Jak zrobić domek dla owadów pożytecznych?

Jak zrobić domek dla owadów pożytecznych?

Chociaż wyglądają niepozornie, odgrywają w świecie przyrody niezwykle ważną rolę. Owady stanowią najliczniejszą grupę zwierząt. Wśród nich nie brakuje wyjątkowo pracowitych gatunków, które uczestniczą w zapylaniu roślin czy spulchnianiu gleby. Niestety zachodzące w środowisku zmiany negatywnie oddziałują na liczebność pożytecznych owadów. Aby im pomóc, warto zbudować w swoim ogrodzie domek dla owadów. Sprawdź, jak wykonać hotel dla owadów krok po kroku.

Dlaczego trzeba pomagać owadom?

Według znanego powiedzenia, przypisywanego Albertowi Einsteinowi, gdy wymrą pszczoły, ludziom pozostaną tylko 4 lata życia. Jest w tym sporo prawdy. Owady odpowiadają za zapylanie ok. 77 proc. roślin. Bez nich szybko zabraknie żywności, a luka w ekosystemie przyczyni się do zagłady kolejnych gatunków.

Niestety, w ostatnich latach naukowcy obserwują znaczący spadek populacji owadów. Do głównych przyczyn ich wymierania należą: postępujące zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatyczne, intensyfikacja rolnictwa czy konkurencja ze strony gatunków inwazyjnych. Dużym problemem jest również utrata naturalnych siedlisk.

Pomoc owadom w swoim najbliższym otoczeniu może przyczynić się do zachowania bioróżnorodności w skali makro. Warto zaangażować się w nią także ze względu na swój własny ogród. Dzięki barwnym motylom i pracowitym pszczołom ogród nie tylko tętni życiem, ale również obfituje w kwitnące rośliny czy owoce. Dodatkowo pożyteczne owady biorą udział w rozkładzie materii organicznej, spulchnianiu gleby czy regulacji liczebności szkodników.

Które owady uznawane są za pożyteczne?

Komary, biedronki, ważki, pszczoły, motyle czy trzmiele – w każdym ogrodzie spotkać można mnóstwo różnych owadów. O ile obecność niektórych z nich (np. komarów) zwykle nie jest powodem do radości, o tyle inne są z pewnością mile widzianymi gośćmi. Do owadów pożytecznych zaliczane są gatunki, które pełnią dobroczynne funkcje w ekosystemie.

Pierwszą grupę pożytecznych insektów stanowią owady zapylające takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle. Do ogrodowych sprzymierzeńców należą również owady drapieżne, które zjadają szkodniki (np. mszyce, ślimaki, wciornastki). W tej grupie znajdują się m.in. biedronki, ważki, złotooki.

Warto też zwrócić uwagę na owady, które pełnią inne pożyteczne funkcje w ogrodach. Należą do nich choćby mrówki, które przyczyniają się do spulchniania i napowietrzania gleby oraz rozkładu materii organicznej.

Przeczytaj: Jak ratować pszczoły (i dlaczego warto to robić)?

Jak zbudować hotel dla owadów – materiały i forma

Domek dla owadów - materiały, forma

Pożyteczne owady nie przetrwają, jeśli nie znajdą w swoim otoczeniu pokarmu i miejsc gniazdowania. Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych, sposobów pomocy ogrodowym sprzymierzeńcom jest zakładanie hoteli dla owadów. Konstrukcje tego typu zastępują naturalne schronienia i miejsca lęgowe insektów, takie jak szczeliny w murach, drewnie i słomie.

Domki dla owadów pożytecznych mogą być użytkowane przez nie przez cały rok. Wiosną owady wykorzystują je do składania jaj, latem – jako schronienia, natomiast zimą – jako miejsca zimowania. Hotele dla owadów są najczęściej zamieszkiwane przez pszczoły samotnice. Warto jednak wiedzieć, że z niektórych z nich mogą skorzystać również inne gatunki np. biedronki, złotooki, osy, trzmiele, motyle czy skorki.

Najprostszy domek dla owadów ma formę prostopadłościanu, który zwykle posiada skośny daszek. Na pierwszy rzut oka przypomina budkę lęgową dla ptaków. Wewnątrz drewnianej ramy znajduje się kilka materiałów do gniazdowania. Hotele dla owadów mogą jednak przybierać też inne, bardziej wymyślne, formy. Również ich gabaryty mogą się znacznie różnić. W przydomowych ogrodach najczęściej wykorzystuje się domki, których wszystkie wymiary nie przekraczają kilkunastu cm.

Aby hotel dla owadów mógł dobrze spełniać swoją funkcję, powinien posiadać otwory o odpowiedniej wielkości i głębokości. Dla pszczół rekomenduje się miejsca gniazdowania o średnicy 5-8 mm i głębokości 10-15 cm. Miejsca gniazdowania powinny być zamknięte od tyłu w sposób naturalny lub za pomocą kawałka drewna. Najlepiej wyposażyć domek w elementy o różnej wielkości otworów wlotowych, dzięki czemu będzie mogło skorzystać z niego więcej gatunków.

Szkielet domku dla owadów możesz wykonać z drewna drzew liściastych. Lepiej nie używać drewna drzew iglastych (ze względu na obecność żywicy) oraz sklejki (pokrytej klejem).

Dodatkowo do budowy hotelu dla owadów niezbędne będą Ci elementy z otworami do gniazdowania. Dobrze sprawdzają się m.in.: wiązki trzciny, bambusowe rurki, łodygi, rdestowce, słoma czy kawałki nawierconego drewna. Do wypełnienia domku można użyć również potłuczonych donic, cegieł z otworami czy szyszek.

Jak zrobić domek dla owadów?

Chcesz wykorzystać zalegające w domu lub ogrodzie materiały z pożytkiem dla środowiska? Przy odrobinie kreatywności możesz stworzyć wyjątkowy hotel dla owadów samodzielnie. Oto krótka instrukcja.

Hotel dla owadów - gdzie i kiedy go umieścić?
  1. Przygotuj suche i twarde kawałki drewna. Do zbudowania szkieletu potrzebne Ci będą 2 deseczki o jednakowej długości na ścianki boczne, kolejne 2 na sufit i podłogę, jedna na tylną ściankę oraz 2 na daszek. W razie potrzeby przytnij deski, by idealnie do siebie pasowały.
  2. Połącz elementy szkieletu za pomocą gwoździ lub wkrętów przy użyciu młotka/wkrętarki.
  3. Wewnątrz domku zamontuj w pionie i poziomie dodatkowe deseczki, które podzielą hotel na komory.
  4. Zabezpiecz drewniane elementy za pomocą nietoksycznego impregnatu. Jeśli chcesz, pomaluj hotel farbami przyjaznymi dla środowiska.
  5. Wypełnij poszczególne przegródki wybranymi materiałami do gniazdowania.
  6. Zamocuj od strony frontowej siatkę, która zabezpieczy wnętrze domku.

Jeśli zależy Ci na pomocy nie tylko pszczołom, ale również innym gatunkom, możesz także dla nich zbudować specjalny domek. Trzmiele chętnie zasiedlają hotele w formie kamiennych kopców, a skorki zamieszkują w zawieszonych, odwróconych doniczkach wypełnionych gliną i słomą. Domki dla motyli powinny mieć natomiast duże pionowe otwory, o eliptycznym kształcie.

Gdzie umieścić hotel dla owadów?

Chociaż domki dla owadów można wieszać przez cały rok, najlepszą porą na ich umieszczenie w ogrodzie jest wczesna wiosna lub jesień. Właśnie o tych porach nowe siedliska są owadom szczególnie potrzebne.

Domek dla owadów powinien być usytuowany w miejscu słonecznym, osłoniętym przed wiatrem i deszczem. Najlepiej umieścić go od strony południowej lub południowo-zachodniej – przy ścianie domu, altany lub w otoczeniu drzew i krzewów. W przestrzeni miejskiej hotele dla owadów powinny być usytuowane wśród zieleni miejskiej. Hotel dla owadów zawieś około 2 m nad ziemią.

Zadbaj także o odpowiednią aranżację otoczenia hotelu dla owadów. W pobliżu domku powinny znajdować się rośliny atrakcyjne dla owadów zapylających, które zapewnią im pokarm. Dodatkowo należy udostępnić owadom glinę i piasek, które będą mogły wykorzystać do budowy przegród między komorami. W okresach suszy owady chętnie skorzystają również z poidełek z płaskimi kamieniami i patykami. W dobrze urządzonym hotelu, usytuowanym w atrakcyjnym miejscu, z pewnością nie zabraknie dzikich lokatorów.

Przeczytaj również: Jak dokarmiać ptaki zimą, aby im nie szkodzić

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry