Strona główna » EKOstyl życia » Ekologiczny styl życia, czyli jaki?
Ekologiczny styl życia, czyli jaki?
Ekologiczne podejście do życia zatacza coraz szersze kręgi. Jeszcze do niedawna bycie eko kojarzyło się głównie z garstką entuzjastów organizujących niecodzienne happeningi w obronie przyrody. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że aby coś zmienić na naszej planecie, należy zacząć od niewielkich zmian we własnym życiu. Bycie eko to bowiem nie puste slogany, ale codzienne wybory. Dowiedz się, jak małymi krokami wkroczyć na ścieżkę ekologicznego stylu życia.
Co to znaczy być eko? – filozofia zero waste i less waste
„Bądź eko” – to hasło, z którym zapewne spotykasz się niemal codziennie. „Eko” chcą być gwiazdy, politycy, nastolatki, przedsiębiorcy. Ekologia jest teraz na topie. Tak jak z każdą modą bywa, zainteresowanie ekologią często ogranicza się jednak wyłącznie do powtarzania nośnych haseł. Nie wszyscy zastanawiają się jednak, czym tak naprawdę jest ekologiczny styl życia i jak realizować go na co dzień. W powszechnej modzie na ekologię łatwo można zatracić prawdziwą istotę tego zjawiska.
Bycie eko to przede wszystkim podejmowanie konkretnych działań w celu ograniczenia postępującej degradacji środowiska. To codzienna postawa troski o środowisko wyrażająca się podczas zakupów, przygotowywania posiłków, podróży, pracy, wypoczynku. Często to również porzucanie zgubnych przyzwyczajeń, wyzbywanie się egoizmu, rezygnacja z własnego komfortu. Ekologiczny styl życia nie ogranicza się do pojedynczych akcji. Jest wyrazem codziennego związku z naturą. „Wszystko, co robisz, rób z myślą o środowisku” – to hasło, które powinno stać się dewizą życiową każdego, kto chce być eko.
Ekologiczne podejście do życia jest ściśle związane z filozofią zero waste, której celem jest ograniczenie wytwarzania odpadów i marnotrawienia zasobów. Według koncepcji zero waste należy dążyć do tego, by każdy zasób mógł być ponownie wykorzystany, zamiast lądować w koszu. Filozofia zero waste opiera się na 6 filarach (zasadzie 6R): refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), repair (naprawiaj), reuse (wykorzystuj ponownie), recycle (poddawaj recyklingowi), rot (kompostuj). W praktyce życie wedle zasady zero waste polega na dawaniu rzeczom „drugiego życia” i oszczędnym gospodarowaniu wszystkim produktami.
Nie zawsze wdrożenie filozofii zero waste okazuje się jednak proste. Całkowita zmiana nawyków wymaga czasu i wysiłku. Łatwo się przy tym zniechęcić. Jeśli wydaje Ci się, że nie sprostasz rygorystycznym zasadom zero waste, zacznij od małych zmian w swoim życiu. Koncepcja less waste nie wymaga podejmowania radykalnych działań. Zgodnie z nią należy dążyć nie tyle do całkowitego wyeliminowania odpadów, co przynajmniej do ograniczenia ich ilości. Każdy może zatem wdrożyć ją do swojego życia.
Przeczytaj: Edukacja ekologiczna dzieci – na czym polega i dlaczego jest ważna?
Jak być eko na co dzień?
Wprowadzanie ekologicznych nawyków do życia warto zacząć od zmian w domu. Aby być eko, trzeba racjonalnie gospodarować wszystkimi dobrami. Jedną z podstawowych zasad jest maksymalizacja zysków (długotrwałe użytkowanie rzeczy), przy ograniczeniu strat (zużycia wody, prądu, żywności).
Jeśli wciąż zdarza Ci się wyrzucać żywność, przyjrzyj się swojej kuchni. Uporządkuj produkty żywnościowe według terminu ważności – dzięki temu najpierw wykorzystasz artykuły najbardziej narażone na zepsucie. Nie bój się też kulinarnych eksperymentów. Z resztek z obiadu czy odpadków da się przyrządzić wiele oryginalnych i niezwykle smacznych dań. Aby przedłużyć świeżość produktów, możesz zapakować je w hermetyczne opakowania lub zamrozić. Jeżeli nie jesteś w stanie od razu wykorzystać zakupionych artykułów, przyrządź z nich przetwory. W takiej formie będziesz mógł przechowywać je nawet przez kilka miesięcy. Nie wyrzucaj kuchennych odpadków, lecz przeznacz je na kompost.
Oprócz żywności w koszu często niepotrzebnie lądują przedmioty codziennego użytku. Wiele z nich można jeszcze wykorzystać. Zanim zatem wymienisz stary telewizor na nowy, zastanów się, czy na pewno nie da się go naprawić. Przemyśl, czy nowa kanapa rzeczywiście będzie bardziej atrakcyjna niż stara poddana renowacji. Przy zakupie domowych sprzętów kieruj się ich energooszczędnością.
Niezbędnym elementem ekologicznego stylu życia jest oszczędzanie wody i energii. Warto więc przyjrzeć się wszystkim urządzeniom, które podłączone są do kontaktu. Wiele z nich nie musi pracować w trybie ciągłym. Wyłącz wszystkie urządzenia, z których aktualnie nie korzystasz. Zawsze kontroluj stan ładowania urządzeń – telefon komórkowy i laptop nie powinny pozostawać podłączone do sieci po naładowaniu. Postaraj się zrezygnować z oświetlania pomieszczeń w ciągu słonecznych dni. Wymień stare żarówki na oświetlenie LED. Korzystaj z ekologicznych źródeł energii – zainstaluj na dachu panel fotowoltaiczny. By ograniczyć zużycie wody, zamiast z wanny na co dzień korzystaj z prysznica. Nigdy nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Pomyśl o zakupie zmywarki – pomoże Ci w ekologiczny sposób utrzymać naczynia w czystości. Zawsze gdy pierzesz, wypełniaj ubraniami całą pralkę. W ten sposób ograniczysz częstotliwość prania, a co za tym idzie – ilość zużywanej wody. Umieść w ogrodzie zbiorniki na deszczówkę – zmagazynowaną wodę będziesz mógł później wykorzystać do podlewania roślin.
Prostym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska jest segregowanie śmieci. Odpowiednio posortowane odpady można później ponownie przetworzyć. Według podstawowej klasyfikacji śmieci należy dzielić na: metalowe i z tworzyw sztucznych (kolor żółty), szklane (kolor zielony), papierowe (kolor niebieski), biodegradowalne (kolor brązowy) i zmieszane (kolor czarny). Aby ułatwić sobie segregowanie śmieci, można zaopatrzyć się w specjalne kosze z przegródkami oznaczonymi poszczególnymi kolorami. Akcesoria tego typu warto umieścić w kuchni, łazience czy przy drzwiach wejściowych.
Przeczytaj: Jak oszczędzać wodę? Poznaj 7 najskuteczniejszych sposobów!
Ekozakupy – jak przynosić ze sklepu mniej plastiku?
Plastikowe torebki, butelki, opakowania – czy zastanawiałeś się kiedyś, ile śmieci przynosisz z codziennych zakupów? Wystarczą proste zmiany, by znacznie zredukować ich ilość. Noszenie wielorazowych bawełnianych toreb na zakupy staje się powoli standardem. To bez wątpienia krok w dobrą stronę. Przyjrzyj się jednak, czy do Twojej bawełnianej torby nie trafia wiele produktów w foliowych woreczkach. Spróbuj się ich pozbyć – do pakowania owoców i pieczywa wykorzystuj wielorazowe (bawełniane lub lniane) woreczki. Zamiast starannie zapakowanych porcjowanych produktów wybieraj te na wagę. Zwracaj też baczną uwagę na pojemność opakowań. Jeśli kupujesz produkty o długim terminie ważności, zdecyduj się na te w większym opakowaniach. Dzięki temu zamiast kilku opakowań wykorzystasz tylko jedno. Wybieraj produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu – oznaczone zielonymi strzałkami tworzącymi trójkąt. Zrezygnuj z napojów w plastikowych butelkach.
Jeśli trudno Ci dokonywać trafnych wyborów zakupowych w hipermarkecie, na zakupy udaj się na lokalny bazar. Dzięki temu nie tylko łatwiej będzie Ci znaleźć zdrowe i świeże produkty, ale również zakupić artykuły bez opakowań, w ilości ściśle dopasowanej do Twoich potrzeb.
Ekologiczne zakupy to zakupy dokładnie zaplanowane i przemyślane. Zanim więc wybierzesz się do sklepu, przygotuj sobie listę potrzebnych produktów. Nie kupuj na zapas artykułów o krótkim terminie przydatności do spożycia – w ten sposób ograniczysz marnowanie żywności. Starannie oszacuj, czego i w jakiej ilości potrzebujesz. Wybieraj tylko niezbędne produkty. Zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz kilku podobnych artykułów – może bez problemu zastąpisz je tymi, które już znajdują się w Twojej lodówce. Pamiętaj też, że wiele produktów (np. majonez) możesz przygotować samodzielnie. Przyrządzanie smakowitych dodatków pomaga maksymalnie wykorzystać pozostałe w lodówce artykuły i uniknąć wyrzucania żywności.
Nie tylko zakupy żywnościowe generują mnóstwo odpadów. Plastikowe opakowywania zapewne przynosisz również z drogerii. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów higienicznych i kosmetycznych w kartonowych pudełkach. Należy zwracać na nie szczególną uwagę w czasie zakupów. Warto sięgać po kosmetyki w formie kostek – pozbawione plastikowych opakowań i niewymagające aplikatorów. Lepiej natomiast zrezygnować z peelingów z mikroplastikiem, a plastikowe szczoteczki do zębów zastąpić bambusowymi.
Przeczytaj: Kosmetyki naturalne – czym różnią się od konwencjonalnych?
Ekomoda – jak świadomie kompletować swoją garderobę?
Ekologia i moda nie idą ze sobą w parze? Nic bardziej mylnego. Ekologiczny styl życia nie wyklucza podążania za najnowszymi trendami w modzie. Ekomoda zakłada jednak świadomy dobór garderoby i kreatywne podejście do ubioru. Aby zachować modny look, nie trzeba wcale kupować kolejnej sukienki czy koszuli. Czasem wystarczy tylko lekko przerobić tę z poprzedniego sezonu. W tworzeniu ciekawych stylizacji, które nigdy nie wychodzą z mody, pomagają także projektanci. Ubrania w stylu basic i dwustronne pozwalają odchudzić swoją garderobę.
Ekologiczna moda wiąże się z ograniczeniem zakupów odzieży. Jeśli chcesz być eko, musisz zrezygnować z kupowania ubrań na jeden sezon. Zgodnie z ruchem slow fashion wybieraj ubrania, które będą Ci służyć przez wiele lat. Zwracaj uwagę na trwałość i solidność wykonania. Kupuj ubrania wykonane z wegańskich (bez futer i skór) i naturalnych (len, bawełna) materiałów. Postaw na uniwersalne kroje i klasyczne wzory. W myśl idei zero waste nie wyrzucaj starych ubrań. Nawet z tych zniszczonych da się często wyczarować wspaniałe dodatki. Na zakupy zamiast do sieciówki udaj się do second handu – uzupełnisz tam swoją garderobę o oryginalne elementy, które prawdopodobnie trafiłyby do kosza.
Przeczytaj: Slow fashion – jak świadomie kupować ubrania
Ekotransport – jak przemieszczać się bez szkody dla środowiska?
Podróż do pracy, wyjazd na zakupy, wizyta u znajomych – zapewne Ty również każdego dnia pokonujesz wiele kilometrów. Transport samochodowy jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska. Podczas każdej podróży samochodem do atmosfery trafiają miliony szkodliwych związków chemicznych.
Jeśli chcesz żyć w zgodzie z naturą, postaraj się ograniczyć podróże samochodem. Zastanów się, czy kilka kilometrów, jakie dzieli Cię od najbliższego sklepu, naprawdę musisz pokonać autem. Może nawet nie wiesz, ile piękna kryje się wokół Ciebie. Zamiast więc wsiadać do samochodu, urządź sobie relaksujący spacer po okolicy.
Dojazd do pracy samochodem to nie zawsze konieczność. W wielkich miastach można wygodnie i ekologicznie dotrzeć w większość miejsc komunikacją publiczną. Jeśli chcesz uniknąć długich oczekiwań na autobus, możesz postawić na własny ekologiczny środek transportu. Podróżowanie rowerem czy hulajnogą jest nie tylko ekologiczne, ale również bardzo przyjemne. Jeżeli nie możesz zrezygnować z samochodu, nie podróżuj samotnie. Postaraj się wypełnić wolne miejsce w aucie – umów się ze swoimi współpracownikami na wspólne podróżowanie. Jeden samochód zamiast kilku to duża ulga dla środowiska. Jeśli dużo podróżujesz i zastanawiasz się nad zmianą auta, zdecyduj się na samochód elektryczny, które emituje znacznie mniej zanieczyszczeń.
Ekoturystyka – jak podróżować w stylu eko?
Podróże to doskonały sposób na zbliżenie się do natury i poznanie jej piękna. Intensywny rozwój turystyki nie pozostaje jednak bez wpływu na środowisko. Dobrze to widać w niektórych kurortach turystycznych, które po masowych wizytach gości walczą z wszechobecnymi zanieczyszczeniami.
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się ekoturystyka. Zgodnie z jej ideą turystyka powinna być ściśle powiązana z dbałością o zachowanie walorów środowiska naturalnego. Ekoturyści jako cel swoich podróży obierają obszary wyróżniające się szczególnymi walorami przyrodniczymi, kulturowymi i krajobrazowymi. W ten sposób wspierają rozwój takich miejsc. Starają się także, by ich podróże miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.
Jeśli chcesz zostać ekoturystą, poszukaj zielonych szlaków do pieszych wędrówek. Na wakacje zamiast do egzotycznych krajów wybierz się do gospodarstwa agroturystycznego, położonego w pobliżu. Zwracaj uwagę nie tylko na staranny wybór miejsc wypoczynku, ale również na sam sposób podróżowania. Podróżuj w sposób odpowiedzialny. Postaraj się ograniczyć ślad węglowy podczas wyjazdów. Zrezygnuj z podróżowania samolotem i udaj się w podróż pociągiem. Poszukaj noclegu w hotelu eco-friendly – z instalacją fotowoltaiczną i ekologiczną kuchnią.
Pamiętaj o ekologicznych zasadach także w trakcie wypoczynku. Zabierz ze sobą termos i wielorazowe opakowania na żywność. Nie daj się zwieść turystycznym atrakcjom – kupuj tylko niezbędne rzeczy. Wspieraj lokalny rynek żywności – wybierz się do restauracji z regionalną kuchnią lub na lokalny rynek z żywnością.
Ekologiczny styl życia to propozycja dla każdego. Żeby być eko, nie trzeba wcale mieszkać z dala od cywilizacji czy dysponować pokaźnym budżetem. Wystarczy tylko trochę chęci, by uchronić planetę przed zniszczeniem. Dlaczego więc nie spróbować?
Przeczytaj również: Ekologiczne zamienniki przedmiotów codziennego użytku