Szampon w kostce – ekologia i wygoda

Szampon w kostce - ekologia i wygoda

Pierwsze szampony w kostce pojawiły się na rynku już dobrych kilka lat temu. Dopiero teraz jednak naprawdę zaczęły szturmować sklepowe półki. I nie tylko dlatego, że szampon w kostce to bardzo ekologiczne rozwiązanie, a o środowiska stara się dbać coraz więcej osób. Innym powodem jest udoskonalenie samego produktu. Dawniej tego rodzaju kosmetyki często nie dorównywały pod wieloma względami tradycyjnym szamponom. Dziś na szczęście jest zupełnie inaczej. Przeczytaj więc, dlaczego warto sięgnąć po szampon w kostce – lub dać mu drugą szansę, jeśli kiedyś cię do siebie zraził.

Co to jest szampon w kostce

Szampon w kostce to produkt przeznaczony do mycia włosów i skóry głowy. Od zwykłego szamponu różni się natomiast tym, że ma postać stałą. Może przybierać kształt kostki (stąd jego nazwa), może też przypominać walec lub spłaszczoną kulę. Szampon w kostce dzięki swej formie stanowi jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o sklepowe kosmetyki.

Szampon w kostce przyjazny dla środowiska

Głównym składnikiem większości tradycyjnych szamponów jest woda. A jak już wiadomo, zasoby czystej słodkiej wody nie są niewyczerpane, należy ją więc oszczędzać. Szampon w kostce tymczasem w ogóle jej nie zawiera. A z uwagi na skoncentrowaną formułę starcza na dłużej, nie trzeba go więc kupować tak często jak w przypadku klasycznego szamponu w płynie – to zaś sprawia, że puste opakowania po zużytym produkcie rzadziej trafiają do kosza.

Co więcej, szampony w kostce pakowane są najczęściej w kartoniki, które rozkładają się znacznie łatwiej niż plastikowe butelki po płynnych szamponach. Kartoniki te da się też poddać recyklingowi, same w dodatku często wykonane są z odzyskanych włókien celulozowych. Czasem spotkać można szampon w kostce zapakowany w folię – ona również jednak nadaje się do przetworzenia. Z drugiej strony w mydlarniach i manufakturach albo na targach rękodzieła w sprzedaży znajdziemy także szampony w kostce luzem, idealnie wpisujące się w ideę zero waste!

Warto wiedzieć
Oprócz szamponów w sklepach możesz znaleźć także odżywki do włosów w kostce, a także kostki przeznaczone specjalnie do mycia brody.

Mniej zużytej wody, mniej śmieci… Jakby tego było mało, mniejszy jest też ślad węglowy, czyli emisja gazów cieplarnianych związanych z transportem szamponów w kostce do sklepów. Zajmują one bowiem mniej miejsca i ważą znacznie mniej od swoich płynnych odpowiedników. Aby je przewieźć z fabryki do hurtowni czy sklepu, potrzeba więc mniej paliwa. A mniej paliwa to mniej spalin i dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery.

Przeczytaj: Kosmetyki naturalne – czym różnią się od konwencjonalnych?

Jaki szampon w kostce wybrać

Wszystko to sprawia, że szampon w kostce jest bardziej ekologicznym wyborem niż szampon w płynie. Ale można być w tej kwestii jeszcze bardziej eko – i postawić na kosmetyk o lepszym składzie. Bo też szampon w kostce szamponowi w kostce nierówny. Warto szukać tych, które są w 100 proc. biodegradowalne, co oznacza, że resztki takiego szamponu całkowicie rozłożą się w glebie lub wodzie w ciągu maksymalnie pół roku, nie zanieczyszczając środowiska.

Pod uwagę dobrze jest wziąć także to, czy szampon w kostce jest wegański – a więc powstał bez udziału zwierząt i produktów odzwierzęcych – oraz czy użyte do jego produkcji substancje takie jak olejki czy ekstrakty roślinne pochodzą ze zrównoważonych upraw, gdzie nie stosuje się sztucznych nawozów, pestycydów i innych preparatów szkodliwych dla przyrody i zdrowia. Aby ułatwić sobie to zadanie, szukaj na opakowaniach symboli odpowiednich certyfikatów.

Oprócz tego zaś kieruj się po prostu potrzebami swoich włosów i własnymi preferencjami. Obecnie do wyboru jest już naprawdę sporo opcji dla włosów normalnych, suchych, przetłuszczających się czy potrzebujących odżywienia, a przy tym sporo różnych opcji zapachowych. Do lamusa odeszły czasy, gdy szamponów w kostce na rynku było niewiele i gdy ich ceny istotnie przewyższały cenę standardowego szamponu, jakość zaś pozostawiała wiele do życzenia. Dawniej szampony te potrafiły się nie pienić, mieć dziwną konsystencję czy zapach albo pozostawiać włosy niemiłe w dotyku. Problemy te jednak zostały rozwiązane, a cenowo szampony w kostce są dziś konkurencyjne względem tych płynnych, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę ich lepszą wydajność (jedna kostka starcza na tyle myć co 2-3 butelki).

Szampon w kostce – nieoceniony zwłaszcza w podróży

Jeśli jeszcze nie udało nam się ciebie przekonać do szamponu w kostce, być może ostatecznym argumentem okaże się wygoda stosowania tego produktu w podróży. Jest lekki, zajmuje mało miejsca, nie grozi rozlaniem i nie zalicza się do płynów, co ma znaczenie zwłaszcza dla osób lecących samolotem wyłącznie z bagażem podręcznym (wolno w nim przewieźć maksymalnie litrową kosmetyczkę z płynami w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml). Warto w tym miejscu nadmienić również, że szamponem w kostce można umyć nie tylko włosy, ale też całe ciało. Istnieją ponadto wersje „3 w 1”, przeznaczone dodatkowo także do higieny intymnej. Zakup takiego kosmetyku powinni więc rozważyć zarówno podróżnicy, jak i minimaliści, którzy chcą ograniczyć liczbę produktów w swojej łazience.

Jak przechowywać szampon w kostce

Oprócz samej kostki warto też nabyć zamykany pojemniczek, w którym będzie przechowywana i transportowana. Szampon w kostce nie powinien bowiem być długotrwale narażony na oddziaływanie wody – po części ze względów higienicznych, a po części dlatego, że w przeciwnym razie szybciej się skończy (wypłucze). Po każdym użyciu więc kostka powinna wyschnąć, a następnie znaleźć się w pojemniczku, ewentualnie w lnianym lub jutowym woreczku. Jeśli akurat nie podróżujesz, w domu szampon w kostce możesz trzymać też na mydelniczce.

Jak używać szamponu w kostce

Samo użycie szamponu w kostce jest bardzo łatwe, przy czym do wyboru masz zasadniczo trzy sposoby:

  • namydlenie rąk jak mydłem i nałożenie powstałej tak piany na wilgotne włosy;
  • masowanie kostką wilgotnych włosów bezpośrednio, aż do uzyskania piany;
  • wrzucenie kawałka kostki do słoiczka lub małej butelki, zalanie go wodą, zamknięcie i wstrząsanie aż do rozpuszczenia i uzyskania piany – taki spieniony płyn nakłada się na wilgotne włosy (to też doskonały sposób na zużycie szamponu w kostce do samego końca!).

Dalsze etapy przebiegają identycznie jak przy zastosowaniu płynnego szamponu.

Szampon w kostce – nie dla każdego?

Choć, jak widać, ma wiele zalet, szampon w kostce w niektórych sytuacjach niestety niekoniecznie się sprawdzi. Na przykład jeśli twoje włosy są długie i farbowane, zniszczone lub łatwo plączące – lepiej najpierw poprawić ich kondycję przy użyciu tradycyjnych kosmetyków. Należy też pamiętać, że niektóre kostki zawierają składniki odżywiające i nawilżające, którymi włosy z czasem potrafią się nieco przesycić, w efekcie tracąc blask i objętość. Warto więc dać im raz na jakiś czas odpocząć od szamponu w kostce, a na co dzień wybierać ten łagodny, o naturalnym składzie przeznaczony do włosów normalnych.

Szampon w kostce czy mydło do włosów

Na koniec trzeba wspomnieć, że oprócz szamponów w kostce w sklepach spotkać można też mydła do włosów. Czym różnią się te dwa typy produktów? Przede wszystkim odczynem pH. Mydła są bardziej zasadowe i w związku z tym umyte nimi włosy należy dodatkowo potraktować płukanką octową, dzięki której nie staną się porowate, matowe i szorstkie.

Przeczytaj: Ekologiczna depilacja – przegląd przyjaznych środowisku rozwiązań

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry