Strona główna » EKOprodukty » Woskowijki – czym są i jak ich używać?
Woskowijki – czym są i jak ich używać?
Szukasz wciąż nowych sposobów na to, by ograniczyć w swoim domu plastik? Jeśli jeszcze nie słyszałeś o woskowijkach, czas dowiedzieć się czym one są i jak je wykorzystać. Ten prosty i praktyczny pomysł z pewnością przypadnie Ci do gustu.
Dzięki woskowijkom możesz na stałe wyeliminować ze swojego życia folię spożywczą. Pożegnasz też powlekany papier, w który pakujesz kanapki. To wybór korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla Twojego zdrowia. Spróbuj, na pewno nie pożałujesz.
Co to są woskowijki?
Być może nie spotkałeś się wcześniej z woskowijkami. Powoli podbijają one serca osób zainteresowanych zmniejszaniem produkcji śmieci, a zwłaszcza niepotrzebnego plastiku. Czym one dokładnie są? To wielofunkcyjne i wielorazowe opakowania. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie w domu i poza nim folii spożywczej i aluminiowej oraz powlekanych torebek lub papieru do kanapek.
Woskowijki są rodzajem specjalnie zaprojektowanych szmatek. Wykonane są z doskonałej jakości bawełny, którą nasącza się woskiem pszczelim. Czasami dodaje się do niego również żywicę sosnową i olej jojoba, dzięki czemu całość jest bardziej elastyczna. Wszystkie materiały są naturalne i przebadane pod kątem kontaktu z żywnością, dlatego stosując takie rozwiązanie, nie musisz się o nic martwić. Dzięki przemyślanemu składowi wystarczy owinąć jedzenie szmatką i przez chwilę przytrzymać ją dociśniętą, by całość opatuliła szczelnie produkty, zamknęła się i stworzyła łatwe w transporcie ekologiczne opakowanie. Jeśli nie chcesz używać wosku pszczelego, w sprzedaży są również dostępne woskowijki wegańskie, w których wosk zastępuje się olejem sojowym. Ma on podobne właściwości, jednak zazwyczaj sprawia, że nasączona nim bawełna jest odrobinę bardziej sztywna.
Sposoby na wykorzystanie woskowijek
Najczęściej woskowijki kojarzą się z kanapkami. Rzeczywiście, doskonale sprawdzają się w roli opakowania, które jednocześnie jest wygodne i pozwala zachować na długo świeżość posiłku. Ponieważ występują w kilku rozmiarach, można w nie również zawinąć cały bochenek chleba, ser w lodówce lub kawałek ciasta. Jeśli pozostało Ci jedzenie po obiedzie lub śniadaniu, dzięki woskowijkom możesz je wygodnie przechować do następnego dnia. Wystarczy, że zapakujesz je do miseczki i przykryjesz tą wyjątkową szmatką. Po kilku minutach pod wpływem ciepła dłoni i nacisku posiłek będzie szczelnie zamknięty i długo pozostanie świeży.
Woskowijki sprawdzą się także do przechowywania warzyw i owoców, zwłaszcza już przekrojonych. Chcesz je zabrać ze sobą do pracy lub w podróż? Będą wdzięcznym towarzyszem. W takie szmaciane opakowanie zapakujesz nie tylko niezawodne kanapki, ale też orzechy, batony czy inne drobne przekąski.
Czy warto używać woskowijek?
Używanie bawełnianych szmatek o tak niezwykłych właściwościach wydaje się pomysłem genialnym w swej prostocie. Prawdopodobnie właśnie dlatego woskowijki zyskują wciąż nowych zwolenników wśród osób, którym leży na sercu dobro planety. Dzięki nim każdy, kto chciałby zrobić jeszcze jeden krok na drodze do bycia bardziej eko, ma szansę zrezygnować z kolejnej szkodliwej dla planety rzeczy.
