Łąka kwietna w ogrodzie – jak ją założyć i pielęgnować?

Łąka kwietna w ogrodzie - jak ją założyć i pielęgnować?

Równo przystrzyżony, soczyście zielony trawnik przez lata był uważany za nieodłączny atrybut zadbanego ogrodu. Niestety utrzymanie pięknej murawy wiąże się z wysokim zużyciem wody na podlewanie, a co za tym idzie – sporymi kosztami dla środowiska. Marzysz o pięknym ogrodzie i chcesz być eko? Zamiast trawnika załóż łąkę kwietną. Dzięki niej Twój ogród zacznie skrzyć się kolorami i tętnić życiem, a natura w końcu odetchnie. Sprawdź, jak krok po kroku założyć łąkę kwietną w ogrodzie i jak ją pielęgnować, by zachowała ładny wygląd przez lata.

Łąka kwiatowa – barwna alternatywa dla trawnika

Łąka kwietna to kompozycja złożona z roślin jednorocznych, wieloletnich, chwastów i traw, imitująca naturalne zbiorowisko roślinne. Ma ona charakter swobodny – składa się z gatunków różniących się wielkością, kształtami, fakturami i kolorami, które rosną razem w sposób nieregularny, tworząc wielobarwny kwiatowy dywan.

Łąka kwiatowa uznawana jest za ekologiczną alternatywę dla trawnika. Choć może rosnąć niemal na każdym terenie, szczególnie dobrze wpisuje się w założenia rustykalne i naturalistyczne. Łąki kwietne coraz częściej zakładane są również na terenach miejskich, gdzie pełnią nie tylko funkcje estetyczne, ale przede wszystkim środowiskowe.

Dlaczego warto założyć łąkę kwiatową w ogrodzie?

Jeśli chcesz prowadzić ogród w stylu ekologicznym, łąka kwietna to idealna propozycja dla Ciebie. Zakładając ją zamiast trawnika, będziesz mógł ograniczyć zużycie wody. Rośliny łąkowe, ze względu na rozbudowany system korzeniowy, są odporne na suszę i wykazują zdolność do zatrzymywania wody w podłożu. Wpływają pozytywnie na strukturę gleby (chronią ją przed erozją) i mikroklimat (zwiększają wilgotność, obniżają temperaturę, filtrują zanieczyszczenia).

Łąka kwiatowa praktycznie nie wymaga koszenia i nawożenia. Dzięki temu pielęgnacja ogrodu nie musi wiązać się z wysokim zużyciem energii zasilającej kosiarkę, emisją spalin do atmosfery czy przenikaniem do gleby szkodliwych związków. Łąka kwiatowa w ogrodzie sprzyja ponadto bioróżnorodności. Przyciąga do ogrodu owady zapylające, stanowi bazę do żerowania dla ptaków i siedlisko dla małych ssaków.

Przeczytaj: Dom ekologiczny – czym się charakteryzuje (materiały, urządzenia, technologie)

Łąka kwietna – zalety i wady

Łąka kwietna zamiast trawnika pozwala znacznie ograniczyć nakład pracy w ogrodzie. Dzięki niej nie będziesz musiał od wiosny do późnej jesieni poświęcać czasu na koszenie i nawożenie. Łąka kwietna umożliwia też zagospodarowanie trudnych terenów – może rosnąć na skarpach, nieurodzajnej ziemi czy w cieniu. Często stanowi ciekawy element dekoracyjny, ubarwiający i urozmaicający przestrzeń, zwiększający różnorodność gatunkową oraz wnoszący do ogrodu przyjemny zapach.

Choć założenie łąki kwietnej może przynieść Ci i całemu środowisku wiele korzyści, z pewnością nie jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. Łąki kwiatowe składają się ze swobodnie rosnących roślin, które – zwłaszcza na niewielkiej przestrzeni – mogą sprawiać wrażenie chaosu. Swobodne kompozycje nie pasują do ogrodów w stylu formalnym czy nowoczesnym. Pożyteczne owady przyciągane przez rośliny mogą stanowić zagrożenie dla alergików czy dzieci. Nieskoszone obszary stwarzają też dogodne warunki do bytowania w okolicy kleszczy. Łąka kwietna nie zawsze prezentuje się estetycznie – po przekwitnięciu czy z upływem lat może stracić walory wizualne, co wpływa niekorzystnie na postrzeganie całego ogrodu.

Łąki kwietne – rodzaje

Łąki kwiatowe znajdują wszechstronne zastosowanie w ogrodach. W zależności od przeznaczenia, rodzaju roślinności i trwałości efektu wyróżnić można:

  • łąki kwietne jednoroczne – złożone z roślin jednorocznych (np. maków, chabrów), które kwitną już po kilkudziesięciu dniach od wysiewu. Dla utrzymania efektu konieczny jest jednak coroczny ponowny wysiew nasion.
  • łąki kwietne wieloletnie – stworzone z roślin wieloletnich, często wzbogacono także kwiatami jednorocznymi. Zapewniają trwały efekt. Z reguły pełne walory ukazują dopiero w drugim roku po wysiewie.
  • łąki kwietne suche – tworzone z gatunków preferujących suche siedliska, m.in. macierzanki, goździka kropkowanego, rogownicy polnej, szałwii łąkowej, dziewanny pospolitej, dzwonka okrągłolistnego.
  • łąki kwietne mokre – skomponowane z gatunków rosnących na terenach podmokłych, takich jak np. niezapominajka błotna, wiązówka błotna, żywokost lekarski, bodziszek łąkowy.
  • łąki kwietne pośrednie – przeznaczone na tereny o umiarkowanej wilgotności z gatunkami takimi jak: złocień właściwy, łubin trwały, krwawnik, chaber, koniczyna.
  • łąki kwiatowe miododajne – składające się z roślin miododajnych, wabiących owady, m.in. kocimiętki, mniszka lekarskiego, chabra driakiewnika.

Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie – krok po kroku

Zakładanie łąki kwietnej powinno przebiegać w kilku etapach:

Wybór miejsca i terminu siewu

Łąka kwietna nie ma dużych wymagań. Najlepiej założyć ją na skraju ogrodu, w miejscu mało uczęszczanym, oddalonym od szlaków komunikacyjnych czy placu zabaw. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu części trawnika w nienagannym stanie, nie powinieneś aranżować łąki kwiatowej w jego bezpośrednim sąsiedztwie – rośliny łąkowe z czasem rozprzestrzenią się na trawnik. Optymalny czas na założenie łąki kwietnej to wiosna (kwiecień/maj) lub jesień (listopad).

Oczyszczenie terenu

Łąkę kwietną należy zakładać na wcześniej oczyszczonym terenie. Przed przystąpieniem do wysiewu nasion oczyść podłoże z korzeni, chwastów i nasion traw. Jeśli w miejscu, gdzie planujesz założyć łąkę kwietną, znajdował się trawnik, usuń starą darń na głębokość 5-10 cm.

Przygotowanie podłoża pod łąkę kwietną

Przed wysiewem nasion odpowiednio przygotuj podłoże. Glebę gliniastą rozluźnij przy pomocy piasku. Łąka kwiatowa najlepiej rośnie na zasadowym podłożu, dlatego kwaśne podłoże warto zwapnować. Następnie należy spulchnić i wyrównać podłoże.

Wysiew nasion

Do założenia łąki kwietnej możesz wykorzystać gotową mieszankę nasion. Jeśli chcesz samodzielnie dobrać gatunki, sięgnij po rośliny należące do różnych grup: byliny, jednoroczne, zioła, trawy i motylkowe. Siew przy użyciu samodzielnie przygotowanych mieszanek wykonuje się dwuetapowo: najpierw wysiewa się kwiaty jednoroczne i wieloletnie, a po upływie 2-4 tygodni – trawy. By równomiernie rozprowadzić nasiona, warto wymieszać je z piaskiem lub wermikulitem. Zwykle optymalna ilość nasion to 1-5 g/m2. Aby uchronić nasiona przed wywiewaniem, po wysianiu udepcz lub zwałuj teren. Nie przysypuj jednak nasion – utrudni to kiełkowanie.

Jak pielęgnować łąkę kwietną w ogrodzie?

Pielęgnacja łąki kwietnej nie jest wymagająca. W dużej mierze jej wzrost i rozwój jest regulowany w sposób naturalny. Łąka kwietna nie wymaga podlewania ani nawożenia. Jej nawadnianie jest niezbędne jedynie bezpośrednio po wysiewie nasion i w czasie przedłużającej się suszy. By kwiatowa łąka zachowała estetyczny wygląd, koś ją 1-2 razy w roku. Harmonogram koszenia dopasuj do czasu kwitnienia roślin – przeprowadzaj je zawsze po przekwitnięciu roślin i wytworzeniu przez nie nasion – zwykle w czerwcu/lipcu i sierpniu/wrześniu. Chwasty rosnące na łące kwietnej nie zawsze są niepożądane – mogą stanowić jej wzbogacenie. W przypadku ich intensywnego wzrostu warto usunąć je w sposób mechaniczny, by nie zagłuszyły pozostałych roślin.

Choć wieloletnie łąki kwiatowe odradzają się co roku, z czasem mogą stracić efektowny wygląd. Z tego powodu co kilka lat dosiewaj rośliny jednoroczne, które ożywią wygląd otoczenia. Tak pielęgnowana łąka kwiatowa będzie nie tylko dekoracją ogrodu, ale również wspaniałą naturalną oazą.

Przeczytaj: Jak zbierać deszczówkę i do czego ją wykorzystać?

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry