Strona główna » EKOstyl życia » Ekologiczne święta Bożego Narodzenia – jak je przygotować?
Ekologiczne święta Bożego Narodzenia – jak je przygotować?
Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, by na chwilę się zatrzymać i pomyśleć o tym, co najważniejsze. Niestety, przedświąteczne promocje, reklamy i uginające się od prezentów i ozdób sklepowe półki sprawiają, że łatwo ulec świątecznej gorączce. A przecież przedświąteczne zakupy, wyjątkowe prezenty czy suto zastawiony stół niewiele mają wspólnego z prawdziwą istotą świąt. Chcesz w tym roku głębiej przeżyć święta i przy okazji pomóc planecie? Urządź je w duchu eko. Podpowiadamy, jak przygotować ekologiczne święta Bożego Narodzenia.
Ekologiczne zakupy świąteczne
Zakupy to nieodłączny element świątecznych przygotowań. W żadnym innym czasie sklepowy asortyment nie jest tak bogaty jak w grudniu. Niestety niejednokrotnie zdarza się, że w koszyku lądują wtedy zupełnie niepotrzebne produkty.
Planujesz świąteczne zakupy? Zanim wybierzesz się do sklepu, stwórz listę niezbędnych produktów. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Nie ulegaj sklepowym pokusom i promocjom. Wybieraj produkty ekologiczne, oznaczone eurolistkiem i napisem „bio”, „eko” lub „organic”. Zwracaj uwagę również na certyfikat Fair Trade, który jest wyznacznikiem dobrych praktyk w handlu.
Jeśli możesz, wybieraj produkty na wagę i pakuj je we własne opakowania wielokrotnego użytku. Unikaj produktów w plastikowych opakowaniach. Nie zapomnij również, by zabrać do sklepu bawełnianą torbę, w którą zapakujesz swoje zakupy.
Zwracaj uwagę nie tylko na to, co kupujesz, ale również gdzie zaopatrujesz się w niezbędne rzeczy. Nie wybieraj się na zakupy na drugi koniec miasta. Zamiast do hipermarketu udaj się na zakupy na lokalny rynek lub do osiedlowego sklepiku. Dzięki temu zyskasz nie tylko wyjątkowe produkty, ale też wesprzesz lokalnych producentów.
Ekologiczne prezenty na Boże Narodzenie
Chcesz na te święta podarować bliskiej osobie coś naprawdę wyjątkowego? Skorzystaj z naszych inspiracji i wybierz ekologiczny prezent na Boże Narodzenie, który zaskoczy i zachwyci nie tylko prawdziwych ekomaniaków (zob. Prezenty ekologiczne na Święta (Mikołajki, Boże Narodzenie).
Jeśli nie wiesz, jaki upominek wybrać, poproś o pomoc rodzinę lub znajomych. Pomocna z pewnością okaże się też lista życzeń stworzona przez każdego z członków rodziny – dzięki niej Twój prezent będzie zawsze trafiony.
Unikaj podążania za modą – zdecyduj się na prezenty, które pozostaną użyteczne przez lata. W duchu ekologii możesz kupić jeden prezent dla całej rodziny zamiast osobnych upominków dla każdego. Świetnym pomysłem jest zorganizowanie losowania, które wyłoni, kto w tym roku kupi prezent dla kogo. Na zakończenie świąt można też urządzić wymianę prezentów, która sprawi, że żaden upominek nie będzie zalegał niepotrzebny w szafie.
Zależy Ci, by Twój prezent był oryginalny? Przygotuj go samodzielnie. Odrobina kreatywności wystarczy, by wyczarować prawdziwe cuda. Dla wielu osób nie ma jednak nic cenniejszego niż wspólnie spędzone chwile. Zamiast drogich i niezbyt przydatnych gadżetów wybierz więc voucher do kina lub teatru.
Ekologiczne opakowania na świąteczne prezenty
Pamiętaj, by zapakować prezenty w ekologiczny sposób. Sprawdź, czy po ubiegłorocznych podarkach nie pozostały Ci opakowania, które możesz wykorzystać ponownie. Stwórz niezwykłe opakowania z materiałów, które masz już w domu – stare mapy, gazety czy tkaniny będą do tego idealne. Pomysłowe opakowanie możesz też wykonać z szarego papieru i naturalnych ozdób. Niektóre opakowania wielokrotnego użytku, takie jak jutowe woreczki czy bawełniane torby, mogą być dodatkowym prezentem.
Ekologiczne porządki przed świętami
Chcesz, aby Twój dom w czasie świąt lśnił czystością? Nie musisz wcale sięgać po silne chemiczne detergenty. Ekologiczne środki czystości bez problemu przygotujesz samodzielnie. Płyn do mycia szyb zastąpisz mieszaniną wody z octem. Do czyszczenia kafelków możesz użyć pasty z sody oczyszczonej. Kwasek cytrynowy to z kolei niezawodny środek do czyszczenia piekarnika. Oliwa z oliwek w połączeniu z wodą doda blasku twoim meblom.
Jeśli nie masz czasu na przygotowanie własnych środków czystości, w sklepach dostaniesz gotowe ekologiczne środki czystości na bazie substancji naturalnych.
Ekologiczna choinka
Choinka to jeden z najważniejszych symboli świąt Bożego Narodzenia. Nie wyobrażasz sobie świąt bez zielonego drzewka? Nie musisz z niego rezygnować, by być eko. Nie kupuj jednak sztucznej choinki, której produkcja, transport i rozkład wiążą się z potężnymi stratami dla środowiska.
Postaw na żywe drzewko, które ulegnie biodegradacji. Zakup choinkę u regionalnego dostawcy lub w nadleśnictwie. Unikaj drzewek z hodowli przemysłowych i nieznanych źródeł. Świetnym wyborem będzie choinka w doniczce, którą po świętach posadzisz w ogrodzie lub na działce. Skorzysta na tym środowisku i Twój ogród.
Jeśli święta zwykle spędzasz poza domem, a w tym roku chcesz wprowadzić do swojego mieszkania świąteczny klimat, możesz skorzystać z wypożyczalni choinek.
Ekologiczne ozdoby świąteczne
Ozdoby świąteczne doskonale podkreślają wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia. Migocące lampki, błyszczące łańcuchy czy plastikowe bombki nie są jednak zbyt przyjazne dla środowiska.
Nie znaczy to jednak, że ekologiczne święta muszą być szare. Wręcz przeciwnie – własnoręcznie przygotowane dekoracje z naturalnych materiałów są niezwykle oryginalne i doskonale wpisują się w bożonarodzeniowy klimat. Niebanalne ozdoby świąteczne możesz przygotować z szyszek, suszonych plasterków pomarańczy, jabłek, słomy, lasek wanilii, orzechów. Z naturalnych materiałów stworzysz piękne łańcuchy, ozdoby choinkowe czy stroiki.
Postaraj się w te święta oszczędzać energię. Tradycyjne lampki choinkowe zastąp energooszczędnymi lampkami LED. Wyłączaj oświetlenie, gdy wychodzisz z domu.
Nie ulegaj przelotnej modzie. Nie kupuj ozdób choinkowych, które są teraz na topie. Udekoruj świąteczne drzewko ozdobami, które masz już w domu. Jeśli po raz pierwszy dekorujesz świąteczne drzewko, wybierz dekoracje z naturalnych i trwałych materiałów, które będą idealnie pasować do różnych aranżacji.
Chcesz wprowadzić do swojego domu magiczną świąteczną atmosferę? Rozświetl go świeczkami. Zamiast świec parafinowych z pochodnych ropy naftowej wybierz jednak te ekologiczne z wosku sojowego, które palą się znacznie dłużej i nie wydzielają przy tym szkodliwych substancji.
Świąteczny stół udekoruj roślinami doniczkowymi – gwiazda betlejemska będzie efektowną ozdobą domu nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. Papierowe serwetki zastąp tymi wielokrotnego użytku, np. z lnu lub juty.
Przeczytaj: Świece sojowe – jak powstają i jakie są ich zalety?
Ekologiczne gotowanie
Świąteczny stół często wprost ugina się od potraw. Wielu z nich goście nie są jednak nawet w stanie spróbować. A po świętach mnóstwo żywności trafia na śmietnik… Jeśli chcesz zorganizować święta w duchu eko, postaraj się, by w tym roku nic się nie zmarnowało. Dobrze przemyśl liczbę świątecznych dań i dostosują ją do liczby zaproszonych gości.
Postaraj się zmienić swoje podejście do świątecznego gotowania. Gotuj w sposób kreatywny. Jeśli brakuje Ci jakiegoś składnika, spróbuj go zastąpić. Ciasto z mąki orkiszowej może być równie smaczne, jak to z tortowej, a polewa z kakao dużo lepsza niż ta gotowa. Szukaj naturalnych zamienników dla gotowych produktów.
Planując świąteczne potrawy, wybierz te, które szybko nie ulegną zepsuciu. Pierniczki z pewnością zachowają świeżość znacznie dłuższej niż ciasto z kremem. Postaw na tradycyjne potrawy. Do przyrządzania nietypowych dań będziesz potrzebować trudno dostępnych składników, które przebyły długą drogę, zanim trafiły na sklepową półkę. Dodatkowo ich poszukiwanie po całym mieście z pewnością nie wpłynie pozytywnie na stan środowiska, jeśli będziesz przemieszczać się samochodem.
Jeśli spędzasz święta razem z rodziną, wspólnie ustalcie, jakie dania może przygotować każdy z was. Dzięki temu na świątecznym stole nie zabraknie żadnej z potraw, a nic się nie zmarnuje. Jeśli w Twojej kuchni po świątecznym przyjęciu wciąż jest mnóstwo jedzenia, zapakuj je i obdaruj nimi gości. Część pozostałych po świętach dań możesz zamrozić. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie przechować lub zjeść pozostałego jedzenia, zanieś je do jadłodajni dla ubogich.
Ekologiczna Wigilia
Choć Wigilia stanowi dopiero preludium świąt, to właśnie ona w polskiej tradycji zyskała szczególny wymiar. Na wigilijnym stole królują ryby. Niestety przemysłowe hodowle działają ze szkodą dla środowiska i dobrostanu zwierząt. Jeśli nie chcesz rezygnować z dań rybnych, wybieraj ryby pochodzące z hodowli ekologicznych. Nie przyczyniaj się do cierpienia zwierząt – nie kupuj żywego karpia w hipermarkecie. Zdecyduj się na filety lub płaty.
Chcesz, żeby tegoroczne Boże Narodzenie było wyjątkowe? Przygotuj wegetariańskie lub wegańskie święta. Twoi goście z pewnością na długo je zapamiętają, a kto wie, czy nie zainspirujesz ich do wprowadzenia zmian we własnej kuchni. Ograniczenie spożycia mięsa to dobry krok w stronę ekologicznego życia.
Ekologiczne święta – czas dla rodziny i planety
Ekologia to nie tylko ograniczenie działań szkodliwych dla planety, ale również szukanie życiowej harmonii. Wykorzystaj więc okres świąt Bożego Narodzenia, by spędzić czas z rodziną. Unikaj niepotrzebnego stresu i pośpiechu. Pamiętaj, że święta nie będą mniej udane tylko dlatego, że nie zdążysz zrobić porządków w każdej szafce czy nie przygotujesz jednej z potraw. Zaangażuj w przygotowania wszystkich członków rodziny.
Nie spędzaj Bożego Narodzenia przy stole. Doceń to, co znajduje się w pobliżu. W miarę możliwości unikaj dalekich podróży. Jeśli udajesz się do rodziny mieszkającej daleko, zaproponuj innym gościom wspólną podróż jednym samochodem. Będzie ona nie tylko niezapomniana, ale również bardziej ekologiczna. W czasie świąt udaj się na spacer i zachwyć pięknem natury.
Dziel się swoją ekologiczną pasją z innymi. Ekologiczny prezent na Boże Narodzenie może stać się świetnym pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o środowisku. W święta warto zrobić też coś dobrego dla innych i planety. Czemu więc nie odwiedzić psiaków w schronisku lub nie wpłacić drobnej kwoty na proekologiczne działania?
Święta Bożego Narodzenia nie muszą wiązać się z wydawaniem fortuny na prezenty, cierpieniem z przejedzenia i kiczowatymi ozdobami. Piękne chwile w gronie rodziny można celebrować z umiarem i ze smakiem – w ekologicznym stylu. Ekologiczne święta pozwalają odejść od konsumpcjonizmu na rzecz tradycyjnych i ponadczasowych wartości. A czy nie właśnie na tym polega magia Bożego Narodzenia?
Przeczytaj również: Ekologiczna Wielkanoc – jak ją urządzić w duchu zero waste?