Strona główna » EKOprodukty » Kosmetyki naturalne – czym różnią się od konwencjonalnych?
Kosmetyki naturalne – czym różnią się od konwencjonalnych?
Jeśli cenisz sobie promienny, świeży wygląd i chcesz dbać o zdrowie, powinieneś przyjrzeć się bliżej kosmetykom naturalnym. Ponieważ zainteresowanie nimi stale rośnie, oferta producentów rozwija się w błyskawicznym tempie. To już nie niszowa gałąź rynku, a wielki ogólnoświatowy trend, którego nie sposób zatrzymać. Ty również możesz dać mu się porwać i być bardziej eko. Sprawdź, dlaczego warto sięgać po kosmetyki naturalne i jak je wybierać.
Kosmetyki naturalne, czyli jakie?
Istnieją różne definicje tego, czym konkretnie są kosmetyki naturalne, ponieważ nazwa ta wciąż jest umowna. W skrócie można powiedzieć, że są to produkty, przy wytwarzaniu których używa się głównie składników pochodzenia naturalnego, ale możliwe jest także dodawanie syntetycznych dodatków takich jak na przykład konserwanty.
Według europejskiego standardu COSMOS, który przyznaje dwa rodzaje certyfikatów – COSMOS Natural i COSMOS Organic, pod pojęciem „naturalne” powinny kryć się produkty, które zawierają minimum 95% składników naturalnych, otrzymanych poprzez ściśle określone procesy chemiczne lub fizyczne. Została również ustalona lista dozwolonych konserwantów i innych dodatków. W praktyce oznacza to, że istnieje bardzo ograniczona pula składników, z których można wytwarzać kosmetyki naturalne, a ich jakość najczęściej znacznie przewyższa te używane w kosmetykach konwencjonalnych. Przekonasz się o tym szybko analizując i porównując ich składy. Bardzo często producenci kosmetyków decydują się na stosowanie tanich składników, żeby obniżyć koszty produkcji. Nic dziwnego, wiele osób wciąż w sklepie decyduje się na zakup najtańszej opcji, jednak to powoli się zmienia.
Kosmetyki naturalne a konwencjonalne
Jeśli chcesz zobaczyć różnice między kosmetykami naturalnymi i konwencjonalnymi, najłatwiej będzie porównać ich podstawowe składniki i dodatki.
Oleje i woski. W kosmetykach naturalnych stosuje się wysokiej jakości tłoczone na zimno oleje, masła i woski roślinne lub zwierzęce oraz skwalan, popularne są między innymi olej jojoba, masło shea czy wosk carnauba. W tak zwanych “zwyczajnych” kosmetykach bardzo często spotkać można tanie oleje mineralne, pochodne ropy naftowej oraz modyfikowane pochodne olejów.
Emulgatory, które służą do utrzymania odpowiedniej konsystencji. W kosmetykach naturalnych są to składniki pochodzenia roślinnego, na przykład z kokosa, kukurydzy lub oliwy, natomiast w konwencjonalnych najczęściej spotkasz PEG-i oraz PPG-i, czyli glikol polietylenowy i propylenowy, które mogą stać się przyczyną silnej reakcji uczuleniowej.
Składniki zapachowe. W przypadku kosmetyków naturalnych w składzie nie znajdziesz syntetycznych substancji, za ich zapach odpowiadają olejki eteryczne lub specjalne kompozycje zapachowe, często można też spotkać się z opcją całkowicie wolną od takich dodatków, która jest korzystna dla alergików.
Filtry UV. W kosmetykach naturalnych wykorzystuje się filtry, których zadaniem jest odbijanie światła słonecznego, żeby nie przedostało się przez barierę, jest to tlenek cynku lub dwutlenek tytanu, nie używa się natomiast kontrowersyjnych filtrów chemicznych, które wnikają w skórę.
Barwniki. W kosmetykach naturalnych nie stosuje się sztucznych barwników czy pigmentów, można jedynie wykorzystywać naturalne ekstrakty lub wybrane minerały.
Konserwanty. W kosmetykach konwencjonalnych wykorzystywać można między innymi parabeny, fenoksyetanol, hydantoinę i jej pochodne, a także pochodne mocznika i formaldehydu, natomiast w produktach naturalnych są to na przykład kwas sorbowy, alkohol benzylowy, kwas salicylowy lub kwas benzoesowy. Konserwanty są niezbędne, żeby w kosmetyku nie rozwijały się szkodliwe drobnoustroje, jednak w żadnym razie nie muszą to być potencjalnie szkodliwe substancje.
Przeczytaj: Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać
Czy naturalne równa się ekologiczne?
Być może trudno Ci się połapać w nazewnictwie. W reklamach lub opisach produktów możesz spotkać się z nazwami takimi jak: kosmetyki naturalne, organiczne, ekologiczne, BIO lub dermokosmetyki i zastanawiasz się co to dokładnie znaczy. A może to te same kosmetyki ukryte pod różnymi określeniami? Nie do końca.
Kosmetyki ekologiczne, organiczne lub BIO to wyłącznie produkty, które posiadają certyfikat ekologiczny. Sytuacji nie ułatwia fakt, że certyfikatów jest kilka, a każdy wydawca kieruje się nieco innymi zasadami. Reguły mogą się różnić pod kątem minimalnej procentowej zawartości składników pochodzących z upraw ekologicznych, dozwolonych procesów wykorzystywanych w czasie przetwarzania surowców lub stosunku do składników pochodzenia zwierzęcego. Najpopularniejsze certyfikaty to ECOCERT, COSMEBIO, SOIL ASSOCIATION, BDIH, NaTrue i ICEA, każdy z nich ma inny znak graficzny, który łatwo zapamiętać, szukając kosmetyków w sklepach. Wszystkie produkty BIO są naturalne i zawierają składniki z upraw organicznych. Jeśli więc szukasz najbardziej wiarygodnego dowodu na naturalny skład, certyfikat może Ci bardzo pomóc.
Kosmetyki naturalne nie muszą zawierać określonego procenta składników organicznych, choć często znajdują się one w ich składzie. Na ich opakowaniu czasami można znaleźć informację, mówiącą o tym, że produkt został wytworzony przy użyciu składników ekologicznych. Nie wszystkie firmy chcą ubiegać się o certyfikaty, choćby ze względu na większe koszty. Wiele z nich wykorzystuje surowce naturalne i kieruje się wszelkimi zasadami uznanymi przez standard COSMOS, nie stosuje jednak składników organicznych, może wtedy ubiegać się o certyfikat COSMOS Natural.
W przypadku produktów bez certyfikatu najlepiej jest analizować ich składy, które muszą być wyraźnie rozpisane na opakowaniu. Pomocna okaże się podstawowa wiedza. Możesz też znaleźć w Internecie strony, na których po wklejeniu składników otrzymasz tłumaczenie i analizę składu INCI. Niestety nazwy „kosmetyki naturalne” użyć może każdy producent, więc jest tu spore pole do nadużyć.
Dermokosmetyki, które dostępne są w aptekach najczęściej niewiele mają wspólnego z kosmetykami naturalnymi. Są to produkty, których zadaniem jest głównie wspomaganie leczenia różnego typu problemów skórnych takich jak AZS, łuszczyca czy trądzik. Czasami kosmetyków naturalnych można użyć w roli dermokosmetyków, ze względu na bogactwo składników aktywnych.
Rodzaje kosmetyków naturalnych
Kosmetyki naturalne do twarzy
Znajdziesz wśród nich kremy, olejki i serum do każdego rodzaju cery, żele, mleczka i płyny do oczyszczania skóry, toniki, peelingi czy pomadki ochronne, słowem – wszystko, czego może potrzebować Twoja twarz. Ich zadaniem jest delikatne oczyszczanie i pielęgnacja bez użycia silnie wysuszających składników, które na dłuższą metę zwykle znacznie osłabiają kondycję skóry. Poprawa stanu cery po przestawieniu się na kosmetyki naturalne trwa jakiś czas, dlatego musisz być cierpliwy.
Kosmetyki naturalne do włosów
Naturalne szampony bez SLS i SLES nie wysuszają skóry głowy, a pielęgnacyjne olejki i ekstrakty w odżywkach doskonale wpływają na stan skalpu i włosów. Istnieją również naturalne farby do włosów, wśród których najbardziej znana jest henna.
Kosmetyki naturalne do ciała
Z łatwością znajdziesz naturalne mydło, żel pod prysznic, a także produkty pielęgnacyjne. Jeśli borykasz się z suchą lub podrażnioną skórą, właśnie one mogą być odpowiedzią na Twoje problemy. Naturalne produkty są też idealne dla dzieci i noworodków.
Kosmetyki naturalne do makijażu
To produkty doskonałe dla alergików, ponieważ nie zawierają drażniących substancji. Obecnie nie jest problemem znalezienie tuszu do rzęs, cieni do powiek, pomadki czy podkładu o naturalnym składzie.
Kosmetyki naturalne do higieny jamy ustnej
Wśród nich popularne są zwłaszcza pasty do zębów bez fluoru, znajdziesz wśród nich jednak także pasty wzbogacone fluorem, a także płyny do płukania jamy ustnej i nici dentystyczne.
Gdzie szukać kosmetyków naturalnych?
Obecnie kosmetyki naturalne są dostępne w wielu miejscach, zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Niektóre z nich znajdziesz nawet w dużych drogeriach. Jeśli potrzebujesz rady lub chcesz mieć pewność, że kupujesz kosmetyki sprawdzonej i uczciwej firmy, warto wybrać się do sklepu z żywnością i kosmetykami ekologicznymi. Kupując przez internet, możesz natomiast szczegółowo przeanalizować skład danego kosmetyku i doczytać wszystkie informacje na jego temat, często łącznie z recenzjami.
Warto postawić na kosmetyki naturalne!
Naturalne kosmetyki o dobrym składzie są bardzo skuteczne i bezpieczne. Szczególnie polecić je można osobom skłonnym do podrażnień i borykającym się z różnego typu problemami skórnymi, ale skorzystać z ich zalet może każdy. Ponieważ nie zaburzają naturalnych procesów zachodzących w skórze, pozwalają na jej głębokie odżywienie i zrównoważenie poziomu wydzielanego sebum. Stosując je, będziesz miał również pewność, że żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do Twojego organizmu.
Przeczytaj również: Ekologiczne zamienniki przedmiotów codziennego użytku