Strona główna » EKOstyl życia » Ekologiczne grillowanie – jak urządzić grilla w stylu eko?
Ekologiczne grillowanie – jak urządzić grilla w stylu eko?
Słoneczne ciepłe dni zachęcają do spotkań na łonie natury w gronie znajomych. Dla wielu osób nieodłącznym elementem udanego wypoczynku w plenerze jest grillowanie. Czy można jednak pogodzić letnią ucztę z troską o środowisko? Jak najbardziej! Często wystarczą drobne zmiany, by grill stał się zdrowszy, smaczniejszy i bardziej przyjazny dla natury. Podpowiadamy, jak zorganizować ekologiczne grillowanie.
Ekologiczne grillowanie – gdzie urządzić grilla w plenerze?
Przygotowania do grilla w stylu eko, powinieneś rozpocząć od wyboru odpowiedniego miejsca do grillowania. Jeśli masz własny ogród lub działkę za miastem, możesz swobodnie zorganizować ekologicznego grilla u siebie. Mieszkasz w mieście i chcesz grillować w zgodzie z naturą? Zanim wybierzesz się w plener, sprawdź, gdzie możesz bez przeszkód urządzić barbecue. Poszukaj miejsca, w którym plenerowa uczta nie zakłóci spokoju innych ludzi czy zwierząt. Grilluj w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. W czasie upalnych i suchych dni zrezygnuj z grillowania w pobliżu lasów i łąk, gdzie wystarczy jedna iskra, by wzniecić pożar.
Grill w stylu eko – jak grillować bez szkody dla środowiska?
Elektryczny, gazowy, a może węglowy – jak powinien wyglądać grill ekologiczny? Zarówno grill elektryczny, jak i gazowy pozwalają ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Jeśli chcesz jednak grillować w sposób bardziej tradycyjny, możesz skorzystać z ekogrilla, wyposażonego w misę zbierającą skapujący z mięsa tłuszcz. Tego typu grill ekologiczny nie wytwarza dymu i innych szkodliwych substancji podczas spalania węgla. Dobrym pomysłem na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska podczas grillowania jest także wykorzystanie grilla z pokrywą. Redukuje on straty energii i pozwala zmniejszyć zużycie paliwa.
Nie musisz jednak inwestować w grill ekologiczny, by przygotowywać potrawy w zgodzie z naturą. Wystarczy, że zmienisz swoje nawyki. Nie rozpalaj nigdy grilla przy użyciu gazety, dykty, lakierowanego drewna i drewna z drzew iglastych. Najlepiej całkowicie zrezygnuj z rozpałki, a jeśli chcesz ją stosować, wybierz tę z naturalnymi olejami. Grilluj na węglu drzewnym lub drewnie drzew liściastych.
Aby ograniczyć ilość wyciekającego tłuszczu, skorzystaj z tacki aluminiowej – co prawda nie można uznać jej za przyjazną dla środowiska, ale w ramach ekologicznego grillowania jest często bardzo przydatna. Szukasz akcesorium wielorazowego? Zaopatrz się w matę teflonową, która posłuży Ci nie tylko do grillowania, ale również pieczenia.
Unikaj pośpiechu w trakcie grillowania – nie wkładaj nigdy dań na ruszt, gdy pali się żywy płomień. Stale nadzoruj grilla, by nie dopuścić do zwęglenia potraw ani pożaru.
Zawsze dbaj także o czystość rusztu – pozostałe na nim zanieczyszczenia mogą być groźne dla zdrowia i środowiska.
Grillujesz tylko raz lub dwa razy w sezonie? Nie daj się skusić na jednorazowe grille, które będą rozkładać się przez wiele lat. Skorzystaj z palenisk publicznych znajdujących się np. w niektórych parkach. Jeśli chcesz urządzić garden party, poproś któregoś z gości o przywiezienie grilla.
Ekologiczne grillowanie – co podawać?
Ociekające tłuszczem jedzenie, zwęglone mięso, gotowe, naszpikowane chemicznymi dodatkami dania grillowe – plenerowa uczta wcale nie musi tak wyglądać. Grill w stylu eko to nie tylko czystsze powietrze, ale również smaczniejsze i zdrowsze potrawy.
Jeśli chcesz cieszyć się pysznym i zdrowym jedzeniem, zrezygnuj z tradycyjnych kiełbasek czy karkówki. Nie kupuj także gotowych mięs na grilla w marynacie – są one niezbyt zdrowe, a opakowania po nich to dodatkowe śmieci. Mięso na ekologicznego grilla możesz kupić w sklepie z naturalną żywnością lub na biobazarze. Ekologiczne mięso wyróżnia się wyjątkowymi walorami smakowymi, dlatego jest idealne na grilla.
Grillować możesz również ryby – te z certyfikatem ekologicznym są szczególnie wartościowe. Tłuste mięso zastąp tym o mniejszej zawartości tłuszczu, np. kurczakiem, cielęciną.
Zgodnie z ekologicznym podejściem do życia należy dążyć do ograniczenia ilości mięsa w diecie. Grill ekologiczny powinien obfitować więc w warzywne i owocowe przekąski. Świetnie smakują grillowane cukinie, bakłażany, kukurydze, ziemniaki, banany czy ananasy. Z warzyw i owoców możesz też przygotować smaczne sezonowe sałatki – w sam raz do grillowanych potraw. Warzywa i owoce na grilla kupuj świeże, na lokalnym bazarze lub bezpośrednio u producentów. Jak najczęściej sięgaj po ekologiczne warzywa i owoce.
Starannie przygotuj wszystkie przekąski na grilla. Do marynowania przekąsek używaj naturalnych, świeżych, najlepiej zmielonych samodzielnie, przypraw, bogatych w antyoksydanty, np. majeranku, oregano, bazylii, rozmarynu, chilli.
Postaraj się ograniczyć czas grillowania – pokrój mięso na mniejsze kawałki, dzięki czemu szybciej będziesz mógł zdjąć je z rusztu. Nie jedz nigdy zwęglonego mięsa – może być ono szkodliwe dla Twojego organizmu.
Zadbaj o smaczne napoje do grillowanych potraw. Zaserwuj gościom orzeźwiającą lemoniadę lub świeżo wyciśnięte soki.
Postaraj się dostosować ilość jedzenia do liczby gości, by nic się nie zmarnowało. Z pozostałego po grillu jedzenia możesz kolejnego dnia przygotować smaczne potrawy – np. leczo, sałatkę, farsz do tortilli.
Grill ekologiczny – sztućce i naczynia
Ekologiczne grillowanie musi odbywać się w duchu zero waste. Choć plastikowe sztućce i jednorazowe naczynia są niezwykle wygodne, nie powinny znaleźć się na plenerowej imprezie. Jednorazowa zastawa to niepotrzebne dodatkowe odpady.
Jeśli grill w stylu eko odbywa się w Twoim ogrodzie, możesz skorzystać z własnej szklanej lub porcelanowej zastawy i metalowych sztućców. W przypadku ekologicznego grilla w plenerze dobrze sprawdzą się naczynia i sztućce stworzone z naturalnych materiałów. Talerze i sztućce z drewna drzew liściastych po zużyciu możesz spalić bez szkody dla środowiska. Naczynia z otrąb pszennych nadają się natomiast do zjedzenia. Nie musisz się jednak martwić, jeśli nie gustujesz w takich przekąskach – są one całkowicie biodegradowalne, nie będą więc zatruwać środowiska. Tradycyjne papierowe serwetki i ręcznik zastąpisz tymi wykonanymi z papieru pochodzącego z recyklingu. Zamiast plastikowych kubków wykorzystaj te wykonane z papieru, kukurydzy, trzciny cukrowej czy fusów po kawie, a zamiast plastikowych słomek – bambusowe lub słomiane.
Grill w stylu eko powinien zakończyć się dokładnym wysprzątaniem miejsca imprezy. Jeśli grillujesz w plenerze, koniecznie zabierz ze sobą worek na śmieci – najlepiej w wersji ekologicznej. Po tak zorganizowanej imprezie nie pozostaną żadne szkodliwe odpady, a jedynie piękne wspomnienia.
Przeczytaj: Ekologiczny styl życia, czyli jaki?