To oczywiście nie koniec zalet tego rozwiązania. Jak wiadomo, żywność owijana w plastik to nie jest najlepszy pomysł również ze zdrowotnego punktu widzenia. Podobnie rzecz się ma z aluminium, którego używanie prawdopodobnie wiąże się z jeszcze większym zagrożeniem. Wraz z tymi materiałami do jedzenia mogą przenikać szkodliwe substancje. Woskowijki nie tylko nie zawierają żadnych niepożądanych składników, ale dodatkowo mogą wykazywać działanie antybakteryjne. Dzięki temu zapobiegają w czasie przechowywania rozwojowi niekorzystnych mikroorganizmów. Używając tych naturalnych opakowań w lodówce, zapobiegasz też mieszaniu się zapachów i wysychaniu produktów. Pozwolą Ci one na szczelne zapakowanie jedzenia i nie pozwolą na wyciekanie z niego soków.
Woskowijki są zatem wygodne i uniwersalne, a także korzystne dla środowiska i naszego zdrowia. Czy można chcieć czegoś więcej? Docenią je również wszyscy, którzy lubią wyróżniać się z tłumu i podkreślać swoją indywidualność. Są kolorowe, wesołe i stylowe. To z pewnością zachęca do ich częstego używania. Być może widząc je u Ciebie, ktoś również zdecyduje się dołożyć małą cegiełkę do czystszego świata?
Zadbaj o swoją woskowijkę
Pomimo że to nowatorskie rozwiązanie jest ekologiczne i praktyczne, woskowijki mają swoje ograniczenia. Dla niektórych osób mogą one okazać się wadą. Najważniejszą zasadą, której trzeba przestrzegać, używając woskowijki, jest trzymanie ich z daleka od źródeł ciepła. Co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim nie można ich moczyć w gorącej wodzie ani zawijać w nie bardzo ciepłych potraw. Jedzenie powinno być ostudzone, w przeciwnym razie ryzykujemy rozpuszczeniem wosku i zniszczeniem woskowijki. Nie powinno się jej również prać. Czyszczenie polega na myciu w letniej wodzie, do której, w razie konieczności, można dodać trochę delikatnego mydła. Po wysuszeniu szmatka jest znów gotowa do użycia.
Nie tylko w specjalistycznych sklepach
Choć kojarzą się ze zdrowym, ekologicznych stylem życia, woskowijki kupisz nie tylko w eko sklepach. Znajdziesz je nawet w popularnej sieci drogerii. Największy wybór będziesz jednak miał, kupując w sklepach internetowych. Istnieje nawet możliwość zakupu ręcznie robionych produktów w bardzo niskiej cenie. Tego typu najtańsze, niewielkich rozmiarów szmatki możesz spokojnie kupić już za kilka złotych, podczas gdy pojedynczy bardziej profesjonalny produkt to koszt około 20 zł. Opłacalne są również zestawy woskowijek.
Woskowijki DIY? Dlaczego nie!
Lubisz rękodzieło i chcesz oszczędzić pieniądze? Możesz wykorzystać materiały, które masz już w domu do przygotowania własnej woskowijki. Żeby to zrobić, musisz wziąć wyprany kawałek bawełny w rozmiarze, który Ci odpowiada. Na deskę do prasowania lub ściereczkę ułożoną w bezpiecznym miejscu trzeba położyć duży kawałek papieru do pieczenia, a na nim wybraną bawełnianą szmatkę. Następnym krokiem jest starcie na nią wosku pszczelego lub oleju sojowego, całość można również dodatkowo skropić olejem jojoba. Na to wszystko należy położyć kolejny arkusz papieru do pieczenia i zaprasować żelazkiem rozgrzanym do 200 °C. Dobrze jest wiedzieć, że w podobny sposób można również dokonać regeneracji zakupionej woskowijki. Wystarczy uzupełnić miejsca, w których wosk się wykruszył i zaprasować.
Przeczytaj również: Ekologiczne zamienniki przedmiotów codziennego użytku