Ekologiczna karma dla zwierząt – czym się wyróżnia?

Ekologiczna karma dla zwierząt - czym się wyróżnia

Prawidłowe odżywianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia – nie tylko w przypadku ludzi, ale również zwierząt domowych. Opiekunowie czworonogów zainteresowani ekologicznym stylem życia coraz częściej próbują wdrożyć podobne zasady do życia swoich podopiecznych. W ostatnich latach zaobserwować można rosnące zainteresowanie karmami ekologicznymi dla zwierząt i dynamiczny rozwój tego segmentu produktów. Czym wyróżniają się karmy ekologiczne dla psów i kotów? Dlaczego warto po nie sięgnąć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest karma ekologiczna dla zwierząt?

Produkty ekologiczne zyskują coraz większą popularność. Niestety zainteresowanie ekologią wśród konsumentów często prowadzi do uciekania się przez producentów do nieuczciwych praktyk. Podobnie dzieje się na rynku zoologicznym. Z pewnością słyszałeś o karmach naturalnych, ale czy na pewno wiesz, czym różnią się od tych ekologicznych?

Wbrew sugestiom producentów pokarmów dla zwierząt, nie można stawiać znaku równości między karmą ekologiczną i naturalną. W rzeczywistości określenie „naturalny” nie znaczy nic i w ogóle nie figuruje w prawodawstwie. Może być więc użyte w odniesieniu do dowolnego produktu – nawet tego naszpikowanego sztucznymi dodatkami. Z kolei określenia „ekologiczny”, „bio” i „organiczny” to synonimy, które są używane zamiennie. Co istotne, określenia te mogą stosować wyłącznie producenci żywności, którzy spełniają standardy rolnictwa ekologicznego.

Warto wiedzieć, że nie istnieją ścisłe regulacje dotyczące segmentu karm ekologicznych dla psów, kotów i innych zwierząt domowych. Z tego powodu karmy dla zwierząt zaliczane do ekologicznych najczęściej klasyfikowane są jako pasze. Część producentów stara się także o certyfikaty wydawane przez jednostki certyfikujące, które opracowały własne standardy karm ekologicznych.

Mimo braku ścisłej definicji karm ekologicznych można przyjąć, że są to pokarmy spełniające wymagania dotyczące żywności ekologicznej. Podobnie jak produkty przeznaczone dla ludzi muszą być wyprodukowane w minimum 95% z surowców ekologicznych i wytworzone metodami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, z poszanowaniem dla dobrostanu zwierząt.

Czym różni się karma ekologiczna od zwykłej?

Na rynku zoologicznym bez problemu znajdziesz produkty dedykowane zwierzętom o różnych potrzebach. Wśród nich nie brak także propozycji klasy premium, które przynajmniej w teorii mają odznaczać się wysoką jakością składników i bezpieczeństwem dla zdrowia zwierząt. Chociaż pozornie mogłoby się wydawać, że karmy ekologiczne nie wnoszą nowej jakości na rynek zoologiczny, w rzeczywistości ich receptura znacznie różni się od receptury standardowych karm bytowych, nawet tych określanych jako premium lub superpremium.

Główną różnicą między karmami ekologicznymi a standardowymi jest rodzaj surowców stosowanych do produkcji. Karmy BIO powstają z surowców pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Daje to gwarancję, że cały proces ich produkcji jest nadzorowany przez jednostki certyfikujące i zgodny z rygorystycznymi wymogami rolnictwa ekologicznego.

W karmach organicznych dla zwierząt wykorzystywane są rośliny uprawiane bez użycia herbicydów i nawozów sztucznych. W rolnictwie ekologicznym duży nacisk kładzie się również na dobrostan zwierząt hodowlanych, będących źródłem mięsa lub surowców odzwierzęcych (np. jaj). Mają one zapewniony dostęp do pastwisk, wybiegów i pasz ekologicznych. W hodowli nie wykorzystuje się antybiotyków.

Uprawy ekologiczne mogą być prowadzone wyłącznie na obszarach niezanieczyszczonych, dzięki czemu surowce wykorzystywane do produkcji karm nie kumulują metali ciężkich, pestycydów czy azotanów. Dodatkowo karmy ekologicznie nie zawierają sztucznych dodatków – konserwantów, GMO, wzmacniaczy smaku, stabilizatorów czy barwników.

Specjalny proces produkcji karm ekologicznych, oparty na tradycyjnych metodach przetwórstwa (m.in. mechanicznych, fizycznych, termicznych i fermentacyjnych), pozwala zachować walory smakowe i wartość odżywczą surowców roślinnych i zwierzęcych.

Po czym rozpoznać karmę ekologiczną i gdzie ją kupić?

Karmę ekologiczną najłatwiej rozpoznać po charakterystycznym europejskim oznaczeniu rolnictwa ekologicznego, tzw. eurolistku (białym listku ułożonym z gwiazdek na jasnozielonym tle). W przypadku produktów posiadających certyfikaty przyznane przez prywatne jednostki certyfikujące należy zwrócić uwagę na logo znajdujące się na produktach.

Aby stwierdzić, czy określona karma jest ekologiczna, można również sprawdzić jej skład. Składniki w produktach organicznych posiadają dodatkowe określenia, takie jak „ekologiczny”, „bio” czy „organiczny” (np. wołowina ekologiczna, marchewka BIO). Czasami producenci zaznaczają też, że składniki pochodzą np. „z kontrolowanego rolnictwa ekologicznego” lub „z produkcji ekologicznej”.

Obecnie zakup karm ekologicznych dla psów i kotów nie stwarza większych trudności. Produkty tego typu dostępne są w większości sklepów zoologicznych – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Karmy BIO można ponadto znaleźć w niektórych sklepach z żywnością ekologiczną, a nawet w supermarketach.

Zalety karmy ekologicznej dla psa i kota

Zastanawiasz się, czy warto inwestować w karmę ekologiczną dla psa lub kota? Chociaż karmy BIO są średnio 15-20% droższe od standardowych, mogą być doskonałą inwestycją w zdrowie i dobre samopoczucie Twojego pupila oraz ochronę środowiska.

Do głównych zalet karm ekologicznych dla zwierząt należą:

  • naturalny i pewny skład – w przypadku ekologicznych karm dla zwierząt pochodzenie surowców użytych do produkcji nie budzi wątpliwości. Daje to opiekunom pewność, co trafia do miski ich czworonożnych podopiecznych.
  • wysoka wartość odżywcza – ze względu na pochodzenie surowców, jak i sposób ich obróbki, karmy ekologiczne mają wyższą wartość odżywczą niż karmy bytowe. Karmy BIO charakteryzują się wyższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, polifenoli i niektórych witamin.
  • dobra strawność – karmy ekologiczne są dobrze tolerowane przez większość zwierząt i rzadko wywołują dolegliwości trawienne.
  • niższe ryzyko alergii – pokarmy organiczne są pozbawione dodatków, które u wrażliwych zwierząt mogą wywołać alergię.
  • smakowitość – produkty BIO są cenione ze względu na unikalne walory smakowe, które nie są efektem zastosowania dodatków smakowych, lecz specjalnych procedur uprawy roślin, hodowli zwierząt i przetwarzania surowców.
  • bezpieczeństwo dla zdrowia – karmy ekologiczne nie zawierają sztucznych dodatków i zanieczyszczeń (np. metali ciężkich), które są potencjalnie szkodliwe dla zdrowia zwierząt. Dodatkowo są bogate w substancje prozdrowotne.
  • wsparcie dla ochrony środowiska i rolnictwa ekologicznego – żywienie pupila karmą ekologiczną to kolejny sposób na realizację idei ekologicznego życia w swoim domu. Wybierając karmę BIO, wspierasz ekologicznych producentów i przyczyniasz się do ochrony środowiska.

Ze względu na swoje szczególne właściwości karmy ekologiczne są polecane dla zwierząt:

  • wrażliwych,
  • cierpiących na alergię, nietolerancję pokarmową, problemy dermatologiczne, dolegliwości trawienne, choroby przewodu pokarmowego,
  • wybrednych, z obniżonym apetytem,
  • w wieku podeszłym.

Karmy ekologiczne wciąż uchodzą za nowość na rynku zoologicznym. Można jednak przypuszczać, że ich pozycja na rynku zoologicznym będzie wzrastać w kolejnych latach, z korzyścią dla środowiska oraz wszystkich kocich i psich smakoszy.

Eko360.pl - podpowiemy Ci, jak żyć ekologicznie na co dzień. Wyjaśnimy, jak znaleźć ekologiczne zamienniki rzeczy codziennego użytku. Rozwiejemy Twoje wątpliwości na temat ekologicznej żywności. Doradzimy, jak założyć i prowadzić dom ekologiczny.
Do góry