Majtki menstruacyjne – wygodne i ekologiczne

Majtki menstruacyjne - wygodne i ekologiczne

Wyrzucane po każdym użyciu jednorazowe podpaski i tampony rozkładają się odpowiednio setki i dziesiątki lat. Co miesiąc przeciętna kobieta potrzebuje ich od kilku do kilkunastu sztuk. A gdy przemnożyć to przez liczbę menstruujących kobiet, wychodzą ogromne ilości generowanych tak odpadów. Świadomość tego problemu jest coraz większa, dlatego opracowano sporo nowych, bardziej przyjaznych środowisku rozwiązań. Jednym z nich są majtki menstruacyjne. W poniższym artykule przeczytasz wszystko, co warto o nich wiedzieć.

Bielizna menstruacyjna – co to jest?

Majtki menstruacyjne to bielizna wielokrotnego użytku wyposażona w warstwę chłonącą wilgoć, a także w warstwę zapobiegającą ewentualnym przeciekom. Ponieważ wszystkie elementy są ze sobą zszyte, nie przesuwają się podczas ruchu, tak jak to ma niekiedy miejsce w przypadku podpasek. Majtki menstruacyjne nie przypominają przy tym jednak bynajmniej pieluchy. Najczęściej wyglądają jak zwykłe figi, ale istnieją też modele o kroju bokserek i stringów. W miejscu wszycia warstwy chłonnej są rzeczywiście nieco grubsze, co może lekko się odznaczać pod obcisłymi leginsami. Jednak już w cygaretkach czy dżinsach-rurkach bielizna okresowa nie powinna być widoczna. Bardzo często pozwala za to poczuć się atrakcyjnie, dzięki nowoczesnemu dizajnowi zakładającemu chociażby obecność wstawek z koronki czy meshu. Majtki menstruacyjne występują w wielu fasonach, kolorach i rozmiarach.

Jak długo można nosić majtki menstruacyjne

Mówi się, że ich chłonność odpowiada chłonności średnio 4-5 tamponów. Ze względów higienicznych bielizny okresowej nie powinno się jednak nosić jednorazowo dłużej niż przez 12 godzin. To, jak często trzeba ją zmieniać, zależy natomiast w dużej mierze od tego, jak obifta jest miesiączka, który dzień już trwa i czy oprócz majtek menstruacyjnych stosujesz jakieś inne metody. Majtki te można bowiem potraktować też jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek przecieku tamponu czy kubeczka, nosić tylko w niektóre dni okresu lub zakładać wyłącznie na noc.

Ile par majtek menstruacyjnych kupić?
Od tego, jak często trzeba będzie zmieniać bieliznę menstruacyjną, zależy z kolei to, ile par takich majtek ci się przyda. Inny ważny czynnik to częstotliwość prania. Gdy zamierzasz prać bieliznę na bieżąco, a twój okres nie jest szczególnie obfity lub gdy korzystasz jednocześnie np. z kubeczka, na dobry początek powinny wystarczyć trzy pary. Wtedy jedną nosisz, jedną masz na zmianę, a jedna jest w praniu bądź się suszy.

Jeśli natomiast chodzi o żywotność bielizny menstruacyjnej, to zużywa się ona mniej więcej w takim samym tempie jak zwykła bielizna. Przy odpowiedniej pielęgnacji (p. niżej) powinna zachować fason i właściwości przez co najmniej 3-5 lat. Choć więc początkowo jej koszt zdaje się dużo wyższy od ceny paczki podpasek czy tamponów jednorazowych, to w dłuższej perspektywie inwestycja się zwraca. No i powstaje o wiele mniej odpadów! Wiele modeli majtek menstruacyjnych w dodatku wykonanych jest głównie z naturalnych materiałów, które relatywnie szybko się rozkładają.

Jak zbudowane są majtki menstruacyjne

Choć istnieją pojedyncze wyjątki od tej reguły, to bielizna menstruacyjne składa się zasadniczo z czterech warstw:

  1. warstwa absorbująca – znajduje się najbliżej skóry, jest więc najbardziej delikatna, odprowadza wilgoć w głąb majtek. Materiał jej wykonania to np. bawełna, nylon, poliamid lub tencel (ekologiczna wiskoza) z domieszką elastanu.
  2. warstwa chłonna – często o właściwościach antybakteryjnych. To tutaj zatrzymywana jest wilgoć. Warstwa chłonna wykonana może być z bawełny, włókien bambusowych czy eukaliptusowych, czasem z domieszką włókien sztucznych, jak również w całości z włókien sztucznych (np. flizelina medyczna, mikropolar);
  3. warstwa zapobiegająca przeciekaniu – najczęściej wykonana z PUL, czyli mieszanki włókien bawełnianych i poliestrowych oraz poliuretanowej membrany, która pozwala skórze oddychać i eliminuje tym samym ryzyko odparzeń, ale jednocześnie nie przepuszcza wilgoci na zewnątrz;
  4. warstwa zewnętrzna – miękka i przyjemna w dotyku.

Uwaga
Wybierając bieliznę menstruacyjną, warto sprawdzić, czy materiały, z których jest zrobiona, mają certyfikaty takie jak OEKO-TEX albo GOTS. Ten ostatni oznacza, że naturalne włókna pochodzą z upraw organicznych, gdzie nie stosuje się sztucznych nawozów i szkodliwych środków ochrony roślin. OEKO-TEX z kolei gwarantuje, że w danym materiale nie ma żadnej ze 100 najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia barwników, wybielaczy ani innych tego typu substancji.

Technologia wykorzystana w majtkach menstruacyjnych jest bardzo podobna do tej w podpaskach wielorazowych. Wiele osób, które spróbowały obu metod, uważa jednak, że bielizna okresowa jest od podpasek istotnie wygodniejsza.

Przeczytaj: Kubeczek menstruacyjny – zalety, wady i wskazówki dotyczące użytkowania

Kiedy i jak używać bielizny menstruacyjnej

Majtki menstruacyjne nosi się tak jak zwykłe majtki, tyle że podczas okresu. Sprawdzą się zwłaszcza w nocy, u kobiet aktywnych, będących w ciągłym ruchu, jak również u tych niepełnosprawnych, dla których aplikacja tampona czy kubeczka może być kłopotliwa. Bielizny menstruacyjnej można też używać ponadto:

  • zamiast wkładek higienicznych przed okresem, kiedy spodziewasz się krwawienia, ale nie wiesz, kiedy dokładnie się zacznie;
  • przy problemach z nietrzymaniem moczu (NTM);
  • podczas treningu – nie tylko podczas okresu czy w przypadku NTM, ale także wtedy, gdy np. intensywnie się pocisz;
  • przy plamieniach – np. związanych ze zmianą metody antykoncepcji;
  • w połogu.

Warto wiedzieć
Istnieją również majtki menstruacyjne przeznaczone do pływania!

Kiedy nadejdzie pora zmiany bielizny, po prostu to poczujesz. Jeśli będziesz wtedy poza domem, zużyte majtki możesz włożyć tymczasowo do torebki foliowej, woreczka strunowego albo specjalnej saszetki uszytej z PUL (p. wyżej).

Jak dbać o majtki menstruacyjne

Bieliznę menstruacyjną można prać w pralce z innymi ubraniami. Aby jednak zachowała swe właściwości i atrakcyjny wygląd, należy pamiętać o tym, aby:

  • zaraz po zdjęciu albo tuż przed praniem namoczyć majtki w zimnej wodzie – zapobiegnie to utrwaleniu śladów krwi na materiale;
  • majtki menstruacyjne prać w temperaturze do 60 st. C – wyższa mogłaby uszkodzić nieprzemakalną warstwę PUL;
  • nie stosować detergentów zawierających >5% mydła, proszków z dużą ilością płatków mydlanych, wybielaczy, płynów do płukania, orzechów piorących, tłustych mydeł (jak Aleppo, marsylskie) ani środków zmiękczających, zwłaszcza zawierających keratynę, lanolinę lub jedwab – substancje te mogą „oblepić” włókna warstwy chłonnej i obniżyć jej skuteczność*;
  • wirowanie ustawić na maksymalnie 600 obrotów – najlepiej wybierając program do tkanin delikatnych, trwający nie więcej niż 2 godziny;
  • bieliznę menstruacyjną suszyć na powietrzu (także na słońcu), najlepiej lewą stroną do wierzchu – a nie w suszarkach bębnowych ani na kaloryferze. Bielizna taka schnie od pół do półtora dnia, zależnie od warunków atmosferycznych;
  • nie prasować majtek menstruacyjnych – to również może uszkodzić warstwę PUL.

Do momentu prania majtki można trzymać wraz z innymi ubraniami w koszu na brudną bieliznę. Wcześniej jednak należy je wysuszyć – czy to po namoczeniu w zimnej wodzie, czy po prostu po użytkowaniu. Czyste przechowuje się tak samo jak majtki tradycyjne.

*Uwaga – jeśli zdarzy ci się wyprać bieliznę menstruacyjną przy użyciu „niewskazanego” środka, możesz przywrócić jej właściwości, kilkakrotnie piorąc ją w środku właściwym. Substancje oblepiające włókna powinny się dzięki temu wypłukać.

Bielizna menstruacyjna a higiena i nieprzyjemny zapach

Jednorazowe podpaski, które składają się głównie z plastiku i nie przepuszczają powietrza, stwarzają świetne warunki do namnażania się bakterii odpowiadających za nieprzyjemny zapach. W przypadku majtek menstruacyjnych nie ma to miejsce. Wciąż jednak może się zdarzyć, że bielizna okresowa zacznie mniej przyjemnie pachnieć, i to nawet po praniu. Aby temu zapobiec:

  • pierz majtki menstruacyjne w temperaturze 60 st. C, a przy niższych temperaturach (i podczas prania ręcznego) używaj specjalnego odkażacza – może to być np. odkażacz do pieluch wielorazowych bądź nadwęglan sodu;
  • dodaj do prania kilka kropli olejku eterycznego o właściwościach dezynfekujących – nie zastąpi on odkażacza, ale wspomoże jego działanie i nada bieliźnie miły aromat (sprawdzą się tu zwłaszcza olejki: lawendowy, tymiankowy, eukaliptusowy, jałowcowy, goździkowy i z drzewka herbacianego);
  • bieliznę wyjmij z pralki i rozwieś do suszenia zaraz po zakończeniu prania.

Pod żadnym pozorem natomiast nie wolno wyparzać majtek menstruacyjnych!

Warto wiedzieć
Przed pierwszym użyciem bieliznę menstruacyjną warto wyprać w temperaturze 30 st. C. Zarówno ze względów higienicznych, jak i po to, by zwiększyć ich chłonność.

Przeczytaj również: Ekologiczna menstruacja – przyjazna dla środowiska i zdrowia

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry