Strona główna » EKOżywność » Ekologiczne mięso i wędliny – dlaczego warto po nie sięgnąć?
Ekologiczne mięso i wędliny – dlaczego warto po nie sięgnąć?
Mięso i wędliny od wieków były szeroko wykorzystywane w sztuce kulinarnej jako produkty luksusowe. Ceniono je za wyrazisty smak i wysoką wartość odżywczą. Hodowla przemysłowa zwierząt doprowadziła jednak do wyraźnego obniżenia walorów smakowych i odżywczych mięsa. Obecnie coraz więcej osób ogranicza mięso i wędliny w trosce o swoje zdrowie, dobro zwierząt i środowiska.
Nie trzeba jednak całkowicie rezygnować z produktów zwierzęcych, by uczynić swoje posiłki zdrowszymi i smaczniejszymi, a zwierzęta hodowlane szczęśliwszymi. Ekologiczne mięsa i wędliny pozwalają na nowo odkryć wyśmienity smak produktów zwierzęcych. Sprawdź, czym wyróżniają się wędliny i mięsa BIO i dlaczego warto po nie sięgnąć.
Jak produkowane jest mięso ekologiczne?
Wydaje Ci się, że sposób chowu zwierząt nie ma żadnego wpływ na to, co trafia na Twój talerz? Nic bardziej mylnego. Produkty pozyskane ze zwierząt żyjących w ciasnych klatkach czy oborach nigdy nie będą takie same jak te od swobodnie wypasających się na łąkach krów czy spacerujących po słonecznych wybiegach kur. Ekologiczne mięso produkowane jest w certyfikowanych gospodarstwach, które spełniają rygorystyczne standardy rolnictwa ekologicznego.
Ekologiczny chów zwierząt jest ściśle powiązany z poszanowaniem ich naturalnych potrzeb bytowych i behawioralnych. Zwierzęta utrzymywane w gospodarstwach ekologicznych mają dostęp do pastwisk i wybiegów, naturalnej ściółki, światła słonecznego. Karmione są paszami pochodzącymi z gospodarstwa lub zakupionymi u innych ekologicznych producentów. Do chowu wybierane są przede wszystkim zwierzęta ras rodzimych, które są dobrze przystosowane do lokalnych warunków, odporne i długowieczne. Zwierzęta utrzymywane w gospodarstwach ekologicznych rosną wolniej i później przeznaczone są do uboju. Ekologiczny chów zwierząt nie może wywierać negatywnego wpływu na środowisko – dopuszczalna obsada regulowana jest ilością azotu wytwarzanego w gospodarstwie. Nad jakością ekoproduktów czuwają jednostki certyfikujące, które raz w roku przeprowadzają szczegółowe kontrole w gospodarstwach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ekologicznym rolnictwie, zajrzyj tu: Rolnictwo ekologiczne – jak produkowana jest żywność eko.
Czym różni się mięso ekologiczne od konwencjonalnego?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co trafia do Twojego organizmu razem z plasterkiem szynki? Glutaminian sodu, trifosforany, saletra – za tymi tajemniczymi nazwami kryją się szkodliwe substancje odpowiedzialne m.in. za rozwój nowotworów.
Ekologiczne mięsa i wędliny pozbawione są syntetycznych, potencjalnie szkodliwych wzmacniaczy smaku, barwników, aromatów, przeciwutleniaczy. Mięso ekologiczne nie zawiera antybiotyków, GMO i hormonów wzrostu, które mogą wpływać niekorzystnie na organizm. Ograniczona i ścisłe regulowana jest liczba dodatków, jakie stosowane są w procesie produkcji. W ekologicznej produkcji wędlin nie używa się peklosoli, fosforanów. Zastosowanie azotynu sodu i azotanu potasu wymaga zezwolenia WIJHARS.
Dla zwiększenia bezpieczeństwa mikrobiologicznego i jakości wyrobów ekologicznych stosuje się naturalne dodatki, takie jak sól morska, serwatka kwasowa. Do przyprawiana wędlin ekologicznych używa się przypraw z upraw organicznych.
Mięso ekologiczne przetwarzane jest tradycyjnymi metodami mechanicznymi, termicznymi, fermentacyjnymi, które nie powodują obniżenia wartości odżywczej. Aby uniknąć mieszania się składników nieekologicznych i ekologicznych, proces produkcji biowędlin musi odbywać się w innym czasie lub miejscu niż konwencjonalnych.
Ekologiczne mięso czasami jest twardsze niż konwencjonalne, dlatego może wymagać dłuższej obróbki termicznej. Ze względu na specyficzny proces produkcji i brak dodatków konserwujących i przeciwutleniaczy mięso ekologiczne jest bardziej narażone na zepsucie i może mieć krótszy termin przydatności do spożycia.
Przeczytaj: Jajka ekologiczne – dlaczego warto je jeść
Po czym rozpoznać mięso ekologiczne i gdzie je kupić?
Mięso i wędliny pochodzące z gospodarstw ekologicznych, podobnie jak inne bioprodukty, oznaczane są unijnym logiem żywności ekologicznej tzw. eurolistkiem. Symbol ten pozwala łatwo zidentyfikować tego typu produkty. Na etykietach ekologicznych wędlin i mięs widnieją określenia: „eko”, „bio” lub „organic” – wszystkie te oznaczenia są równorzędne. Dodatkowo znajdziesz na nich nazwę i adres producenta oraz numer jednostki certyfikującej. Niektórzy rolnicy zrzeszeni w stowarzyszeniach ekologicznych (np. Naturland, Bioland, Demeter) używają ponadto własnych oznaczeń.
Bądź jednak uważny i nie daj się nabrać na marketingowe chwyty sprzedawców, którzy często oferują wędliny „tradycyjne”, „domowe”, „bez konserwantów”, „wiejskie” czy „prosto z wędzarni” – w rzeczywistości większość z nich nie ma nic wspólnego z produkcją ekologiczną.
Ekologiczne mięso i wędliny najłatwiej kupić w specjalnych sklepach ze zdrową, naturalną żywnością lub na biobazarach. Możesz także poszukać pobliskich gospodarstw ekologicznych, gdzie często kupisz świeże produkty bezpośrednio u producenta. Coraz częściej mięsa i wędliny ekologiczne są dostępne w supermarketach, gdzie zwykle przeznaczone dla nich są specjalne półki.
Przeczytaj: Ekologiczne grillowanie – jak urządzić grilla w stylu eko?
Zalety mięsa ekologicznego
Zdowie i ekologia bardzo często idą ze sobą w parze. Tak jest również w przypadku ekologicznych mięs i wędlin.
Mięso z gospodarstw ekologicznych zawiera mniej nasyconych kwasów tłuszczowych niż pochodzące z hodowli przemysłowych. Ze względu na dostęp zwierząt do pastwisk i wybiegów odznacza się ogólnie niższą zawartością tłuszczu, wyższą zawartością białka i większą masą beztłuszczową. Jednocześnie wyższy jest w nim udział tłuszczu śródmięśniowego, co przekłada się na marmurkowatość i walory smakowe.
Mięso ekologiczne wyróżnia się wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz korzystnym stosunkiem kwasów omega-6 i omega-3. Związki te wpływają dobroczynnie na układ krążenia, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają zawałom, udarom.
Miłośnicy kulinariów cenią wyrazisty smak ekologicznych wyrobów. W gospodarstwach ekologicznych zwykle utrzymywane są rasy lokalne, których mięso wyróżnia się szczególnymi walorami kulinarnymi. Dzięki temu mogą służyć do przygotowania regionalnych dań, stanowiących atrakcję dla turystów czy gości.
Ekologiczne wędliny są produkowane naturalnymi metodami i nie zawierają szkodliwych dodatków, dlatego mogą być spożywane nawet przez dzieci, seniorów czy alergików.
Wybierając ekologiczne mięso i wędliny, masz pewność, że spożywasz produkty wysokiej jakości, bezpieczne dla zdrowia. Nie musisz z niepokojem wczytywać się w listę składników i śledzić całego procesu produkcji – ekologiczny certyfikat to gwarancja jakości. Kupując mięsa ekologiczne, wspierasz też jego producentów, a w konsekwencji przyczyniasz się do rozwoju produkcji przyjaznej dla środowiska.
Chcesz jeść smacznie i zdrowo, nie szkodząc zwierzętom i środowisku – spróbuj ekologicznych mięs i ciesz się smakiem natury.
Przeczytaj również: Żywność ekologiczna – wszystko, co warto wiedzieć