Spectrally – innowacyjny system do monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym

Spectrally - system do monitorowania jakości wody w czasie rzeczywistym

Jesteśmy Spectrally – startupem rozwijającym autorską technologię służącą monitorowaniu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. Naszą technologię opieramy na miniaturowej spektroskopii Ramana – zaawansowanej metodzie technicznej. Swoje działania nad rozwojem Spectrally rozpoczęliśmy w 2022 roku. Nasz zespół liczy 10 osób, a swoją siedzibę mamy we Wrocławiu. Aktualnie jesteśmy w posiadaniu MVP naszego innowacyjnego rozwiązania, który gotowy jest do wdrożenia u pierwszych zainteresowanych klientów.

Dlaczego powołaliśmy do życia Spectrally?

Problem drastycznego ubytku zasobów wód słodkich, przy jednoczesnym wzroście zapotrzebowania na czystą wodę, stanowi wyzwanie globalne. Wobec działań przemysłowych, takich jak niekontrolowane wylewanie ścieków, wycieki substancji toksycznych oraz emisje zanieczyszczeń atmosferycznych, priorytetem staje się ochrona naszych wód.

Niestety, istniejące metody monitoringu jakości wody oparte na testach laboratoryjnych są czasochłonne (wyniki dostępne są nawet po miesiącu), kosztowne i mało efektywne. Dodatkowo, brakuje skutecznych narzędzi dla instytucji nadzorujących jakość wód. Przykład zanieczyszczenia Odry sprzed dwóch lat dowodzi, jak krytyczna jest ochrona ekosystemów wodnych.

W nadchodzących latach przedsiębiorstwa przemysłowe zostaną zobowiązane do monitorowania swoich działań związanych z odpadami. Wynika to z Nowej Dyrektywy CSRD z dnia 14 grudnia 2022 r., która wprowadza konieczność poszanowania praw człowieka i środowiska naturalnego przez określone grupy firm. To oznacza, że te przedsiębiorstwa muszą wprowadzić systemy monitoringu i kontroli odpadów. Nasze rozwiązanie umożliwi im bieżący nadzór nad jakością ścieków.

Główne cechy naszej technologii:

  • pomiar w czasie rzeczywistym, szybki i niewymagający użycia zużywalnych komponentów, nie wymaga przygotowania próbki, idealne do badania przepływowego;
  • wynik pomiaru – to widmo spektrofotometryczne substancji zawierające “odciski palców” poszukiwanych związków i ich stężeń. System automatycznie generuje ostrzeżenia o potencjalnych zagrożeniach, takich jak przekroczone progi zanieczyszczeń;
  • niski koszt produkcji i jego utrzymania;
  • gotowa platforma technologiczna, dostosowywana do unikalnych potrzeb klienta,
  • zautomatyzowane rozwiązanie, które nie wymaga specjalistycznej obsługi;
  • nasz system jest wysoce dedykowany pod klienta (dostosowujemy każdy element pod konkretne substancje do badania).

Jak działa urządzenie?

Urządzenie jest bezpośrednio podłączane do rury ściekowej. Woda pod ciśnieniem jest kierowana do części zrobionej ze szkła kwarcowego, gdzie jest analizowana za pomocą wiązki światła laserowego spektroskopii Ramana. Charakterystyki odbitego światła zawierają informacje o stężeniach związków chemicznych. Dzięki dostępowi do wyników w czasie rzeczywistym, możliwa jest natychmiastowa reakcja w razie wykrycia potencjalnych zagrożeń.

Jako obiecujący startup zostaliśmy docenieni już na wczesnym etapie działalności. W czerwcu tego roku mieliśmy przyjemność zaprezentować naszą innowacyjną technologię podczas trzeciej edycji Programu Grantowego ING Polska. W gronie 10 finalistów nasza firma wyróżniła się jako przedsiębiorstwo mające realny wpływ na ochronę ekosystemów wodnych.

Obecnie poszukujemy partnerów do przeprowadzenia pilotażowych wdrożeń naszego rozwiązania, celem potwierdzenia dopasowania produktu do rynku oraz budowy bazy klientów. Planujemy rozpoczęcie sprzedaży urządzeń już w przyszłym roku.

Dowiedz się więcej: https://spectral.ly/pl/

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry