Strona główna » EKOprodukty » Wielorazowe maszynki do golenia
Wielorazowe maszynki do golenia
Chcesz być jeszcze bardziej eko i less waste (albo nawet zero waste)? Rozważasz przerzucenie się na wielorazową maszynkę do golenia, ale wciąż masz wątpliwości? A może ma je ktoś z twoich bliskich? Dla takich właśnie osób stworzyliśmy poniższy artykuł. Przeczytasz w nim m.in., dlaczego warto wybrać maszynkę wielokrotnego użytku, czy to się opłaca, jak o nią dbać i jak się nią golić.
Ekologiczny wybór
Jak dowodzą statystyki, osoby pragnące pozbyć się niechcianego owłosienia najczęściej wybierają golenie maszynką. Niestety, zazwyczaj jest to maszynka tzw. jednorazowa, która nawet jeśli faktycznie zostaje użyta więcej niż raz, to i tak stosunkowo szybko trafia na śmietnik. A stamtąd na wysypisko – lub do oceanu. Plastik, z jakiego została wykonana, nie poddaje się bowiem recyklingowi. Nie da się też odzyskać zatopionego w niej metalowego ostrza.
W samych Stanach Zjednoczonych wyrzuca się ponad 2 miliardy zużytych jednorazowych maszynek do golenia rocznie. Można więc sobie wyobrazić – choć nie jest to łatwe – rozmiar problemu na skalę światową. Jego rozwiązaniem mają szansę stać się maszynki wielokrotnego użytku. Taka maszynka, zrobiona w całości z metalu, ewentualnie stanowiąca połączenie metalu i drewna (np. szybko rosnącego bambusa), potrafi służyć przez dziesięciolecia, a gdy już wreszcie dokona swego żywota, wcale nie musi stać się śmieciem. Drewno to wszak naturalny materiał, który ulega ostatecznie biodegradacji, metal zaś da się przetopić i wykorzystać ponownie. Co dotyczy również żyletek, które w tego typu maszynce trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe.
Ekologia i estetyka
Metal i drewno będą prezentować się o wiele bardziej atrakcyjnie w twojej łazience niż jednorazówka z plastiku. Tym bardziej, że wielorazowe maszynki do golenia często w dodatku cechuje przemyślane wzornictwo – projektuje się je właśnie w taki sposób, by były nie tylko funkcjonalne, ale też cieszyły oko!
Przeczytaj: Ekologiczna depilacja – przegląd przyjaznych środowisku rozwiązań
Wielorazowa maszynka do golenia – dobra dla twojego portfela
Maszynka do golenia wielokrotnego użytku kosztuje istotnie więcej niż jej jednorazowy odpowiednik – ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Z uwagi na długą żywotność przedmiotu inwestycja ta jednak dość szybko się zwraca. Zwłaszcza że wymienne ostrza to z kolei wydatek rzędu zaledwie paru złotych. W nowe zaopatrzyć się trzeba zaś nie częściej niż w maszynkę z plastiku. W dłuższej perspektywie maszynka wielorazowa to więc wręcz oszczędność!
Warto wiedzieć
Maszynka wielorazowa może być używana zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety, do golenia praktycznie każdej okolicy ciała. Świetnie nada się na prezent dla osoby, która stara się być eko, a jeszcze takiej maszynki nie posiada.
Maszynka na żyletki – dobra dla ciebie i twojego zdrowia
To nie koniec listy zalet wielorazowych maszynek do golenia. Kolejnym plusem jest obecność w nich zaledwie jednego ostrza, podczas gdy jednorazówka ma ich zwykle dwa lub trzy, a niekiedy nawet cztery. Im więcej ostrzy, tym teoretycznie dokładniejsze golenie, ale rozwiązanie to ma także konkretne wady. Jeśli używasz maszynki jednorazowej wbrew jej nazwie, tzn. po raz kolejny (co typowe chyba dla każdego, kto korzysta z jednorazówek), jej ostrza są nieco stępione. Rodzi to ryzyko szarpania zaklinowanych między nimi włosów, a w efekcie może prowadzić do niepożądanych efektów takich jak:
- zaczerwienienie,
- podrażnienia,
- stany zapalne, krostki,
- wrastanie włosów,
- skaleczenia (bo maszynka nie przesuwa się już tak gładko po skórze).
Co więcej, zdecydowana większość maszynek jednorazowych wyposażona jest w nawilżający pasek. Ma on w założeniu koić skórę, po której właśnie przejechał zestaw ostrzy. W praktyce jednak okazuje się, że w takim pasku najczęściej znaleźć można glikol polietylenowy (oznaczany z reguły na liście składników skrótem PEG). Substancja ta zaś potrafi zatykać pory, wywoływać świąd, pokrzywkę, reakcje alergiczne, wspomniane stany zapalne i pękanie naskórka. Podejrzewana jest ponadto o właściwości rakotwórcze.
Wegańskie wielorazówki
W paskach nawilżających niektórych maszynek znajduje się także lanolina, pozyskiwana z owczej wełny. Owce niestety często strzyże się w sposób daleki od humanitarnego, jeśli więc chcesz mieć pewność, że wybierając maszynkę do golenia nie przyczyniasz się do niepotrzebnego cierpienia zwierząt – wybierz pozbawioną rzeczonego paska maszynkę wielokrotnego użytku.
Posiadająca tylko jedno ostrze, pozbawiona za to paska nawilżającego maszynka na żyletki eliminuje wymienione wyżej problemy. No, może oprócz ryzyka skaleczeń. Bo trzeba wiedzieć, że jest znacznie ostrzejsza niż jednorazówki i nieco inaczej wyważona – dlatego też do skutecznego golenia wystarczy w jej przypadku zaledwie jedno ostrze! Z tego jednak względu wymaga poświęcenia chwili na opanowanie, jak się nią posługiwać.
Grzebień otwarty lub zamknięty – o co chodzi |
Wielorazowe maszynki do golenia występują zasadniczo w dwóch wariantach, jeśli chodzi o budowę głowicy, w której umieszcza się żyletkę. Tzw. zamknięty grzebień to konstrukcja, gdzie żyletka jest bardziej zabudowana, co minimalizuje ryzyko zacięcia. W maszynkach o otwartym grzebieniu ryzyko to trochę rośnie. Takie maszynki – podobnie jak rzadziej spotykane maszynki o asymetrycznej głowicy typu „slant” – polecane są osobom doświadczonym, szczególnie mężczyznom o bujnym i grubym zaroście, którego golenie może wymagać wykonania większej liczby pociągnięć żyletką z zamkniętym grzebieniem. |
Jak się golić maszynką wielorazową – krok po kroku
Maszynkę wielokrotnego użytku podczas golenia należy trzymać pod innym kątem niż jednorazową, wymaga ona też mniejszej siły nacisku. Pamiętaj o tym i (zwłaszcza przy pierwszych kilku podejściach) nie spiesz się, tylko cierpliwie badaj, jak nowa maszynka się „zachowuje”, a z pewnością unikniesz skaleczeń i podrażnień.
A oto poradnik golenia maszynką wielorazową krok po kroku:
- Zwilż skórę, najlepiej ciepłą wodą, by zmiękczyć włosy i otworzyć pory.
- Nałóż kosmetyk zapewniający poślizg ostrza – np. olejek do golenia, spienione mydło albo… odżywkę do włosów.
- Rozgrzej żyletkę w gorącej wodzie, a w trakcie golenia co jakiś czas ją płucz, by włosy nie zatkały ostrza.
- Przesuwaj maszynkę po skórze, nachylając ją pod kątem ok. 30 stopni. Stosuj jak najmniejszy nacisk (np. chwytając za trzonek daleko od głowicy) i raczej krótkie niż bardzo długie pociągnięcia. Najlepiej golić się „z włosem” i dopiero potem ewentualnie poprawić golenie „pod włos”.
- Na koniec polej skórę chłodną wodą, by zamknąć pory, delikatnie osusz ją ręcznikiem i nałóż kojący balsam.
Jak dbać o maszynkę na żyletki
Aby wielorazowa maszynka do golenia służyła jak najdłużej, należy odpowiednio o nią dbać. Po każdym goleniu warto dokładnie ją opłukać, aby usunąć włosy i resztki kosmetyków, w razie potrzeby wyjmując żyletkę. Głowicę można – ale nie trzeba – spryskać dodatkowo odkażającym alkoholem. Kluczowe jest wysuszenie maszynki, jako że pozostające w wilgoci ostrza szybciej tępią się i rdzewieją. Na szczęście nie musisz jej wycierać. Wystarczy opłukaną maszynkę położyć na ręczniku lub ściereczce i pozostawić do wyschnięcia, a dopiero później schować.
Uwaga
Jeśli nie masz zamiaru używać maszynki przez dłuższy czas, wyjmij żyletkę z głowicy i zawiń ją w bibułkę – np. tę z oryginalnego opakowania.
Jak i kiedy wymieniać żyletki w maszynce
Termin wymiany żyletki w maszynce wielorazowej zależy m.in. od grubości i gęstości usuwanego owłosienia, a także od tego, jak często się golisz. Jedni muszą wymieniać ostrze co 3-6 goleń, inni chociażby raz na miesiąc. Stępione ostrze rozpoznasz po tym, że stało się matowe i ciągnie włosy lub że trzeba wykonać więcej pociągnięć, by ogolić się dokładnie. Na pewno należy je wymienić, gdy zardzewieje.
Standardowa żyletka ma dwa ostrza (na każdym dłuższym boku), kiedy więc jedno z nich się stępi, wystarczy ją przekręcić. Nową żyletkę należy ostrożnie wyjąć z opakowania, trzymając za krótsze boki, a następnie zdezynfekować, np. przecierając ostrze szmatką zwilżoną alkoholem lub środkiem odkażającym*. Tak przygotowaną żyletkę umieszcza się w rozkręconej głowicy, a następnie zamyka się głowicę, by ostrze zostało w niej unieruchomione.
*Przed pierwszym użyciem Przed pierwszym użyciem warto zdezynfekować nie tylko żyletkę, ale też całą maszynkę, (a zwłaszcza głowicę). Zarówno tę nową, jak i tę „odziedziczoną” np. po tacie czy dziadku. Tak, tak, tego rodzaju maszynki naprawdę są w stanie służyć przez dziesięciolecia! Trzeba się tylko upewnić, że taka maszynka nie jest zardzewiała, uszkodzona albo wyposażona w otwarty grzebień, którym łatwiej się skaleczyć (p. wyżej).
Żyletki przechowuj poza zasięgiem dzieci, a te zużyte wyrzucaj w bezpieczny sposób, tak by nie poraniły zwierząt lub osób postronnych. Możesz je np. zapakować w puszkę po konserwie, zamknąć wieczko i umieścić w żółtym pojemniku na odpady metalowe i te z tworzyw sztucznych. Jeżeli w twojej gminie obowiązują przepisy nakazujące wyrzucać żyletki do frakcji zmieszanej, zanim to zrobisz, zawiń je dokładnie w papier.