Czy kupowanie ciętych kwiatów jest eko?

Kupowanie ciętych kwiatów - czy jest eko?

Na Dzień Kobiet, walentynki, urodziny, a nawet bez okazji – kwiaty to jeden z najlepszych podarunków dla bliskiej osoby. Pachnący bukiet róż lub tulipanów często wyraża więcej niż słowa. Zanim jednak obdarujesz nim ukochaną osobę, pomyśl też o środowisku. Oto nasze sposoby, by zakup ciętych kwiatów był jak najbardziej zgodny z duchem eko.

Kwiatowy biznes – blaski i cienie

Myślisz, że barwny bukiet to idealny naturalny prezent, a jego pozyskanie nie obciąża planety? Wydaje Ci się, że kwiaty, które kupujesz w kwiaciarni zostały dopiero co ścięte w Twojej okolicy? Niestety, uprawa kwiatów rządzi się swoimi prawami, które często stoją w sprzeczności z ekologią.

W ostatnim czasie kwiatowy biznes przeżywa prawdziwy rozkwit. Tylko w ostatnich 50 latach wartość rynku kwiatów ciętych wzrosła z 3 do aż 40 mld dolarów rocznie. Nic więc dziwnego, że na świecie powstają coraz to nowe plantacje. Dziś w kwiaciarni możesz wybierać nie tylko spośród róż, tulipanów, lilii czy goździków, ale również wielu egzotycznych gatunków, niegdyś niezwykle trudno dostępnych.

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma nic lepszego dla środowiska niż rosnące wokół rośliny, uprawa kwiatów nie należy do najbardziej ekologicznej. Aby kwiaty rosły szybko i wyglądały atrakcyjnie, plantatorzy sięgają po silne chemiczne środki. Stosowane w uprawie roślin herbicydy i pestycydy przenikają do podłoża i wód, stwarzając poważne zagrożenie dla środowiska. A nie jest to jedyny problem związany z kwiatowym biznesem.

Daleka droga ciętych kwiatów

Zanim kwiaty trafią do Twoich rąk, muszą zwykle przebyć długą drogę. Wiosenne tulipany często pochodzą z Holandii. Ich droga do polskich kwiaciarni jest jednak i tak nieporównywalnie krótsza od tej, jaką przebywają róże czy goździki. Róże na ogół wyruszają w podróż z Afryki – ich historia zaczyna się w Etiopii czy Kenii. Z kolei goździki muszą pokonać wiele kilometrów, by trafić do Polski z Ameryki Południowej (np. Kolumbii).

Dlaczego kwiaty cięty pozyskiwane są aż z tak odległych krajów? W ciepłym klimacie Ameryki Południowej i Afryki warunki do uprawy kwiatów są znacznie bardziej sprzyjające niż w Europie. Nie ma potrzeby zakładania ogrzewanych szklarni, co pozwala obniżyć koszty związane z produkcją. Ma to pozytywny wymiar dla środowiska – mniej zużytej energii to mniejsze koszty dla planety.

Niestety, zwykle na tym kończą się pozytywne aspekty pozyskiwana kwiatów z południowoamerykańskich lub afrykańskich plantacji. Uprawa kwiatów na wielkich plantacjach niesie bowiem spustoszenie dla środowiska. Problemem są chemikalia i pozostałości po nich, które często nie są odpowiednio utylizowane. Zakopywane w ziemi, bez żadnych zabezpieczeń, wyrządzają poważne szkody.

Wysokie zużycie wody

Kolejnym niebezpieczeństwem jest niszczenie lokalnych ekosystemów i wykorzystywanie zasobów wody. Uprawa kwiatów wiąże się z wysokim zużyciem wody, dlatego wielkie plantacje zwykle zlokalizowane są w pobliżu naturalnych zbiorników. W efekcie dochodzi do takich sytuacji, jak w jeziorze Naivasha w Kenii, gdzie masowo wymierają ryby i inne zwierzęta wodne, a poziom wody stale się obniża. Przedostające się do zbiornika nawozy prowadzą też do skażenia wody, która jest spożywana przez mieszkańców. Dodatkowo uprawy kwiatów często zastępują uprawy żywności, której przecież i tak brakuje w ubogich krajach.

Praca ponad siły

Chociaż pozornie produkcja kwiatów w biednych krajach stanowi szansę na rozwój, nowe miejsca pracy i poprawę sytuacji lokalnej ludności, rzeczywistość jest dużo mniej kolorowa. Pracownicy plantacji zazwyczaj traktowani są jak tania siła robocza. Nie mogą więc liczyć na godziwą zapłatę za swoją pracę. Często pracują ponad siły, w nieludzkich warunkach. Dzień pracy na plantacji trwa nawet kilkanaście godzin, a pracownicy stale narażeni są na kontakt z toksycznymi chemikaliami, co odbija się na ich zdrowiu. Powszechne są też nadużycia, jakich dopuszczają się przełożeni wobec swoich pracowników, z których większość stanowią młode kobiety.

Bez wpływu na środowisko z pewnością nie pozostają także kwiatowe podróże. Transport roślin z odległych państw pozostawia potężny ślad węglowy. Aby kwiaty nie straciły swojego uroku, są przechowywane w chłodniach, co wiąże się z dodatkowym zużyciem energii. Co więcej, cięte kwiaty są zabezpieczane szkodliwymi chemicznym środkami.

Przeczytaj również: Ekologiczne prezenty – 12 pomysłów na ekoprezenty dla każdego

Kwiaty w stylu eko – sposoby na piękny bukiet bez szkody dla środowiska

Nie chcesz przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska, ale pragniesz obdarować bliską osobę barwnym bukietem? Nie musisz wcale rezygnować z kwiatowych podarunków. Wystarczy, że postarasz się, żeby Twoje zakupy były trochę lepiej przemyślane.

Kwiaty cięte najlepiej kupować bezpośrednio u pobliskich plantatorów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zostały wyhodowane na miejscu, a przy okazji wesprzesz lokalny biznes. Jeśli kupujesz kwiaty w kwiaciarni, spróbuj dopytać o miejsce ich pochodzenia. W supermarketach warto natomiast sięgnąć po bukiety z oznaczeniem Fairtrade. Taki certyfikat stanowi gwarancję, że praca na plantacji odbywała się zgodnie ze standardami pracowniczymi i została odpowiednio wynagrodzona. Jeśli nie jesteś w stanie sprawdzić miejsca pochodzenia roślin, zdecyduj się na bukiet stworzony z polskich kwiatów, takich jak niezapominajki czy stokrotki.

Zgodnie z duchem ekologii warto zwrócić uwagę również na dodatki, jakie znajdują się w bukiecie. W niektórych kwiaciarniach zakupić można bukiety zdobione ekologicznymi i naturalnymi ozdobami, np. jutą. Dobrym pomysłem może być też zakup samych kwiatów – bez żadnych dekoracji – i ich samodzielne udekorowanie naturalnymi elementami, materiałami pozyskanymi z recyklingu lub zalegającymi niepotrzebnie w domu.

Kwiaty cięte, choć piękne, bardzo szybko tracą swój urok i lądują w koszu. Pomyśl więc, czy nie lepiej obdarować ukochaną osobę prezentem, którym będzie mogła cieszyć się przez długie lata. Zakup rośliny doniczkowej zamiast ciętych kwiatów to świetny sposób na ekologiczny i piękny podarunek dla bliskiej osoby. W kwiaciarniach dostępnych jest wiele gatunków roślin, które są niezwykle oryginalne, dekoracyjne i łatwe w uprawie.

Jeśli uwielbiasz obdarowywać bliskich kwiatami, nic nie stoi na przeszkodzie, by wyhodować je samodzielnie. Z roślin rosnących w przydomowym ogrodzie stworzysz niebanalne kompozycje. Aby mieć łatwy dostęp do wielobarwnych kwiatów, załóż w ogrodzie łąkę kwietną. W ten sposób nie tylko uzyskasz kwiaty do bukietów, ale również zwiększysz bioróżnorodność w otoczeniu.

Dzięki kwiatom można w prosty sposób wyrazić swoje uczucia i podkreślić wyjątkowe momenty. Ich zakup nie powinien być jednak bezrefleksyjny, bo może sporo kosztować środowisko. Przy odrobinie chęci z pewnością uda Ci się pozyskać piękny bukiet w zgodzie z naturą.

Przeczytaj również: Farmy wertykalne – rolnictwo przyszłości?

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry