Strona główna » EKOstyl życia » Plastikowe nakrętki – o co chodzi z ich zbieraniem?
Plastikowe nakrętki – o co chodzi z ich zbieraniem?
Akcje zbierania plastikowych zakrętek są w naszym kraju popularne już od wielu lat. Nawet jeśli gromadzimy je i oddajemy w wyznaczone miejsca, czasami nasza wiedza o tym, w jaki sposób te kawałki plastiku magicznie zamieniają się w wózki inwalidzkie lub inny rodzaj pomocy, jest znikoma. Czas to zmienić! Dowiedz się, dlaczego to właśnie nakrętki są tak cenne i co się z nimi dzieje po zebraniu. Przekonaj się, dlaczego warto włączać się do takich akcji.
Początki zbierania zakrętek
Wszystko zaczęło się od pomocy znajomemu. Kiedy w 2006 roku studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wpadli na pomysł zbierania nakrętek, żeby móc kupić wózek inwalidzki dla dziecka, nie wiedzieli jeszcze, że wkrótce w ich ślady pójdzie cała Polska. Powstała Fundacja Bez Tajemnic, która nieustannie niesie pomoc. Również inne fundacje wykorzystują prosty pomysł sprzedaży nakrętek w celu uzyskania środków dla swoich podopiecznych.
Dlaczego właśnie plastikowe nakrętki?
Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego zbierane są akurat nakrętki, a nie całe butelki lub zupełnie inny rodzaj odpadów? Musisz wiedzieć, że wykonuje się je z czystego polimeru PET (polietylenu), dzięki czemu są łatwe w recyklingu. Materiał ten jest bardzo odporny i w prosty sposób można przekształcić go w granulat, z którego wykonuje się przedmioty codziennego użytku, takie jak nowe nakrętki, plastikowe opakowania i rury PCW.
Drugą ważną kwestią są niewielkie gabaryty i kształt. To za sprawą tych cech zbieranie kolorowych nakrętek jest tak proste. W jednym worku mieści się ich naprawę wiele. Ma to bardzo duże znaczenie, kiedy takich worków uzbiera się bardzo dużo, co ma miejsce zawsze przy zorganizowanych zbiórkach.
Czy to się opłaca?
Wiele osób stawia sobie to pytanie, kiedy uświadomią sobie, jaka jest wartość tego typu plastiku. Kilogram nakrętek może kosztować od 0,4 zł do 1 zł. Ile zatem trzeba ich nazbierać, żeby kupić wózek inwalidzki? Kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt ton. Wydaje się to liczbą zawrotną. Jednak warto pamiętać, że większość z nas każdego dnia wyrzucałoby takie odpady do kosza, a zbieranie ich nic nas nie kosztuje. Gdyby każdy sumiennie oddawał swoje zakrętki w szczytnym celu, korzyść dla beneficjentów takich akcji byłaby ogromna.
Żeby taka inicjatywa rzeczywiście miała sens, ważne jest jednak zaangażowanie wielu osób i odpowiednia organizacja. Opłaca się wyłącznie przewożenie dużej liczby nakrętek do jednego punktu, w którym są magazynowane i sortowane, a następnie sprzedawane.
Przeczytaj: Nakrętki przymocowane na stałe do opakowania – o co chodzi?
Jaki typ nakrętek zbierać?
Zbierać możesz wszystkie typy plastikowych nakrętek, zarówno małe, jak i duże. Przed oddaniem powinieneś jedynie oczyścić je z elementów z innych tworzyw plastikowych i metalowych, tektury oraz naklejek i etykiet. Najczęściej do zbiórek trafiają zakrętki po napojach, mogą się tam jednak znaleźć także zakrętki po płynach do prania, kawie, ketchupie czy kosmetykach. Co ważne, mogą to być również dozowniki.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz sprawdzić oznaczenie, które powinno znajdować się na każdym plastikowym przedmiocie. Można poddawać recyklingowi tworzywa oznaczone cyframi 2, 4 i 5 lub symbolami PP, PE, LDPE, HDPE, PE-HD i PE-LD. Nakrętki wykonane są niemal zawsze z najtwardszego plastiku HDPE oznaczonego cyfrą 2.
Przeczytaj: Kontenery na odzież używaną – czy wiesz o nich wszystko?
Organizatorzy akcji zbierania nakrętek
Być może pojemnik na zakrętki znajduje się w Twojej pracy, szkole, centrum miasta lub w innym miejscu, w którym często bywasz. Jeśli nie, możesz zbierać je samodzielnie w domu. A później? Najlepiej oddać większą liczbę zebranych worków fundacji lub organizacji, która bierze udział w akcji. Następnie takie worki przejmują wolontariusze, którzy całość porządkują i ważą. Po sprzedaniu nakrętek fundacja otrzymuje przelew, a pieniądze wykorzystuje zgodnie z celem zbiórki.
Jeśli chcesz zbierać nakrętki i oddawać je bezpośrednio do fundacji, możesz sprawdzić na jaki dokładnie cel zostaną przeznaczone pieniądze. Będzie to dla Ciebie dodatkową motywacją. Na stronach internetowych z łatwością znajdziesz mapy miejsc, w których można oddawać zakrętki. Warto uważać i sprawdzać czy rzeczywiście akcja, w której bierzemy udział jest charytatywna. Zdarzają się bowiem oszuści, pragnący wyłącznie własnego zysku.
Fundacje, które prowadzą akcje zbierania to między innymi:
- Fundacja Bez Tajemnic, koordynująca ogólnopolską akcję Zakretki.info
- Żoliborskie Stowarzyszenie Dom Rodzina Człowiek
- Fundacja „Potrafię Pomóc” na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych z Wadami Rozwojowymi
- Lubelskie Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia
- Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
- Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci
Czy zbieranie nakrętek jest ekologiczne?
Jeśli zastanawiasz się, czy takie akcje są ekologiczne, możesz odetchnąć z ulgą. Oczywiście, gdyby komuś przyszło do głowy specjalnie kupować napoje w butelkach, żeby móc oddawać zakrętki, byłby to bardzo zły pomysł. Jednak dopóki dzieje się to przy okazji, zdecydowanie warto brać udział w takich akcjach. Nawet jeśli w Twoim domu plastikowe butelki są nieobecne, prawdopodobnie korzystasz z kosmetyków w plastikowych opakowaniach, być może z nabiału i innych produktów z nakrętkami z polimeru. Niestety, wciąż mało komu udaje się prowadzić życie w stylu zero waste. A może obserwując wciąż rosnącą górę nakrętek, uświadomisz sobie ile plastikowych opakowań zużywasz każdego dnia i zaczniesz pracować nad ich ograniczeniem?
Jeśli nakrętki miałyby trafić do kosza, dorzucenie się do zbiórki będzie tą drobną codzienną rzeczą, którą możesz zrobić w trosce o ludzi i planetę. Będziesz mieć pewność, że Twoje nakrętki zostaną przetworzone. Przy okazji wyrobisz sobie ważny nawyk – odkręcania butelek przed wyrzuceniem. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, by po zgnieceniu zajmowały jak najmniej miejsca w pojemnikach, do których je wyrzucamy.
Jest jeszcze jeden ważny aspekt organizowania takich zbiórek. Jeśli mają miejsce w szkołach, angażują dzieci do włączenia się w inicjatywy społeczne. Taka akcja może też stać się przyczynkiem do rozmowy o pomocy, ale też o wykorzystaniu plastiku, recyklingu i zaśmiecaniu planety. Dzięki zbieraniu nakrętek dzieci widzą, że ich zaangażowanie przekłada się na konkretne efekty, co ma ogromne znaczenie dla ich poczucia sprawczości i budowania odpowiedzialności społecznej.
Przeczytaj: Ekologiczny styl życia, czyli jaki?