Wesele w stylu eko – jak zorganizować ekologiczne przyjęcie

Wesele w stylu eko - jak zorganizować ekologiczne przyjęcie

Przepych, wybuchające fajerwerki, wytworne stroje i huczna zabawa do białego rana – tak jeszcze do niedawna wyglądała większość wesel. Dziś coraz więcej par młodych rezygnuje z tradycyjnych wystawnych przyjęć i organizuje wesela w stylu eko.

Mimo swojego minimalizmu ekowesele nie musi być nudne. Wystarczy, że ekskluzywną salę zamienisz na namiot w ogrodzie, potrawy z restauracji na regionalne dania, a taneczny parkiet na zieloną murawę, a Twoje wesele na pewno będzie niezapomniane. Dowiedz się, jak zorganizować ekologiczne wesele i jak świętować najpiękniejszy dzień w życiu w duchu less waste.

Dlaczego warto zorganizować wesele w stylu eko?

Większość par młodych marzy, by ich wesele miało unikalny charakter, ściśle związany z ich zainteresowaniami i stylem życia. Nic więc dziwnego, że nowożeńcy świadomi zagrożeń dla planety nie chcą organizować przyjęć, po których zostaną tony śmieci, a do atmosfery trafią trujące opary fajerwerków.

Alternatywą dla tradycyjnej hucznej imprezy jest wesele w stylu eko. Porzucenie konsumpcjonizmu, minimalizm i zwrócenie się ku naturze – to główne zasady ekowesela. Organizacja ekologicznego wesela to doskonały sposób na to, by ograniczyć ilość śmieci powstających w wyniku ślubnych przygotowań. To również świetna forma promocji ekologicznego stylu życia wśród rodziny i znajomych. W czasie takiej imprezy nie brakuje okazji do dzielenia się ekopasją i inspirowania gości do porzucenia nawyków zgubnych dla środowiska.

Wykorzystanie ekologicznych rozwiązań na weselu to często przepis na udaną, klimatyczną imprezę. Goście z pewnością na długo zapamiętają tańce pod gołym niebem i wyjątkowy smak regionalnych potraw. Ekologiczne wesele może być także źródłem sporych oszczędności. Dzięki wykorzystaniu elementów z drugiej ręki i rezygnacji z przepychu można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków.

Jak zorganizować ekologiczne wesele?

Oto kilka inspiracji, które pomogą Ci w organizacji ekologicznego wesela.

• Lokalizacja i transport

Sznur samochodów jadących w kierunku sali weselnej, dziesiątki pokonanych kilometrów i litry spalonej benzyny – wybór odpowiedniej lokalizacji to bardzo ważny aspekt przy organizacji ekologicznego wesela. Dość często sala weselna położona jest nawet kilkanaście kilometrów od kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Planując ekologiczne wesele, postaraj się znaleźć salę weselną położoną w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła lub urzędu stanu cywilnego. Jeśli nie jest to możliwe, zorganizuj wspólny transport dla gości busem – w ten sposób zmniejszysz ślad węglowy po weselnych wojażach. Spróbuj zarazić swoich gości ekologicznym podejściem do życia – jeśli wśród Twoich biesiadników będą osoby z odległych krańców Polski, przekaż im kontakt do siebie i zaproponuj wspólną podróż.

Zaoferuj gościom nocleg, by nie musieli kolejnego dnia przyjeżdżać na poprawiny. Poszukaj sali weselnej korzystającej z ekologicznych rozwiązań (np. paneli fotowoltaicznych).

Jeśli na co dzień starasz się unikać przejazdów samochodem, także w tym wyjątkowym dniu możesz zdecydować się na niekonwencjonalny środek transportu. Czemu więc nie przyjedziesz do kościoła np. rowerem?

Ekologiczne wesele warto zorganizować w plenerze. To najlepszy sposób na podkreślenie jego silnego związku z naturą. Zaplanuj zatem ekowesele w przydomowym ogrodzie lub na łące. W razie niepogody zabawę przenieś do pobliskiej stodoły czy namiotu. Pamiętaj jednak, że impreza nie powinna zakłócać spokoju dzikich zwierząt – zorganizuj ją w oddali od ich siedlisk.

• Menu weselne

W ekologicznym menu nie ma miejsca dla egzotycznych potraw ani dań z cateringu. Na stół powinny trafić przede wszystkim tradycyjne potrawy regionalne, świeże warzywa i owoce z ekologicznych gospodarstw oraz sezonowe dodatki od lokalnych producentów. Butelkowane napoje możesz zastąpić naturalnymi sokami i kompotami podawanymi w dużych, szklanych naczyniach. Ekologiczne wino i piwo z lokalnego browaru będą lepszym wyborem niż alkohole ze sklepu, naszpikowane sztucznymi dodatkami.

Weselne menu powinno być ściśle dopasowane do potrzeb gości. Postaraj się nie kupować jedzenia na zapas. W miarę możliwości zredukuj liczbę dań – zamiast kolejnych potraw zaproponuj biesiadnikom szwedzki stół, z którego każdy będzie mógł wybrać to, na co ma ochotę. Dowiedz się wcześniej, ilu gości chce otrzymać dania wegetariańskie. Jeśli mimo precyzyjnych przygotowań na stole pozostanie sporo niezjedzonych produktów, obdaruj nimi gości, by nic się nie zmarnowało. Pozostałe po weselu jedzenie możesz też oddać potrzebującym.

• Suknia ślubna/garnitur i biżuteria

Każda panna młoda chce wyglądać olśniewająco w dniu swojego ślubu. Gdy jednak ten wyjątkowy dzień pozostanie już tylko pięknym wspomnieniem, w szafie ląduje zupełnie niepotrzebna suknia ślubna. Kupowanie kreacji tylko na jeden dzień z pewnością nie jest w duchu eko. Często dużo piękniejsza od sukni prosto z salonu jest ta od ukochanej mamy czy babci. Wymarzoną suknię ślubną możesz także wypożyczyć. Jeśli nie chcesz rezygnować z własnej kreacji, wybierz tę wykonaną z naturalnych materiałów – organicznej bawełny czy lnu. Ekologiczne panny młode mogą zdecydować się na suknie w stylu boho, które nadają się na różne okazje.

Podobne zasady powinnaś zastosować, wybierając biżuterię. Nie musisz wydawać fortuny na drogocenne klejnoty, które nadają się jedynie na wystawne bale. Sprawdź, czy kolczyki i bransoletki, które już masz, nie będą wspaniałym dopełnieniem ślubnej kreacji. Jeśli chcesz kupić biżuterię, wybierz uniwersalną, którą będziesz mogła założyć po ślubie wielokrotnie. Piękną biżuterię ślubną znajdziesz też w wypożyczalniach. Wspaniały bukiet ślubny przygotujesz z kwiatów polnych lub zerwanych z własnego ogrodu.

Również pan młody powinien postawić na stylizację w stylu eko. Przygotowując się do ceremonii, wybierz garnitur dobrej jakości, o uniwersalnym kroju, wykonany z naturalnych materiałów. Taki strój będzie Ci służył przez długie lata.

Nawet obrączki ślubne mogą być w stylu eko – wystarczy, że wybierzesz wykonane z metali fair trade lub przetopisz na nie swoją starą biżuterię. Stylowe i oryginalne są także drewniane obrączki.

• Dekoracje

Plastikowe baloniki i cięte kwiaty są już passe. Na ekoweselu królują naturalne ozdoby. Niepowtarzalne dekoracje stworzysz z papieru, bambusa, drewna, juty. Wybieraj materiały, które nadają się do recyklingu. Nie musisz inwestować w ozdoby, które po weselu staną się bezużyteczne. Wiele niebanalnych dekoracji znajdziesz w wypożyczalniach. Unikaj spersonalizowanych gadżetów, które nie przydadzą się po weselu już nikomu. Zamiast świeczek parafinowych wykorzystaj ekologiczne świece sojowe lub z wosku pszczelego. Papierowe serwetki zastąp lnianymi. Cięte kwiaty, które zwiędną po kilku dniach, zamień na kwiaty doniczkowe.

Na ekologicznych weselach odchodzi się od przepychu. Zachowaj więc minimalizm w dekorowaniu sali i zredukuj liczbę ozdób. Zastanów się, czy naprawdę niezbędna są girlandy świetlne, banery i słomki do drinków.

Stylistyka ekologicznego wesela powinna nawiązywać do natury. Świetnie sprawdzą się wszystkie dekoracje w odcieniach szarości, bieli, brązu i zieleni. Ekowesele wzbogacą także ozdoby w stylu rustykalnym, np. wiklinowe kosze, mech, kora, polne kwiaty, surowe drewniane stoły, zielone ściany z żywych roślin. Na stołach możesz rozłożyć jutowe obrusy, a dania gościom serwować w bambusowych lub drewnianych naczyniach. Motywem dekoracyjnym ekowesela mogą być też zioła, które doskonale komponują się z deserami i orzeźwiającymi napojami.

• Papeteria ślubna

Chcesz stworzyć ekologiczne zaproszenia? Skorzystaj z papieru czerpanego lub pozyskanego z makulatury. Ozdób zaproszenia jutowymi sznureczkami lub innymi naturalnymi elementami. Papierowe winietki zastąp drewnianymi lub kredowymi.

Staraj się ograniczyć ilość papierowych elementów przy organizacji wesela. Wystarczy, że zaprosisz gości za pośrednictwem telefonu lub internetu, pozostawisz biesiadnikom swobodę przy wyborze miejsc na sali weselnej czy zrezygnujesz z drukowania dla każdego osobnego menu.

• Prezenty

Gromadzenie wielu zbędnych rzeczy stoi w sprzeczności z ekologią. Poinformuj więc swoich gości, żeby nie przynosili prezentów, a jeśli upierają się, że chcą Cię czymś obdarować, poproś o wpłatę na fundację ekologiczną, karmę dla zwierząt ze schroniska lub rośliny do ogrodu.

Aby podziękować rodzicom czy gościom, nie musisz kupować upominków pakowanych w plastikowe opakowania. Dużo więcej radości sprawią Twoim gościom sadzonki roślin, naturalne ekologiczne produkty żywnościowe (miody, konfitury) lub prezenty handmade (zob. „Ekologiczne prezenty (podziękowania) dla gości weselnych„).

Ekologiczne wesele może być równie udane jak tradycyjne. Jego organizacja z pewnością jest warta wysiłku. Nie ma bowiem nic piękniejszego niż świadomość, że ścieżką ekologicznego życia kroczy się już nie samemu, lecz we dwoje, przy wsparciu najbliższych.

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry