Ekologiczne środki czystości – dlaczego warto ich używać

Ekologiczne środki czystości - dlaczego warto ich używać

Zamiast drażniących chemicznych oparów – naturalny zapach kwiatów i owoców. Zamiast szkodliwych detergentów – delikatne, przyjazne dla skóry oleje i mydła roślinne. Codzienne porządki nie muszą wiązać się z podrażnionym dłońmi, łzawiącymi oczami i szkodliwymi substancjami dostającymi się do środowiska. Ekologiczne środki czystości mogą uczynić sprzątanie znacznie przyjemniejszym. Są równie skuteczne jak sztuczne detergenty, a przy tym znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia i środowiska.

Wyjaśniamy, czym ekologiczne środki czystości różnią się od standardowych i jakie naturalne substancje można wykorzystać podczas codziennego sprzątania.

Ekologiczne środki czystości – co je wyróżnia?

Lśniące podłogi, przejrzyste szyby, wypolerowane blaty – każda pani domu marzy o nienagannej czystości w swoim mieszkaniu. Standardowe środki czystości bazują jednak na drażniących, szkodliwych dla zdrowia i środowiska składnikach takich jak: amoniak, fenole, formaldehyd, triklosan, pochodne ropy naftowej, fosforany, laurylosiarczan sodu, środki pianotwórcze, chlor, wybielacze, sztuczne dodatki zapachowe i barwniki, surowce modyfikowane genetycznie, surowce pozyskane z martwych zwierząt. Składniki te mogą powodować alergie kontaktowe, nowotwory, zaburzenia hormonalne, bóle głowy.

Ekologiczne środki czystości pozbawione są syntetycznych składników i dodatków, które stanowią zagrożenie dla środowiska. Nie zawierają również mikroplastiku – powszechnie stosowanego np. w pastylkach do zmywarek. Wytwarzane są z naturalnych i odnawialnych surowców. Większość z nich zawiera wyłącznie składniki roślinne, pochodzące najczęściej z upraw organicznych. Przyjazny dla środowiska jest ponadto cały sposób ich produkcji. Ekologiczne środki czystości są pakowane w opakowania biodegradowalne lub wyprodukowane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ekodetergenty mają specjalne oznaczenia, które potwierdzają ich bezpieczeństwo dla środowiska i ułatwiają identyfikację na sklepowych półkach. Jednym z najbardziej znanych certyfikatów jest unijny Ecolabel. Produkty z tym oznaczeniem projektowane są w taki sposób, by podczas całego cyklu produkcyjnego (od pozyskania surowców, przez produkcję, pakowanie, transport, po wykorzystanie i utylizację) w jak najmniejszym stopniu oddziaływały na środowisko. Do innych ekologicznych certyfikatów przyznawanych naturalnym środkom czystości należą m.in.: ICEA, EcoCert.

Przeczytaj: Ekologiczne zamienniki przedmiotów codziennego użytku

Ekologiczne środki czystości – składniki

Ekologiczne środki czystości wyróżniają się naturalnym składem. Bazują na związkach powierzchniowo-czynnych pochodzenia roślinnego (mydłach, olejach, skrobi), które pomagają usuwać zanieczyszczenia z różnych powierzchni. Dodatkowo mogą zawierać naturalne aromaty z olejków eterycznych (np. miętowy, lawendowy, z drzewa herbacianego, pomarańczowy), odkamieniacze (np. kwasek cytrynowy), nabłyszczacze (np. olej rycynowy), wybielacze (np. soda).

Ekologiczne środki czystości – rodzaje

Ekologiczne środki czystości pomogą Ci poradzić sobie z wszystkimi najczęstszymi zabrudzeniami powstającymi w gospodarstwie domowym. Na ekorynku dostępne są m.in.:

  • uniwersalne środki czyszczące – nadają się do czyszczenia różnych powierzchni (szklanych, drewnianych, tapicerowanych, metalowych), mycia naczyń i prania. Zawierają związki powierzchniowo-czynne i olejki eteryczne;
  • środki czyszczące do trudnych zabrudzeń – polecane do czyszczenia tłustych lub przypalonych powierzchni (np. kuchenek, okapów, piekarników, dywanów, tapicerka). Dostępne w postaci silnych koncentratów roślinnych z substancjami odtłuszczającymi;
  • płyny do mycia okien – przeznaczone do czyszczenia szklanych powierzchni, takich jak szyby i lustra. Zazwyczaj produkowane na bazie roztworu kwasu octowego, olejków eterycznych i substancji nabłyszczających (np. gliceryny);
  • płyny do mycia podłóg – przeznaczone do czyszczenia podłóg drewnianych, ceramicznych, glazurowanych. Często z formułą probiotyczną usuwającą szkodliwe mikroorganizmy;
  • środki do mycia naczyń i zmywarek – wśród nich są płyny do ręcznego mycia naczyń, nabłyszczacze i tabletki do zmywarek. Środki tego typu zawierają m.in. kwasek cytrynowy i substancje pielęgnujące dłonie (np. rumianek, aloes);
  • środki do mycia toalet – dostępne w formie sprayów, mleczek, żeli do oczyszczania wc, armatury, kafelków, kabin prysznicowych. Zwykle wzbogacone są o składniki o działaniu odkażającym i odświeżających zapach (np. olejki z mięty, sosny, drzewa herbacianego) i odkamieniacze (np. kwasek cytrynowy);
  • środki do prania – przeznaczone są do prania ręcznego i automatycznego oraz płukania, wybielania i odplamiania różnych tkanin. Zwykle bazują na mydłach roślinnych.

Naturalne środki czystości – zalety

Używanie naturalnych środków czystości to jeden z elementów ekologicznego stylu życia. Dzięki ekologicznym detergentom możesz znacznie ograniczyć ilość szkodliwych zanieczyszczeń dostających się do wody, powietrza i gleby. Przenikające do wód gruntowych fosforany są przyczyną eutrofizacji, a mikroplastik trafiający do mórz i oceanów stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt wodnych. Ekośrodki czystości pozbawione są tych składników.

Korzystanie z ekologicznych środków czystości to nie tylko kwestia ekologii, ale również zdrowia. Naturalne specyfiki rzadko wywołują podrażnienia skóry i dróg oddechowych. Są bezpieczne dla alergików, osób z wrażliwą skórą, cierpiących na choroby układu oddechowego, seniorów. Możesz bez obaw stosować je w domu zamieszkiwanym przez dzieci i zwierzęta. Ich przypadkowe spożycie przez maluchy lub czworonogi nie stwarza takiego zagrożenia jak konwencjonalnych specyfików.

Ekologiczne środki czystości powinieneś docenić ze względu na ich walory użytkowe. Ekodetergenty skutecznie usuwają nawet trudne zanieczyszczenia i pozostawiają w pomieszczeniach przyjemny zapach. Są bardzo wygodne w stosowaniu – często mają uniwersalne zastosowanie, a poza właściwościami czyszczącymi odznaczają się działaniem nabłyszczającym czy antystatycznym. Nie musisz więc kupować oddzielnych środków do mycia podłóg, szyb czy blatów – wystarczy Ci jeden preparat.

Ekosprzątanie na ogół jest też dużo łatwiejsze – nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać, nakładać rękawic czy fartuchów ochronnych, a potem przez wiele godzin wietrzyć mieszkania. Naturalne środki czyszczące są bezpieczne dla domowych powierzchni. Pozostałe po nich opakowania – w przeciwieństwie do tych po standardowych preparatach – możesz wyrzucić do odpadów biodegradowalnych.

Sięgnięcie po ekośrodki czystości to dobry sposób na oszczędzanie i maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów w myśl idei zero waste. Nie musisz wybierać się na zakupy i wydawać pieniędzy, by przeprowadzić porządki w domu. Proste, naturalne detergenty bez problemu przygotujesz samodzielnie, wykorzystując środki spożywcze od dawna zalegające w kuchennych szafach.

Domowe środki czystości – jak je przygotować?

Planujesz gruntowne porządki w swoim domu? A może nie wiesz, do czego wykorzystać resztki produktów spożywczych? Dzięki ekosprzątaniu zużyjesz niepotrzebne produkty i pozbędziesz się uciążliwych zanieczyszczeń. Do przygotowania domowych środków czystości możesz wykorzystać podstawowe produkty spożywcze, takie jak:

  • ocet – nabłyszcza i dezynfekuje powierzchnie, usuwa zabrudzenia,
  • kwasek cytrynowy – usuwa kamień, nabłyszcza naczynia, odświeża zapach,
  • soda – pochłania nieprzyjemne zapachy, wybiela, zmiękcza tkaniny,
  • sól – oczyszcza srebro, ściera przypalone resztki,
  • pietruszka – neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • oliwa z oliwek – oczyszcza i nabłyszcza powierzchnie, usuwa kurz,
  • mięta – odświeża zapach, działa odkażająco,
  • mąka ziemniaczana – oczyszcza i odświeża ubrania, zastępuje krochmal,
  • esencja herbaciana – odtłuszcza powierzchnie, oczyszcza naczynia, pielęgnuje i nabłyszcza drewniane meble.

Przepisy na naturalne środki czystości:

Uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni:

  • 1/2 szklanki octu
  • 1/2 szklanki przegotowanej wody
  • kilka kropli ulubionego olejku eterycznego

Płyn do mycia szyb:

  • 1/2 szklanki octu
  • 1 szklanka wody
  • 2 łyżki soku z cytryny

Płyn do mycia naczyń:

  • sok z trzech cytryn
  • 1,5 szklanki wody
  • 1 szklanka soli
  • 1 szklanka octu

Wszystkie składniki należy wymieszać i gotować do zgęstnienia.

Płyn do nabłyszczania mebli:

  • 1 szklanka wody
  • 1/4 szklanki octu
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek

Płyn do mycia podłóg:

  • 2 litry wody
  • 1 szklanka octu
  • kilka kropli ulubionego olejku eterycznego

Sprzątanie nie musi być przykrym obowiązkiem, wyrządzającym szkody środowisku. Codzienne porządki z łatwością przeprowadzisz w zgodzie z naturą. Dzięki naturalnym detergentom nie musisz wybierać między czystością swojego mieszkania a czystością środowiska. Ekologiczne środki czystości sprawią, że Twój dom wypełni się przyjemnym zapachem i będzie zawsze lśnił czystością.

Przeczytaj również: Kosmetyki naturalne – czym różnią się od konwencjonalnych?

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry