterycznych, które roztaczają przyjemną woń. Zapach świec sojowych uwalniany jest powoli, dlatego stopniowo wypełnia pomieszczenie. Wiele z używanych olejków wykazuje właściwości aromaterapeutyczne – doskonale relaksuje i odpręża.

• Piękny płomień

Świece sojowe efektownie prezentują się podczas spalania. Dają jasny, delikatny płomień bez efektu kopcenia – dzięki nim bez problemu stworzysz wyjątkowy nastrój w domu. Świece z wosku sojowego wytwarzają też mniej sadzy, która w słabo wentylowanych pomieszczeniach może osadzać się na meblach i ścianach.

• Bezpieczne użytkowanie

Wosk sojowy, ze względu na niższą temperaturę topnienia niż parafina, nie powoduje bolesnych oparzeń. Świece sojowe lepiej sprawdzają się także w zimie lub chłodnych pomieszczeniach.

• Łatwe usuwanie wosku

Z pewnością nieraz zmagałeś się z usuwaniem zaschniętej parafiny. Jej sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych. Parafina nie rozpuszcza się w wodzie, a na dodatek jest tłusta, dlatego wywabienie plam powstałych ze świec bywa problematyczne. Sprzątanie wosku sojowego nie nastręcza takich problemów. By się go pozbyć, możesz sięgnąć po wodę i mydło.

• Niepowtarzalne formy

Świece sojowe zwykle wytwarzane są własnoręcznie, dzięki czemu są niepowtarzalne. Stanowią efektowne dekoracje i prezenty. Decydując się na ich zakup, często możesz wesprzeć rękodzielników i niewielkie ekologiczne firmy.

Jak palić świece sojowe?

W przypadku świec sojowych ważny jest odpowiedni sposób ich palenia. Aby zapobiec tworzeniu się tunelów i pękaniu świec, należy zapalać świeczkę na minimum godzinę i gasić po upływie maksimum 3-4 godzin. Podczas pierwszego spalania powinna spalić się cała górna powierzchnia wosku, aż do ścianek, dzięki czemu świeca będzie później spalać się równomiernie. Pamiętaj także o przycinaniu knota – najlepiej aby wystawał nad wosk tylko 0,5-1 cm. Aby przedłużyć czas użytkowania świeczki, zapalaj ją w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej, z dala od przeciągów.

Wymiana świec parafinowych na sojowe to dobrym przykład na to, jak w prosty sposób możesz zmienić swoje nawyki na bardziej ekologiczne. By pomóc planecie, nie musisz wcale podejmować radykalnych kroków, tylko bardziej świadomie dobierać produkty codziennego użytku. A czyż nie przyjemniej jest wypocząć w otoczeniu naturalnego aromatu, z poczuciem, że zrobiło się coś dobrego dla środowiska?

Przeczytaj również: Ekologiczne prezenty – 12 pomysłów na ekoprezenty dla każdego

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry