Strona główna » EKOprodukty » Pieluchy wielorazowe – co trzeba o nich wiedzieć
Pieluchy wielorazowe – co trzeba o nich wiedzieć
Zastanawiasz się nad przejściem na pieluchy wielorazowe, ale wciąż masz wiele wątpliwości i obaw? A może decyzja już zapadła, ale nie wiesz jeszcze dokładnie, co i jak? W każdej z tych sytuacji dobrze będzie przeczytać poniższy artykuł. Przedstawiamy w nim powody, dla których warto używać pieluszek wielokrotnego użytku, a także podpowiadamy, jak należy to robić. Poznasz też ich ceny oraz porady dotyczące prania i przechowywania.
Pieluchy wielorazowe – dobre dla twojego dziecka
Dziecko nosi pieluszki praktycznie non stop, średnio przez mniej więcej dwa lata. Co daje aż 13-18 tysięcy godzin bliskiego kontaktu z intymnymi okolicami ciała – i to w początkowym okresie życia, kiedy to skóra jest najbardziej wrażliwa! Trzeba więc rozważnie wybrać materiał, z którego pieluchy są wyprodukowane.
Większość popularnych jednorazówek to niestety po prostu plastik, ewentualnie przemieszany z bawełną. Rodzi to szereg poważnych konsekwencji. Po pierwsze, ograniczona cyrkulacja powietrza zwiększa ryzyko odparzeń i rozwoju infekcji, a w przypadku chłopców dodatkowo sprzyja przegrzaniu jąderek (w jednorazówce temperatura wzrasta o co najmniej 0,5 st. C, czego oddalonym w czasie skutkiem bywa niemożność poczęcia dziecka w dorosłym życiu). Po drugie, wspomniana bawełna zwykle nie pochodzi z organicznych upraw, co oznacza, że może zawierać w sobie resztki pestycydów i innych chemicznych środków ochrony roślin.
Co więcej, pieluszki jednorazowe najczęściej są wybielane związkami chloru i nasączane substancjami zapachowymi czy wiążącymi wilgoć. Te zaś mogą być odpowiedzialne w najlepszym razie za podrażnienia, reakcje alergiczne czy stany zapalne, a w najgorszym – za chroniczne bóle głowy, sztywnienie mięśni, osłabienie zmysłów, rozwój nowotworów i problemy z płodnością w przyszłości. Stosowanie pieluszek wielorazowych natomiast istotnie ogranicza prawdopodobieństwo wystąpienia wymienionych przypadłości i schorzeń.
Warto wiedzieć
Jednorazowe pieluchy wiążące wilgoć w żel utrudniają kontrolowanie przez rodziców ilości moczu oddawanego przez niemowlę, co sprawia, że ewentualne choroby układu moczowego dziecka diagnozowane są ze zbędnym opóźnieniem. Jest to zagadnienie, na które pediatrzy coraz częściej zwracają uwagę.
Z czego zrobione są pieluszki wielorazowe
Pieluchy wielokrotnego użytku produkowane są przede wszystkim z przyjaznych dla zdrowia, naturalnych materiałów, takich jak:
- bawełna – najlepiej organiczna, a więc pochodząca z upraw, gdzie nie stosuje się szkodliwych pestycydów ani sztucznych nawozów (o tym, że pieluszkę stworzono z biobawełny, poinformuje cię stosowny certyfikat);
- bambus – wyróżniający się dużą chłonnością i wytrzymałością na pranie w wysokich temperaturach czy suszenie w suszarce. Z uwagi na swoistą odporność bambusa na szkodniki i łatwość jego uprawy nie wymaga on nawożenia ani używania chemicznych środków ochrony roślin;
- konopie – chłonne i wytrzymałe podobnie jak bambus;
- wełna – w delikatnym wydaniu, wykorzystywana przede wszystkim w otulaczach, jako świetnie regulująca poziom wilgotności i temperatury, a przy tym przewiewna;
- mikropolar/mikrofibra – materiały syntetyczne, szybkoschnące i odciągające wilgoć od skóry;
- PUL – powleczony cieniutką warstwą laminatu poliester o tak skonstruowanej strukturze, by nie przepuszczać wilgoci, ale jednocześnie zapewnić cyrkulację powietrza.
Materiały te są trwałe, estetyczne (kolorowe, a często zdobione też przepięknymi wzorami) i o wiele wygodniejsze w użyciu niż tetra i cerata sprzed dziesięcioleci. Łatwiej się je zarówno pierze (p. niżej), jak i zakłada. W tej ostatniej kwestii pieluszki wielorazowe – dzięki zatrzaskom, rzepom czy specjalnym elastycznym klamerkom – potrafią przypominać wręcz jednorazówki!
Przeczytaj: Ekologiczna wyprawka dla noworodka
Pieluchy wielorazowe – dobre dla środowiska
Są od nich jednak zdecydowanie bardziej ekologiczne. Przeciętne dziecko w okresie pieluchowania trzeba przewinąć średnio około 8 tysięcy razy. Zwykła pielucha jednorazowa rozkłada się natomiast nawet przez 500-600 lat. Mimo że zrobiona jest de facto z plastiku, z powodu zabrudzeń i dodatku rozmaitych substancji chemicznych (p. wyżej) nie nadaje się do recyklingu. 8 tysięcy pieluch to prawie tona śmieci. Przemnóż to przez liczbę niemowląt korzystających z jednorazówek i spróbuj sobie wyobrazić, jakie ilości odpadów zalegających na składowiskach to oznacza…
Wełna, bawełna, konopie, bambus – wszystkie te wykorzystywane do produkcji pieluch wielorazowych materiały są biodegradowalne. PUL i mikropolar czy mikrofibra to materiały syntetyczne, a więc rozkładające się dłużej, wciąż jednak bardziej przyjazne środowisku z racji tego, że w przypadku pieluch wielorazowych używane są wielokrotnie. Wybierając wielorazówki, generujesz po prostu o wiele mniej odpadów, niż stosując pieluszki jednorazowe*. Tym bardziej że pieluchy wielokrotnego użytku mogą być używane przez więcej niż tylko jedno dziecko.
*Ekojednorazówki |
Warto w tym miejscu wspomnieć o ekologicznych pieluchach jednorazowych, które stosunkowo niedawno pojawiły się na rynku. Wykonane z bawełny, bambusa lub kukurydzy, są pozbawione chemicznych czy syntetycznych dodatków i biodegradowalne. Ich cena nie jest niska, mogą one być jednak jakimś rozwiązaniem dla osób z jednej strony ceniących wygodę, a z drugiej – dbających o planetę. Sprawdzą się też chociażby w podróży, jako praktyczne uzupełnienie pieluch wielorazowych. |
Pieluchy wielorazowe – dobre dla twojego portfela
Możliwość wykorzystania ich przez młodsze rodzeństwo czy dzieci znajomych, a także odsprzedaży, ma znaczenie nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne. Ale nawet jeśli z danego zestawu pieluch jednorazowych miałby korzystać tylko jeden mały człowiek, wciąż jest to opcja bardziej opłacalna niż jednorazówki – choć na pierwszy rzut oka może się wydawać inaczej!
W zależności od rodzaju pieluch wielorazowych, ich marki czy materiału, z którego zostały wykonane, a także od tego, jak często zamierzasz robić pranie, na nowiutki zestaw takich pieluch trzeba wydać średnio od 1000 do 2000 zł. Jedna pielucha jednorazowa kosztuje natomiast około 80 groszy. Ale już 5 tysięcy takich pieluch (a tyle potrzeba mniej więcej przez 2 lata, przy czym niektóre dzieci noszą pieluszki znacznie dłużej) to niemal 4000 zł, czyli 2-4 razy więcej niż w przypadku wielorazówek.
Warto wiedzieć
W sytuacjach podbramkowych pielucha wielorazowa może zostać wykorzystana jako ściereczka, kocyk, ręcznik lub śliniak. Jednorazówki nie są równie wszechstronne!
Jak prać pieluszki wielorazowe
Wbrew pozorom pranie pieluch wielorazowych nie jest aż tak czasochłonne, jak mogłoby się wydawać. W końcu większość roboty spada tu współcześnie na pralkę! Najpierw należy nastawić ją na płukanie z wirowaniem bez żadnego detergentu. Dzięki temu potem pieluszki nie będą się prać w brudnej wodzie. Jeśli są wyposażone w gumki, uchronisz je przed rozciągnięciem, wybierając maksymalnie 800 obrotów bębna na minutę.
Po płukaniu z wirowaniem pora na pranie właściwe. Program powinien być długi (co najmniej 2 godziny), przeznaczony do bawełny lub syntetyków. Płyn bądź proszek do płukania z kolei przeznaczony powinien być do ubrań dla niemowląt. Jego dozowanie zależy od stopnia wartości wody, przy czym pieluchy wielorazowe traktować należy jako ubrania silnie zabrudzone. Jeśli pierzesz w 40 st. C, do środka piorącego dodaj specjalny odkażacz. Gdy temperatura prania wynosi 60 st. C (i utrzymuje się w pralce przez co najmniej 20 minut, a tak właśnie jest w programach długich), wystarczy sam detergent. Aby na pewno pozbyć się jego resztek, warto na koniec zlecić pralce podwójne płukanie. Pieluchy wielorazowe można suszyć tradycyjnie – te z gumkami najlepiej na płasko – albo w suszarce bębnowej, o ile nie „zabrania” tego znaczek przekreślonego kółka na metce.
Uwaga
Detergenty zawierające więcej niż 5 proc. mydła mogą obniżać chłonność pieluch wielorazowych poprzez natłuszczenie włókien. Pamiętaj też, że pieluszki z dodatkiem wełny skurczą się w praniu w temperaturze wyższej niż 40 st. C.
Jak przechowywać pieluchy wielokrotnego użytku
Zanim nadejdzie czas prania, brudne pieluszki wielorazowe przechowywać można w woreczku z PUL (p. wyżej) lub w plastikowym koszu/wiaderku z pokrywką – ważne jedynie, by pojemnika szczelnie nie zamykać, tylko zostawić minimalny dopływ powietrza. Jeśli obawiasz się, że ze środka będzie uwalniać się brzydki zapach, połóż na dnie ściereczkę skropioną odrobiną naturalnego olejku eterycznego.
Przed umieszczeniem pieluchy w woreczku bądź koszu pozbądź się z niej większych/stałych nieczystości, wyrzucając je do toalety lub spłukując pod silnym strumieniem wody. Dotyczy to dzieci o już rozszerzonej diecie. W przypadku niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem nie ma takiej potrzeby – pieluszki wielorazowe wystarczy wrzucić do pralki i postępować zgodnie z instrukcjami przedstawionymi wyżej.