Pieczywo ekologiczne – jak powstaje i po czym je rozpoznać?

Pieczywo ekologiczne - jak powstaje i po czym je rozpoznać?

Chrupiące kromki i wypełniający cały dom przyjemny zapach – każdy, kto choć raz próbował domowego chleba, z pewnością na długo zapamiętał jego smak. Dziś wiele osób nie ma jednak czasu na samodzielny wypiek pieczywa, a to dostępne w supermarketach często już w niczym nie przypomina tradycyjnego. Na szczęście jest prosty sposób na to, by poznać lub przypomnieć sobie smak naturalnych wypieków. Pieczywo ekologiczne jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale również zdrowe i odżywcze. Sprawdź, jak produkowane jest ekologiczne pieczywo i po czym je rozpoznać.

Jak powstaje pieczywo ekologiczne?

Produkcja pieczywa rozpoczyna się na długo przed jego wypiekiem. Decydujący wpływ na jego jakość, walory odżywcze i smak mają surowce użyte do produkcji.

Pieczywo ekologiczne, podobnie jak inne bioprodukty, powstaje z surowców pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Do jego produkcji wykorzystuje się mąki otrzymane ze zbóż uprawianych metodami ekologicznymi.

W gospodarstwach organicznych uprawa odbywa się bez użycia sztucznych środków ochrony rośliny i nawozów. Z tego względu często uprawia się w nich rzadko spotykane, pradawne gatunki zbóż, np. płaskurkę, samopszę. Nie przynoszą one tak obfitych plonów jak te uprawiane na masową skalę, za to wyróżniają się wysoką wartością odżywczą (m.in. dużą zawartością witamin, minerałów, aminokwasów). Dodatkowo pola, na których uprawiane są zboża, położne są na czystych, nieskażonych obszarach, zlokalizowanych z dala od zakładów przemysłowych. Cały proces produkcji ekologicznego pieczywa: „od pola do stołu” jest ściśle nadzorowany i kontrolowany przez jednostki certyfikujące. Pieczywo ekologiczne musi też spełnić rygorystyczne normy dotyczące dodatków stosowanych w żywności.

Niebagatelny wpływ na jakość pieczywa ekologicznego ma również sam sposób produkcji. Pieczywo ekologiczne produkowane jest tradycyjnymi metodami. W przeciwieństwie do standardowego – wytwarzanego zwykle z zakwasu w proszku z fermentacji jednofazowej – ekopieczywo przygotowuje się na świeżym zakwasie z fermentacji wielofazowej. Wszystko to przekłada się na jego szczególne walory.

Przeczytaj: Rolnictwo ekologiczne – jak produkowana jest żywność eko

Czym różni się pieczywo ekologiczne od konwencjonalnego?

Zastanawiasz się, jakie są główne różnice między ekologicznymi a zwykłymi wypiekami? Oto one.

Konwencjonalne pieczywo zwykle produkowane jest na masową skalę, z ciasta poddanego głębokiemu mrożeniu. Proces ten wpływa negatywnie na wartość odżywczą i walory sensoryczne wypieków, przez co konieczne jest dodawanie ulepszaczy (emulgatorów, przeciwutleniaczy).

Z kolei pieczywo ekologiczne na ogół wytwarzane jest w małych piekarniach, gdzie pracują osoby wkładające mnóstwo serca w swoją pracę. Piekarnie ekologiczne często działają przy gospodarstwach ekologicznych. Niektóre piekarnie produkujące konwencjonalne pieczywo mają też osobne linie produkcyjne dla ekologicznych wypieków. Daje to gwarancję, że surowce BIO i konwencjonalne nie zostaną zmieszane.

Produkcja w ekopiekarniach rządzi się swoimi prawami i przypomina powolny domowy wypiek chleba. Wypiek z surowców ekologicznych, ze względu na brak ich standaryzacji, często jest trudniejszy i wymaga od piekarzy lepszego wyczucia ciasta. Technologię trzeba też dostosować do surowców i panujących warunków.

Produkty z poszczególnych gospodarstw organicznych mają nieco inny skład, dlatego pieczywo ekologiczne jest niepowtarzalne. Szeroka oferta mąk ze zbóż ekologicznych daje ponadto możliwość wyboru pieczywa dostosowanego do własnych potrzeb i upodobań smakowych. Specyficzny proces produkcji wpływa jednak na cenę ekologicznych wyrobów piekarskich, która może być nawet o ponad 100% wyższa niż konwencjonalnych.

Dzięki długiej fermentacji pieczywo ekologiczne wyróżnia się mniejszą zawartością węglowodanów i niższym indeksem glikemicznym. Długa fermentacja pomaga również rozłożyć kwas fitynowy, który uznawany jest za substancję antyodżywczą, ograniczającą wchłanianie minerałów. Pieczywo ekologiczne jest przy tym bogatsze w mikroelementy, witaminy z grupy B czy białko. Wypieki na naturalnym zakwasie zachowują świeżość dłużej niż standardowe.

Kolejną istotną różnicą między pieczywem ekologicznym a konwencjonalnym jest zawartość sztucznych dodatków. Do produkcji ekologicznego pieczywa nie używa się sztucznych konserwantów i innych dodatków technologicznych używanych w produkcji konwencjonalnej. Zamiast nich wykorzystuje się naturalne produkty (np. miody) podnoszące walory smakowe i odżywcze. Ekologiczne mąki nie zawierają ponadto węglanu wapnia. Pieczywo ekologiczne odznacza się też niższą zawartością azotanów, azotynów i innych związków rakotwórczych niż konwencjonalne.

Jak rozpoznać i gdzie kupić pieczywo ekologiczne?

Nie zawsze „chleb na naturalnym zakwasie” czy „domowe bułeczki” to produkty ekologiczne. Bardzo często takie określenia to tylko chwyt marketingowy. Ekologiczne pieczywo, podobnie jak inne produkty BIO, musi posiadać oznaczenie „eko”, „bio” lub „organic” i unijny symbol rolnictwa ekologicznego „eurolistek” (biały listek na zielonym tle). Tylko takie oznaczenia gwarantują Ci, że kupujesz wypieki ekologiczne.

Gdzie powinieneś szukać ekologicznego pieczywa? Z powodzeniem możesz udać się po nie bezpośrednio do ekopiekarni, na biobazar lub ekologiczny jarmark. Jeśli w Twojej okolicy oferta ekologicznych produktów jest uboga, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się zakupy przez internet. Rosnące zainteresowanie zdrową żywnością sprawia jednak, ze ekologiczne wypieki są coraz łatwiej dostępne dla konsumentów. Często ekopieczywo znajdziesz więc nawet w hipermarketach lub w mniejszych sklepikach – na specjalnie wydzielonych półkach.

Zalety pieczywa ekologicznego

Dlaczego warto sięgnąć po pieczywo ekologiczne? Bo jest zdrowsze i smaczniejsze. Ekowyroby piekarskie są cenione za wysoką wartość odżywczą i bezpieczeństwo dla zdrowia. Dodatkowo pieczywo ekologiczne nadaje się nawet dla osób wymagających specjalnego żywienia. Specyficzny sposób produkcji pozwala zmniejszyć alergenność wyrobów i zwiększyć przyswajalność glutenu. Zwykle ekopieczywo jest zatem odpowiednie dla alergików i osób cierpiących na nietolerancję glutenu. Ekologiczne pieczywo może mieć też dobroczynny wpływ na mikroflorę jelitową i pH przewodu pokarmowego. Możesz wykorzystać je również podczas diety odchudzającej.

Wielu konsumentów docenia pieczywo ekologiczne za jego szczególne walory smakowe. Dzięki chrupkiej strukturze, delikatnemu smakowi i wyrazistemu zapachowi dobrze komponuje się z większością dodatków, np. ekowędlinami, serami. Wybierając ekologiczne chleby i bułeczki, możesz na nowo odkryć radość z codziennych posiłków.

Szukasz zdrowych i smacznych wypieków? Sięgnij po ekologiczne pieczywo, a z pewnością Twoje posiłki nabiorą nowego smaku.

Przeczytaj również: Jajka ekologiczne – dlaczego warto je jeść

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry