Strona główna » EKOdom » Mieszkanie w stylu EKO – jak urządzić?
Mieszkanie w stylu EKO – jak urządzić?
Wprowadzanie ekologicznych rozwiązań jest nie tylko rozsądne, ale ostatnimi czasy po prostu też modne. Przejawia się to między innymi także w trendach wnętrzarskich. Zwłaszcza że mieszkanie urządzone w stylu EKO może spodobać się każdemu – nie tylko osobom, które szczególnie dbają o środowisko. Kojące barwy i naturalne faktury tworzą przytulną atmosferę i sprzyjają wypoczynkowi niezależnie od tego, jak kto się zapatruje na kwestie ekologiczne.
Styl ekologiczny we wnętrzach odznacza się prostotą, ale niekoniecznie zimnym, nowoczesnym minimalizmem. Wrażeniu surowości zapobiegają tu typowe dla tego nurtu materiały, przyjazne faktury i ciepłe odcienie, o których szerzej za chwilę. Prawdą jest jednak, że w duchu zero waste albo less-waste (czyli ograniczania produkcji odpadów) nie ma po prostu miejsca na zbyt wiele przedmiotów. Co nie oznacza, że ekownętrze wolne musi być od elementów pełniących funkcję wyłącznie estetyczną!
Aranżacje w stylu EKO mają sporo wspólnego z tymi w stylu skandynawskim czy rustykalnym, które również ukochały sobie naturę i wspomnianą prostotę. Główne różnice między nimi polegać będą przede wszystkim na doborze kolorów oraz proporcjach w wykorzystaniu poszczególnych materiałów. Po dalszej lekturze tego artykułu z pewnością będziesz w stanie te różnice wyczuć. Mamy też nadzieję, że tekst stanie się dla ciebie inspiracją do wprowadzenia ekostylu do własnego mieszkania bądź domu.
Przeczytaj także: Ekologiczny styl życia, czyli jaki?
Mieszkanie w stylu EKO – materiały
To, jak wygląda przestrzeń w stylu ekologicznym i jak się można w niej poczuć, w dużej mierze uwarunkowane jest zastosowaniem konkretnych materiałów. Powinny być one naturalne, a najlepiej pochodzić z odnawialnych źródeł i podlegać recyklingowi albo biodegradacji. Tworzyw sztucznych raczej więc tu nie znajdziesz. W ekownętrzach pojawiają się za to:
- drewno – zwłaszcza to pozyskane lokalnie, rzadko lakierowane, prędzej olejowane, woskowane lub pokryte ekologiczną farbą. Nie tylko w meblach i na podłodze (w postaci parkietu bądź desek), ale też na przykład na jednej ze ścian;
- bambus – uważany za jeden z bardziej ekologicznych surowców, bo rośnie bardzo szybko. Jest wytrzymały i łatwy do utrzymania w czystości;
- trawa morska, trzcina, wiklina, rattan;
- kamień – w tym również chociażby marmur, który mniej pasuje do stylu rustykalnego czy skandynawskiego;
- szkło – szczególnie to powtórnie wykorzystane;
- glina, ceramika, terakota – ta ostatnia zwłaszcza na przykład w kuchni, gdzie ze względów praktycznych drewno się po prostu nie sprawdzi;
- kauczuk;
- cegły, beton;
- juta, len, wełna, bawełna.
Jak widać, do wyboru jest całkiem sporo opcji. Każda z nich ma własną, wyrazistą fakturę. I to właśnie na rzecz tej różnorodności ustępują bardziej energetyczne barwy, które w innych klimatach wnętrzarskich wysuwałyby się na pierwszy plan.
Styl ekologiczny w aranżacji przestrzeni – paleta kolorów
Neutralną gamę kolorystyczną mieszkania w stylu EKO determinują właśnie zastosowane w nim materiały, poddane ewentualnej obróbce w mocno ograniczonym stopniu. Typowe dla tego stylu będą więc:
- beże – obecne w elementach bambusowych, drewnianych i niebarwionej bawełnie;
- brązy – glina, drewno, wiklina;
- szarości – kolory kamienia, lnu i betonu;
- ceglaste czerwienie;
- zieleń – butelkowa, jak również w postaci żywych roślin, których w ekoaranżacjach nie może zabraknąć!
Oprócz tego dopuszczalne są także zgaszone odcienie błękitu czy żółci. Dominującym kolorem będzie natomiast… biel, stosowana w ekomieszkaniach nie tylko na ścianach, ale często też na podłogach. Dlaczego? Z jednej strony dlatego, że wymienione wyżej kolory dobrze prezentują się na jej tle. Ważniejsze jest jednak to, że biel odbija światło, wnętrze więc się wydaje jaśniejsze. Pozwala to ograniczyć zużycie energii elektrycznej na jego doświetlenie. Co przecież jest jak najbardziej eko!
Warto wiedzieć
Jeśli chcesz, możesz oczywiście ożywić wystrój w stylu ekologicznym detalami w mocniejszych kolorach. Niech to będą na przykład ceramiczne doniczki, elementy ze szkła, motywy ludowe w pamiątkach przywiezionych z ekowakacji czy fragmenty patchworku (p. niżej). Ważne tylko, by nie przesadzić i uniknąć tym samym efektu pstrokacizny!
Meble w stylu EKO
Kiedy znasz już podstawy stylu ekologicznego w kontekście aranżacji wnętrz – a więc ogólne założenia, kolory i materiały – pora pomyśleć o konkretach. Bardzo wyrazistym elementem ekomieszkania czy ekodomu potrafi się stać duży, stojący w centralnym miejscu stół z litego drewna. Najlepiej takiego, w którym wyraźnie widać naturalne pęknięcia czy sęki. Blat takiego mebla będzie pięknie się starzał! Siedziska i oparcia krzeseł mogą być z kolei na przykład wyplecione z rattanu albo obite lnem. Lniana bądź wełniana tapicerka sprawdzi się ponadto w przypadku foteli czy sofy. Do tego stolik kawowy z pieńka, ewentualnie ze starych palet. Z tych ostatnich da się też zrobić choćby szafki czy półki, a nawet regały. Wniesie to do przestrzeni jakże typowego dla stylu EKO ducha recyklingu. Podobnie jak odnowiona – zwłaszcza samodzielnie! – komódka czy stoliczek po babci.
Dodatki w stylu EKO
Zasadę „zrób to sam” odnieść można też do wnętrzarskich dodatków, które nadadzą ostateczny sznyt udekorowanemu nimi pomieszczeniu. Oto kilka przykładów:
- patchworkowa narzuta lub poszewki na poduszki uszyte ze skrawków tkanin i fragmentów starych ubrań;
- makrama na ścianie;
- muszelki bądź kamyki ułożone w słoiku;
- nieużywane foremki do ciasteczek zawieszone na sznurkach;
- meble i szkatułki zdobione techniką decoupage.
Nie martw się, jeśli nie masz talentu albo cierpliwości, żeby własnoręcznie wykonać podobne rzeczy. Stylowymi dodatkami do ekownętrza mogą być też kupne kosze z wikliny, trzcinowe dywany, lniane zasłony, obrusy i pledy albo rolety z bambusa. I dużo, dużo roślin – w dekoracyjnych donicach i osłonkach. Bardzo ciekawym pomysłem okaże się także las w słoiku.
Warto pamiętać
Żywa zieleń w domu nie tylko pięknie wygląda i nasuwa skojarzenia z dbałością o środowisko, ale też filtruje powietrze, poprawiając jego jakość!
Styl ekologiczny a oświetlenie
Jak już zasugerowano wyżej, jedną z charakterystycznych cech stylu EKO we wnętrzach jest maksymalne wykorzystanie światła dziennego, m.in. poprzez użycie odbijającej to światło białej farby. A co nocą i wieczorem? W ekoaranżacjach świetnie odnajdują się subtelne lampki z cotton balli i świece. Szczególnie te ekologiczne, na przykład świece sojowe, które nie tylko palą się dłużej niż te z parafiny, ale też wydzielają mniej szkodliwych substancji. Jeśli natomiast szukasz oświetlenia bardziej „roboczego” niż jedynie nastrojowego, postaw na energooszczędność, czyli choćby światło LED-owe w cieplejszych odcieniach.
Bo też mieszkanie w stylu EKO to nie tylko stonowane barwy i naturalne tekstury, ale również – a może przede wszystkim – ekologiczne rozwiązania praktyczne. Oprócz energoooszczędnych lamp warto wymienić tu choćby perlatory, które zamontowane na kranach, „spieniają” wodę, zwiększając jej objętość, a tym samym ograniczając jej zużycie. Nie wolno też zapomnieć o pojemnikach do segregowania odpadów ani o ekologicznych zamiennikach przedmiotów codziennego użytku, takich jak przyjazne dla środowiska – i zdrowia! – pojemniki na żywność, artykuły higieniczne czy środki czystości.
Przeczytaj także: Jak oszczędzać wodę? Poznaj 7 najskuteczniejszych sposobów!