Strona główna » EKOstyl życia » Ślad węglowy – czym jest i jak go ograniczać?
Ślad węglowy – czym jest i jak go ograniczać?
Z pewnością spotkałeś się z pojęciem ślad węglowy. Mówi się o nim coraz częściej, ale czy wiesz dokładnie co to oznacza? Nasz wpływ na emisję gazów cieplarnianych do atmosfery jest bardzo duży. Właściwie każdy codzienny wybór wiąże się z mniejszymi lub większymi konsekwencjami, a pierwszym krokiem w dobrym kierunku jest uświadomienie sobie w jaki sposób możemy ograniczać nasz negatywny wpływ na planetę. Dowiedz się jak możesz zmniejszyć własny ślad węglowy i bądź bardziej eko!
Ślad węglowy – co to jest?
Świadomość, że każdy zakupiony przedmiot, praca jaką wykonujesz, sposób w jaki odpoczywasz i właściwie wszystko co robisz ma wpływ na całą planetę, bywa przytłaczająca. Jednak tylko kiedy to sobie uzmysłowisz, zrozumiesz czym dokładnie jest ślad węglowy, dlaczego warto go ograniczać i w jaki sposób każdy z nas może chronić nasz wspólny dom przed wielką katastrofą klimatyczną.
Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, które powstają podczas wytwarzania produktów, działalności przedsiębiorstw, kraju lub konkretnego człowieka. Ponieważ gazy w różnym stopniu wpływają na globalne ocieplenie, ślad węglowy liczy się biorąc pod uwagę ekwiwalent dwutlenku węgla. Oznacza to, że wylicza się jakie stężenie CO2 emitowanego do atmosfery miałoby identyczny skutek jak stężenie porównywanego gazu. Ułatwia to znacznie określenie wpływu poszczególnych działań człowieka na zmiany klimatu.
Przedsiębiorstwa a ślad węglowy
Globalne ocieplenie staje się coraz bardziej palącym problemem, zmiany klimatyczne postępują, a ich konsekwencje mogą być tragiczne. Już teraz zaczynamy je odczuwać, chociaż niektórym wydaje się, że to temat, który niewiele ich dotyczy. Fale upałów, pożary, powodzie, coraz częstsze gwałtowne huragany i burze, wszystko to związane jest z działalnością człowieka.
Przedsiębiorstwa obliczają ślad węglowy produkowanych przez siebie towarów, zdając sobie sprawę, że ma to coraz większe znaczenie dla sprzedaży i współpracy zagranicznej. Choć to one są odpowiedzialne za największą emisję gazów cieplarnianych, pamiętaj, że Ty również w pewnym sensie decydujesz o tym, jakie rozwiązania wybierają. Szukając odpowiedzialnych firm, wspólnie wywieramy presję na coraz bardziej ekologiczny proces produkcji.
Co zostawia największy ślad węglowy
Nie da się uniknąć emisji gazów cieplarnianych. Najbardziej obciążają środowisko transport, energetyka oparta na paliwach kopalnych, przemysł oraz wycinanie terenów zielonych (na przykład pod hodowlę zwierząt). Jeśli wydaje Ci się, że mamy na to niewielki wpływ, bardzo się mylisz. Możemy zrobić bardzo wiele, by ograniczyć zmiany klimatu.
Obecnie można z łatwością wyliczyć ślad węglowy swojego gospodarstwa domowego. Za pomocą specjalnie opracowanych kalkulatorów możemy uświadomić sobie, jaki wpływ mają nasze codzienne wybory na przyszłość planety i jak wypadamy na tle kraju i całego świata. Takie narzędzia będą dla Ciebie bardzo pomocne, jeśli zastanawiasz się co zrobić, by zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko.
Dobre wybory – transport
Przewożenie ludzi i towarów odpowiada za ogromne ilości gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. Większość z nas podróżuje każdego dnia, a najczęściej wybieranym środkiem transportu jest samochód. Dodatkowo w wielu przypadkach jedzie w nim tylko jedna osoba. Jeszcze gorzej sprawa wygląda, jeśli przyjrzeć się podróżom zagranicznym, wybieramy wtedy bardzo często samolot, który odpowiada za ogromną emisję gazów.
Co możesz zrobić?
- Jeśli to możliwe, unikaj samolotów. Na dalekie podróże wybieraj transport zbiorowy, najlepiej pociąg.
- Do pracy czy szkoły dojeżdżaj rowerem. Możesz się nim swobodnie poruszać na co dzień po mniejszych miejscowościach i dużych miastach, a nawet wybrać go jako jedyny transport w czasie wakacji.
- Musisz dojeżdżać samochodem do pracy? Zabierz się razem ze współpracownikami.
- Jeśli masz do pokonania krótki dystans, wybieraj własne nogi.
- Ciekawą możliwością jest zrównoważenie śladu węglowego, na przykład pozostawionego przez daleką podróż, poprzez wpłacenie określonej kwoty na program zalesiania.
Przeczytaj: Ekologiczne środki transportu – jak przemieszczać się w stylu eko
Uważaj na to, co jesz
Produkcja żywności również ma ogromny wpływ na klimat. Wciąż ogromnym problemem jest jej marnowanie w krajach rozwiniętych. Dodatkowo duże znaczenie ma transport z najdalszych zakątków świata.
Jak zmniejszyć ślad węglowy, kupując żywność?
- Jedz lokalnie i sezonowo. Nie tylko przyczynisz się do redukcji śladu węglowego, ale wyjdzie Ci to również na zdrowie.
- Wspieraj małych, etycznych producentów, zamiast sięgać po produkty wielkich korporacji.
- Ogranicz spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych. Najbardziej korzystna dla planety jest dieta wegańska.
- Spróbuj wytwarzać własną żywność w ogródku lub na balkonie, każdy taki produkt ograniczy Twój ślad węglowy.
- Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz.
Mieszkaj ekologicznie
Domy i mieszkania generują wysokie koszty środowiskowe, przede wszystkim ze względu na sposób ogrzewania i zużywaną energię elektryczną. Nawet jeśli nie masz wpływu na te kwestie, możesz zmienić swoje codzienne nawyki, a w ten sposób ograniczyć ślad węglowy. Ponieważ w Polsce energia elektryczna jest wysokoemisyjna, warto kłaść nacisk na ograniczenie zużycia prądu w gospodarstwach domowych.
Jak mieszkać bardziej eko?
- Jeśli to możliwe, zainstaluj panele fotowoltaiczne.
- Zużywaj tylko tyle energii elektrycznej, ile potrzebujesz, wyłączaj nieużywane sprzęty i wymień zwykłe żarówki na oświetlenie LED.
- Ociepl budynek i nie przegrzewaj mieszkania. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić około 19-21 stopni.
- Oszczędzaj wodę.
- Produkuj mniej śmieci i zawsze je segreguj.
Kupuj odpowiedzialnie
Wytwarzanie towarów jest niezwykle obciążające dla środowiska. Jeśli zatem zależy Ci na ograniczeniu śladu węglowego, musisz kupować odpowiedzialnie i żyć w duchu less waste. Dzięki temu nie tylko wpłyniesz pozytywnie na przyszłość planety, ale będziesz też mieć szansę na spore oszczędności.
Jak ograniczać ślad węglowy na zakupach?
- Wybieraj się do sklepu tylko wtedy, kiedy potrzebujesz, nie kupuj niepotrzebnych rzeczy.
- Naprawiaj, zamiast wyrzucać.
- Kupuj rzeczy dobrej jakości i dbaj o nie.
- Na zakupach zawsze używaj toreb wielokrotnego użytku.
- Ubrania, których już nie potrzebujesz, możesz wymienić, sprzedać lub oddać.
- Wybieraj odzież ekologiczną, produkowaną w sposób odpowiedzialny.
Przeczytaj również: Ekologiczna moda – zajrzyj do swojej szafy i zacznij działać!